Praca.pl Poradniki CV / Życiorys
Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

 
Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak przedstawić doświadczenie zawodowe i posiadane umiejętności w CV? Poznaj trzy główne sposoby tworzenia życiorysu zawodowego w oparciu o różne sposoby prezentacji danych o sobie.

 

Chronologia w CV

 

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że istnieją różne rodzaje CV. Najbardziej popularny jest tradycyjny życiorys, czyli inaczej chronologiczne CV, w którym całe doświadczenie zawodowe przedstawiane jest w oparciu o oś czasową i prezentowane od ostatnich doświadczeń zawodowych. W ten sposób prezentowanych jest 90-95% aplikacji i jest to rozwiązanie, do którego rekruterzy i pracodawcy mają największe zaufanie.

 

Efektywne CV chronologiczne powinno mieć następujące sekcje:

 

Doświadczenie zawodowe – w którym opisywane są po kolei (rozpoczynając od ostatniego miejsca pracy) kolejne firmy, w jakich pracował kandydat wraz z nazwą stanowiska oraz zakresem wykonywanych zadań. W tej części można również przedstawić najważniejsze sukcesy w pracy dla danej firmy.

 

Wykształcenie – u osób początkujących często znajduje się nad sekcją z doświadczeniem. Przy kilku latach doświadczenia zawodowego lepiej umieścić wykształcenie na końcu. Powinno obejmować ostatnie zdarzenia edukacyjne ważne dla zajmowanego stanowiska. Jeśli wykształcenie jest niezwiązane z wykonywanym zawodem, wystarczy podać ostatnie miejsce edukacji.

 

Szkolenia i kursy – informacje o szkoleniach i zdobytych umiejętnościach. Podaje się tylko te kursy i szkolenia, które są bezpośrednio związane z wykonywanymi zadaniami oraz charakterem pracy, o jaką stara się kandydat.

 

Kompetencje / umiejętności – zwłaszcza techniczne, zawodowe i językowe. Stanowią dodatkowe informacje i powinny odnosić się bezpośrednio do charakterystyki stanowiska pracy. Jeśli certyfikaty potwierdzające umiejętności są czasowe, warto podać datę ich ważności.

 

CV funkcjonalne

 

Jest to CV zorientowane wokół posiadanych umiejętności i kompetencji. Kwestia miejsc pracy oraz czasu, przez jaki piastowało się dane stanowisko, jest tu sprawą drugorzędną. Celem tej formy CV jest pokazanie, że kandydat sprosta wymaganiom stanowiska.

 

Niestety w Polsce życiorys funkcjonalny stosowany jest często po to, by ukryć długi okres przebywania bez pracy, pracę za granicą, brak aktywności zawodowej spowodowany rodzicielstwem czy chorobą. W efekcie pracodawcy nie do końca ufają takiemu CV i akceptują je jedynie wtedy, kiedy na danym stanowisku wymagane są umiejętności, które kandydat posiada i mogą być łatwo potwierdzone. Układ funkcjonalny CV jest również akceptowany w przypadku rekrutacji na wysokie stanowiska managerskie.

 

Kiedy warto stworzyć CV funkcjonalne?
• Gdy zmieniasz branżę, a jednocześnie spełniasz kryteria kwalifikacyjne na dane stanowisko (mimo tego, że nie pracowałeś w tym obszarze).
• Kiedy powracasz do zawodu, który wykonywałeś kiedyś, ale miałeś kilkuletnią przerwę (choć wtedy warto o tym również napisać).
• Kiedy masz naprawdę duże doświadczenie, zdobywane w rożnych miejscach i chcesz, by rekruter skupił się na kompetencjach, a nie kolejności wykonywanych prac.

• Kiedy masz doświadczenie w wielu różnych miejscach pracy, ale dokładnie na tych samych stanowiskach, w związku z czym opisywanie każdego z osobna nie ma większego sensu, bo musiałbyś powtarzać te same informacje.

 

CV mieszane

 

Ta forma życiorysu stanowi połączenie obu poprzednich typów. Skupia się na prezentacji umiejętności i kompetencji, ale z zaprezentowaniem również ram czasowych oraz konkretnych okresów pracy.

 

W CV mieszanym na początku zaznaczasz kompetencje i umiejętności, a w dalszej części skrót dotychczasowych miejsc zatrudnienia wraz z okresem, kiedy dla danej firmy pracowałeś. Nie musisz już opisywać każdego miejsca pracy, bo zbiorcze informacje na temat zadań i kompetencji wyjaśniałeś na początku.

 

CV bez doświadczenia

 

Duży problem z napisaniem życiorysu mają osoby początkujące na rynku pracy. Często nie wiedzą bowiem, jakie informacje mogą zawrzeć w CV, by nie wyglądało zbyt ubogo. Życiorys osoby z niewielkim doświadczeniem (bądź takiej, która nie ma go wcale) nie może być długi. Siłą rzeczy informacji, które można wpisać jest niewiele.

 

Najwięcej miejsca poświęca się informacjom o wykształceniu. Jeśli praca, o jaką się starasz, ma z nim związek, możesz podać tytuł pracy licencjackiej lub magisterskiej, informacje o konferencjach, w jakich uczestniczyłeś. Jeśli miałeś stypendium naukowe, to również warto o tym napisać.

 

Ponadto ważne są informacje dodatkowe – wszelkie aktywności poza szkołą bądź uczelnią, wolontariaty, inicjatywy. W CV osoby początkującej nie ma sensu umieszczać listy kompetencji (zwłaszcza miękkich – typu komunikacja czy zdolności negocjacyjne), bo osoba taka nie miała jeszcze okazji nawet sprawdzić, czy ma takie umiejętności.

 

Więcej artykułów "CV / Życiorys"
Praca Comac Medical

Polecane oferty

  • Comac Medical
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    What is expected to be done? Conducts feasibility studies and site qualification visits; Develops and ensures a strong site relationship through all phases of the trial; Gains in-depth understanding of the study protocol and related procedures; Prepares study documentation eg draft protocols, draft...
  • Comac Medical
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    What is expected to be done? Support all types of feasibility inquiries at the respective site; Assist the site team with regards to subject pre-selection and recruitment; Help the site team in subjects' visits planning and preparation; Organize various source of documentation; Complete Case Report...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.