Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - sztuka odpowiedzi

2019-10-01

Jak odpowiadać na trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej


Tak zwane "trudne pytania" są integralną częścią prawie każdej rozmowy kwalifikacyjnej. Można by nawet powiedzieć, że ich niepojawienie się oznacza, że nasza kandydatura nie jest tak interesująca, jakby się nam wydawało. Nietypowe, pytania stały się popularną techniką selekcyjną ze względu na swoją sporą skuteczność. Kandydaci nie do końca umieją sobie z nimi radzić. Im lepiej przećwiczymy umiejętność radzenia sobie w stresowych sytuacjach i konstruowania w takich okolicznościach sensownych odpowiedzi, tym większa szansa, że zachowamy spokój. Poniżej zbiór dziesięciu popularnych tematów oraz propozycje i porady, jak odpowiedzieć na trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.


Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – przykłady


1. Proszę opowiedzieć coś o sobie

 

Wydawać by się mogło, że jest to zupełnie nieszkodliwy, neutralny temat, który nie powinien sprawiać najmniejszych problemów. Niestety, jeśli nie jesteśmy na to przygotowani, trudno nam będzie ocenić, co mamy powiedzieć o sobie oraz jak długo powinniśmy mówić.

Należy tutaj zdać sobie sprawę, że rekruter, zadając to pytanie, ma na celu nie tylko rozładowanie wstępnego napięcia, zebranie podstawowych informacji, ale także ocenę komunikatywności oraz stanu emocjonalnego w sytuacji stresu.

Odpowiadając na to podstawowe pytanie, nie powinniśmy przede wszystkim serwować długiej i rozwlekłej opowieści o dzieciństwie, szkole średniej, studiach lub też innych faktów niezwiązanych z wymaganiami. Zamiast tego warto krótko i zwięźle przedstawić swoje ostatnie doświadczenia zawodowe i osiągnięcia związane ze stanowiskiem, o które się ubiegamy.

Podsumowując, wszystko, co mówimy o sobie, powinno stworzyć spójną treść, która przekona naszego potencjalnego pracodawcę o tym, że posiadamy komplet niezbędnych umiejętności i kwalifikacji do objęcia stanowiska. Omawiane pytanie jest pierwszym krokiem, by wywrzeć takie wrażenie na naszym rozmówcy.


2. Dlaczego odszedł/odeszła pan/pani z poprzedniej pracy? Dlaczego chce pan/pani zmienić swoją obecną pracę?

 

Jeśli rekruter zada nam takie pytanie, nie musimy przedstawiać przydługich, wyczerpujących wieloaspektowych uzasadnień. Z drugiej strony nie należy też przyjmować pozycji obronnej, szczególnie jeśli powodem odejścia były kłopoty z przełożonym lub współpracownikami.

Dobrą odpowiedzią w przypadku pytania o przyczynę zmiany pracy jest stwierdzenie, że poszukujemy większych możliwości osiągania sukcesów, pracy nad bardziej odpowiedzialnymi zadaniami itp. Pokażmy, że ważny jest dla nas rozwój zawodowy i nie chcemy tkwić w miejscu, ale szukamy sposobów, by się realizować zawodowo, podkreślmy, że jesteśmy ambitni.

 

3. Jakie są pana/pani mocne strony?

 

To pytanie wbrew pozorom nie jest proste. Należy wymienić atuty, umiejętności, kwalifikacje, które są bezpośrednio związane ze stanowiskiem. Musimy krótko scharakteryzować swoje doświadczenia, najmocniejsze kwalifikacje i kompetencje, a na koniec wspomnieć o osiągnięciach.

Dużą wartość dla pracodawcy mają takie cechy jak motywacja wewnętrzna, inicjatywa i samodzielność, umiejętność pracy zespołowej, zdolność do długotrwałego efektywnego wysiłku, lojalność, komunikatywność i pewność siebie. Oczywiście idealnie byłoby każdą z tych cech poprzeć konkretnym przykładem – opisać sytuację, w której się nimi wykazaliśmy.

 

4. Jakie są pana/pani słabe strony?


Pytanie o słabe strony to jedno z najtrudniejszych i najmniej lubianych. Faktycznie, jeśli popełnimy błąd przy odpowiedzi, możemy zepsuć całe wrażenie i pozytywny odbiór naszej kandydatury. Regułą jest nieprzyznawanie się do słabości, które mogą nas pokazać w złym świetle. Należy też pamiętać, żeby odpowiedź nie była byle jaka, bo to z kolei spowoduje, że będziemy postrzegani jako osoba arogancka, której brakuje wglądu we własne słabości oraz odwagi, by o nich mówić.


