Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Pytanie o zarobki – jak sobie z nim poradzić?

Pytanie o zarobki – jak sobie z nim poradzić?

 
 Pytanie o zarobki – jak sobie z nim poradzić?

Rozmowa kwalifikacyjna – pytanie o zarobki

 

„Ile chciałaby pani zarabiać”? „Ile chciałby pan zarabiać”? W większości z nas to zagadnienie budzi sprzeczne emocje. Z jednej strony pytanie o wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej zwykle nas cieszy, bo może oznaczać zainteresowanie potencjalnego pracodawcy, z drugiej – przeraża. Nie chcemy podać ani zbyt wygórowanej, ani zbyt małej kwoty. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, jak rozsądnie podejść do tego tematu.

 

Co odpowiedzieć na pytanie o zarobki na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

Pytanie o nasze oczekiwania finansowe bez wątpienia należy do najtrudniejszych, jakie możemy usłyszeć podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Większość z nas liczy się z faktem, że kwota, jaką wynegocjujemy w momencie starania się o pracę, przez dłuższy czas raczej znacząco się nie zmieni.

 

Stresu przed pytaniem o zarobki nie odczuwają chyba tylko bardzo poszukiwani specjaliści, wykwalifikowani fachowcy i osoby z gigantycznymi osiągnięciami w swojej branży. Tacy ludzie zwykle przebierają w ofertach i mogą liczyć na to, że to pracodawcy wyjdą z inicjatywą i sami zaproponują konkretną stawkę.

 

Zdecydowana większość osób szukających pracy musi jednak nastawić się na to, że pracodawca będzie chciał wysondować, jakie są oczekiwania finansowe interesujących go kandydatów. Pierwsza podstawowa zasada, której musimy przestrzegać w takiej sytuacji to – nie dać ponieść się emocjom.

 

Właśnie dlatego przed każdą rozmową musimy bardzo dokładnie przemyśleć, jaka stawka będzie dla nas satysfakcjonująca, a także – poniżej jakiego poziomu wynagrodzenia nie możemy zejść. Najlepiej będzie, jeśli uda nam się zdobyć informację na temat warunków płacowych panujących w firmie, do której aplikujemy. Sięgnijmy też po ogólnodostępne raporty płacowe i skonfrontujmy je z naszymi oczekiwaniami (i umiejętnościami).

 

Rozmowa kwalifikacyjna – zarobki

 

Pytanie o zarobki pojawia się zazwyczaj na kolejnych etapach rekrutacji, rzadziej na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej. Zdarza się jednak i tak, że pytanie o pieniądze pada już podczas pierwszego spotkania z potencjalnym pracodawcą.

 

Oczywiście może to oznaczać, że pracodawca jest pod wrażeniem naszych kompetencji, uważa nas za właściwą osobę i bardzo chce nas zatrudnić. Może być jednak i tak, że za tak szybko postawionym pytaniem stoi jedynie chęć wysondowania rynku. Dlatego odpowiedź zawsze powinna być poprzedzona szczegółową rozmową o oczekiwaniach pracodawcy i zakresie obowiązków na danym stanowisku. Tylko w ten sposób przekonamy się, czy nasze wyobrażenia dotyczące określonej pracy są choć trochę zgodne z rzeczywistością. Być może łatwiej nam będzie także odczytać intencje naszego rozmówcy.

 

Powinniśmy też przygotować się na to, że druga strona – jeśli rzeczywiście będzie nami zainteresowana – z pewnością będzie chciała negocjować (właściwie jest bardzo mało prawdopodobne, że tego nie zrobi). Musimy więc przygotować sobie kilka wariantów odpowiedzi.

 

Ile chciałby pan zarabiać? Rozmowa kwalifikacyjna

 

Najrozsądniejsze i najbardziej asekuracyjne jest podanie „widełek”. Gdy podamy jedną, określoną kwotę, zamkniemy sobie dalsze pole do negocjacji „w górę”. Takie, elastyczne podejście do sprawy to również czytelny sygnał dla pracodawcy, że jesteśmy otwarci na propozycje. Jeśli pracodawcy zależeć będzie na obniżeniu naszych oczekiwań, zapytajmy w jakim zakresie on jest gotowy na negocjacje. Czy może zaoferować coś w zamian, np. pakiet szkoleń, rozbudowany pakiet socjalny, ruchomy czas pracy? Może się bowiem okazać, że będziemy w stanie zgodzić się na niższe wynagrodzenie, bo różnicę zrekompensują nam inne benefity i dodatkowe świadczenia.

 

Jeśli pracodawca zaproponuje nam wynagrodzenie znacznie poniżej oczekiwań, spokojnie uzasadnijmy naszą propozycję. Pokażmy (operując konkretnymi informacjami, twardymi danymi, najlepiej liczbami), dlaczego zasługujemy na wyższą pensję. Podkreślmy swoje atuty i osiągnięcia z poprzednich miejsc pracy, dając pracodawcy jasny sygnał, że będziemy dla jego firmy opłacalni.

 

Po podaniu określonej sumy możemy też zaznaczyć, że dotyczy ona okresu próbnego i zastrzec, że po tym czasie chcielibyśmy wrócić do rozmowy o pieniądzach. Dzięki temu pracodawca przekona się, ile jesteśmy warci, a my będziemy mieli okazję dobrze poznać jego oczekiwania i zakres obowiązków.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Eko Elprom Sp. z.o.o.

Polecane oferty

  • Asystent / Asystentka Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Eko Elprom Sp. z.o.o.   Kraków, Podgórze    praca stacjonarna
    asystent  umowa o pracę  pełny etat   5 500 - 9 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowywanie projektów instalacji elektrycznych; Wykonywanie prac projektowych zgodnie z wytycznymi Klienta oraz obowiązującymi przepisami i normami prawnymi; Współpraca z Klientem, organami jednostek samorządowych oraz gestorami sieci Wymagania: Minimum 3-letnie...
  • Projektant Instalacji Elektrycznych

    Eko Elprom Sp. z.o.o.   Kraków, Podgórze    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   7 000 - 13 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowywanie projektów instalacji elektrycznych; Wykonywanie prac projektowych zgodnie z wytycznymi Klienta oraz obowiązującymi przepisami i normami prawnymi; Współpraca z Klientem, organami jednostek samorządowych oraz gestorami sieci; Wymagania: Minimum 7-letnie...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.