Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

 
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Garnitur i reklamówka. Żakiet, koszula i duża pleciona torba. Już na pierwszy rzut oka te rzeczy do siebie nie pasują. Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, aby nie popełnić modowego faux pas?

 

Dress code – rozmowa kwalifikacyjna


Dress code, czyli profesjonalna etykieta ubioru i doboru garderoby dla kobiet i mężczyzn, jest bardzo ważny w oficjalnych sytuacjach. Pamiętajmy, że nasz pierwszy kontakt z potencjalnym pracodawcą, a zatem i to, jak jesteśmy ubrani, w dużym stopniu świadczy o tym, jak nas będzie później postrzegać.

Przede wszystkim ubierzmy się schludnie i w dobrym tonie. I nie chodzi jedynie o drobne plamy czy pomięte kołnierzyki – tutaj sprawa jest jasna – nie tylko na rozmowie kwalifikacyjnej źle o nas świadczą. Wymogów jest zdecydowanie więcej.

 

Rozmowa o pracę – jak się ubrać, porady dla pań


Jak się ubierać, aby dobrze wypaść? W większości prywatnych firm nie ma sztywnych ram. Pamiętajmy jednak, że także z tego, jak się prezentujemy, rekruter wyciąga wnioski i nawet, jeśli atmosfera w firmie wydaje się luźniejsza, należy ubrać się elegancko. Załóżmy, że dwie kandydatki o podobnych kwalifikacjach ubiegają się o stanowisko handlowca w jednej firmie. Obie wiedzą, że rozmowa kwalifikacyjna to oficjalne spotkanie i wymaga odpowiedniego stroju, dlatego wybrały zestaw: biała koszula, spódnica do kolan i marynarka oraz klasyczne, czarne szpilki.

Pierwsza ma dzienny, niezbyt mocny makijaż, ułożone włosy, paznokcie w kolorze nude. Druga z kolei postawiła na ciężki, bardziej imprezowy make-up (miał jej dodać pewności siebie). Włosy co prawda rozczesała, jednak nie do końca wyglądają tak, jak miały wyglądać w założeniu. Jej paznokcie „zdobi” hybryda, którą od tygodnia planuje zdjąć, ale w natłoku obowiązków nie znalazła na to czasu.

Nie trzeba przeprowadzać specjalistycznych analiz, by odgadnąć, która z kandydatek wywrze na rekruterze lepsze wrażenie. Ten siłą rzeczy może pomyśleć, że jeśli ktoś nie dba o szczegóły wyglądu, wielce prawdopodobne, że nie przywiązuje uwagi także do niuansów w pracy.

 

Strój na rozmowę kwalifikacyjną – zasady ubioru mężczyzn


Rozmowa kwalifikacyjna to nie miejsce na ubranie na luzie. W co powinni zaopatrzyć się panowie? Garnitur jest zawsze na czasie. Tyle, że np. kamizelka przyda się na bardziej eleganckie okazje i lepiej zostawić ją w domu. W większości przypadków wystarczy marynarka, koszula i eleganckie spodnie. Jeansy na rozmowę kwalifikacyjną to nie najlepszy wybór. Najlepiej będzie także nie przesadzić z drobiazgami. Zbyt dużo biżuterii, kolczyki w uszach, sportowy zegarek do eleganckich ubrań mogą zdyskwalifikować kandydata np. na managera. Panowie powinni też pamiętać o dbałości o szczegóły. Brudnych butów czy zaniedbanych paznokci nie zrekompensuje nawet najdroższy garnitur.

 

Rozmowa kwalifikacyjna – ubiór latem

 

Rozmowa kwalifikacyjna latem wymaga takiego samego przygotowania, jak i w każdą inną porę roku. Upał nie może być pretekstem do odsłaniania ramion i zakładania przewiewnych sukienek w kwiaty czy szortów. Pamiętajmy, że niezależnie od okoliczności, miejsca spotkania, pory dnia czy temperatury, obowiązują nas identyczne zasady. W upał można zrezygnować z marynarki, postawić na lżejsze, ale wciąż eleganckie tkaniny. Panie, mimo wysokiej temperatury, powinny założyć rajstopy, a panów obowiązują długie spodnie.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    18 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    19 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    21 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.