5. Ile chciałby/chciałaby pan/pani zarabiać?


Zwykle pytanie to zadawane jest w celu określenia, czy firma może sobie pozwolić na zatrudnienie za podaną sumę. Jeśli to możliwe, odpowiedź na nie powinniśmy przedstawić na koniec rozmowy kwalifikacyjnej. Przede wszystkim dlatego, że dopiero na końcu możemy oszacować, czy chcielibyśmy pracować w tej organizacji oraz mamy pełniejsze przekonanie, że nasza kandydatura jest poważnie brana pod uwagę. Pamiętajmy, że podanie za małej, jak i zbyt dużej kwoty, może nas zdyskwalifikować.

Pytanie o zarobki jest pytaniem delikatnym i wymaga dyplomacji. Jeśli zmieniamy pracę, a już zarabiamy dobrze, możemy spróbować dodać około 20% do obecnych zarobków. To kwota, która w pewnym stopniu rekompensuje ryzyko zmiany. Pamiętajmy też, że nasza przyszła pensja powinna nas satysfakcjonować, nie warto więc celowo zaniżać stawki, jeśli wiemy, że nie będziemy z niej zadowoleni.


6. Co pan/pani lubi, a czego nie w swojej pracy?

 

Pytanie to pozwala zebrać rekruterowi informacje o tym, jaki typ pracy najbardziej nam odpowiada, a co jest elementem, który może stanowić trudność. Powinniśmy skoncentrować swoją odpowiedź na obszarach istotnych z punktu widzenia stanowiska i mówić o rzeczach konkretnych.

Podczas omawiania nielubianych aspektów poprzedniej pracy, należy wspomnieć o rzeczach jak najmniej istotnych z punktu widzenia obecnej pracy. Należy jednak pamiętać, żeby wspomnieć o tym, że mimo iż nie lubiliśmy danego aspektu swojej pracy, to przywiązywaliśmy do niego taką samą wagę jak do rzeczy lubianych, a także wykonywaliśmy zadania dobrze i zgodnie z oczekiwaniami.


7. Czy uczestniczy pan/pani w innych procesach rekrutacyjnych?


Tu trzeba podkreślić, że nikt nie oczekuje od nas odpowiedzi negatywnej. Obecnie naturalne jest na rynku pracy, że ubiegamy się o zatrudnienie w kilku miejscach. Dobrą odpowiedzią będzie więc stwierdzenie, że rozważamy wiele różnych możliwości, które mogłyby być odpowiednie z punktu widzenia naszych kwalifikacji i potencjału.

Jeśli przyjdzie nam do głowy lekki szantaż w stylu: „właściwie już prawie podpisałem umowę z inną firmą, jednak chciałem jeszcze wysłuchać państwa oferty”, to ugryźmy się w język! Rekruter odbierze to raczej nie jako to, że jesteśmy cennym nabytkiem, ale jako brak zainteresowania jego propozycją.

 

8. Dlaczego powinniśmy pana/panią zatrudnić?


Pytanie idealne, by "sprzedawać" swoje najlepsze umiejętności i kwalifikacje. Jednak wiele osób nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, po co jest ono zadawane. Należy się tutaj skupić na korzyściach dla organizacji. Oznaczają one wypełnienie wakatu przez osobę, która ponadprzeciętnie będzie wywiązywała się ze swoich obowiązków i takie wrażenie powinna wywrzeć nasza odpowiedź.

 

9. Co będzie pan/pani robił/a za pięć lat?

 

Mówienie, że zostaniemy prezesem tej firmy albo zajmiemy stanowisko rekrutera, niekoniecznie zostanie potraktowane jako żart. Zamiast takiej odpowiedzi powinniśmy opisać, co chcemy osiągnąć w pracy, o którą się ubiegamy oraz nasze nadzieje związane z tym właśnie stanowiskiem. Musimy pamiętać, żeby nasza odpowiedź była realistyczna, możliwa do zrealizowania, a przy tym ambitna.

 

10. Czy ma pan/pani do mnie jakieś pytania?

 

Zawsze warto skorzystać z tej możliwości i doprecyzować to, co zostało już powiedziane, albo poruszyć nową kwestię. To pokaże, że nie tylko uważnie słuchaliśmy rekrutera, ale jesteśmy naprawdę zainteresowani pracą w firmie. Pod koniec rozmowy możemy też spytać, czy rekruter nie chciałby, abyśmy rozwinęli jakąś kwestię. Powinniśmy jednocześnie zadeklarować, że chętnie uzupełnimy brakujące informacje.

 

Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – dlaczego są zadawane

 

Trudne pytania w wywiadzie po prostu muszą się pojawić, bo taka już jest natura tego typu spotkań. By odpowiadać na nie prawidłowo, musimy dobrać strategię. Wiedza o tym, co powiedzieć, to jeszcze za mało, niezbędne jest połączenie jej z praktyką. Zatem zanim udamy się na spotkanie, przećwiczmy odpowiedzi na trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. To doda nam pewności siebie i pomoże zdobyć pracę.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj