Praca.pl Poradniki Produkcja
"Nie" to zbyt mało - psychotest

"Nie" to zbyt mało - psychotest

 
"Nie" to zbyt mało - psychotest

Z drugiej strony na podstawie wiedzy trzeba podejmować decyzje, a te często wiążą się ze sporami między współpracownikami lub na linii pracownik – przełożony. Nie tyle od kandydatów, ile od efektywnych pracowników lub osób pretendujących na wyższe stanowiska oczekiwać można asertywności.

Asertywność jest cechą często myloną ze zwyczajnym wyrażeniem własnego zdania czy odmawianiem. Osoba asertywna wyraża sprzeciw w sposób rzeczowy, nieprzekraczający norm społecznych, za zachowanie asertywne nie można więc uznać awantury w obronie swoich racji. W takiej sytuacji, nawet jeśli przekonamy dyskutanta o swojej nieomylności, osiągnięcie celu może wiązać się z utratą autorytetu, pogorszeniem relacji interpersonalnych itd.

Jeśli pracujesz w obszarze inżynierii i produkcji, wypełnij poniższy psychotest* i sprawdź, czy to odpowiednia ścieżka kariery dla Ciebie. Asertywność jest jednocześnie cechą pożądaną w wielu innych branżach, w których mamy wpływ na podejmowanie decyzji oraz kontakty z ludźmi. W poszczególnych pytaniach zaznacz odpowiedzi, które określają, jak często zachowujesz się w podany sposób:

Jak często:

Zabierasz głos w sporze w sposób spokojny?
a)    często
b)    czasami
c)    rzadko

Rzeczowo tłumaczysz swoje racje, kiedy jesteś jedyną osobą pozostającą przy danym stanowisku?
a)    często
b)    czasami
c)    rzadko

W spokojny sposób zwracasz uwagę współpracownikom, kiedy robią coś błędnie?
a)    często
b)    czasami
c)    rzadko

Przyznajesz się do błędu?
a)    często
b)    czasami
c)    rzadko

Egzekwujesz swoje prawa, kiedy zostałeś źle potraktowany?
a)    często
b)    czasami
c)    rzadko


Większość odpowiedzi A:
Jesteś osobą asertywną. Potrafisz bez zbędnych emocji bronić swoich racji i zabierać głos w dyskusji. Potrafisz opierać się cudzym wpływom. Asertywność to także jedna z cech istotnych dla (przyszłych) kierowników! Zwróć uwagę na pytania, w których (jeśli) odpowiedziałeś inaczej niż „często”, być może któryś z aspektów asertywności wymaga jeszcze pracy.

Większość odpowiedzi B:
Jesteś osobą przeciętnie asertywną. Część sytuacji wymagających wykazania się tą cechą jeszcze sprawia Ci kłopoty. Być może przeszkadzają Ci w tym towarzyszące emocje albo brak odwagi. Postaraj się przeanalizować te sytuacje – asertywność procentuje!

Większość odpowiedzi C:
Jesteś osobą mało asertywną. W osiąganiu celów społecznych przeszkadzają Ci nadmierne emocje lub stres. Trudno Ci opierać się cudzym wpływom i wyrażać swoje zdanie. Asertywność można ćwiczyć zarówno poprzez różnego typu szkolenia, jak i świadome uczestniczenie w sytuacjach, które wymagają wykazania się tą cechą. Postaraj się je analizować i dociec, w czym leży problem.

* Psychotest stanowi formę zabawy psychologicznej; wynik jest jedynie informacją poglądową o kompetencjach miękkich osoby badanej.

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Technik utrzymania ruchu (m/k)

    Trenkwalder   Strzegom    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Zaaplikuj jeśli posiadasz: praktyczną wiedzę techniczną z zakresu elektryki, mechaniki, automatyki, pneumatyki, chęć zdobywania i rozwijania kompetencji w ramach pracy w dziale Utrzymania Ruchu, wykształcenie techniczne, doświadczenie na podobnym stanowisku.
  • STOKSON Spółka Jawna Henryk Stokłosa i Wspólnicy
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Opis stanowiska: Utrzymanie w optymalnej sprawności technicznej (serwis, remonty, regulacje, przeglądy okresowe i naprawy) maszyn i urządzeń produkcyjnych, Praca stacjonarna w zakładzie produkcyjnym.
  • Kontroler Jakości

    YANGO Sp. z o.o.   Opacz-Kolonia, 500m od granicy Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Na tym stanowisku będziesz odpowiedzialny/a za: Kontrola jakości dostaw zgodnie ze specyfikacją, Kontrola w toku produkcji i wyrobów gotowych; Kontrola jakości poprawności etykietowania i opakowań, Kontrola zapisów dokumentacji towarzyszącej produktowi, Raportowanie wnyków kontroli,...
  • Technik produkcji

    ManpowerGroup   Skarbimierz    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny
    3 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: Kontrola i obsługa maszyn oraz urządzeń produkcyjnych; Wizualna kontrola jakości wyprodukowanych elementów; Wykonywanie przezbrojeń, ustawianie maszyn zgodnie z zaleceniami technicznymi; Uzupełnianie dokumentacji produkcyjnej; Poszukujemy osób:...
  • Operator maszyn

    ManpowerGroup   Międzyrzec Podlaski    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny
    3 godz.
    Zadania: Kontrola pracy maszyn; Ustawianie parametrów pracy maszyn; Kontrola gotowych wyrobów; Porządkowanie stanowiska pracy; Wymagania: Podstawowa wiedza techniczna – znajomość rysunku technicznego i przyrządów pomiarowych; Książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych (lub...
  • Pracownik działu przygotowania produkcji

    ManpowerGroup   Kielce    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zadania: Przygotowanie materiałów do produkcji na podstawie receptur; Zwolnienie półproduktu do dalszej przeróbki; Nadzór nad jakością surowców i półproduktów; Dbanie o porządek na stanowisku pracy oraz czystość maszyn; Przestrzeganie zasad BHP, p.poż. Udział w pracach nad rozwojem...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.