Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa kwalifikacyjna – przygotuj odpowiedzi na te pytania i nie daj się zaskoczyć rekruterowi!

Rozmowa kwalifikacyjna – przygotuj odpowiedzi na te pytania i nie daj się zaskoczyć rekruterowi!

 
Rozmowa kwalifikacyjna – przygotuj odpowiedzi na te pytania i nie daj się zaskoczyć rekruterowi!

Dostałeś zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne? A może rozmowa o pracę będzie odbywać się online? W obu przypadkach zapewne zastanawiasz się, jak dobrze wypaść i przekonać do siebie rekrutera. Oto 6 pytań, na które warto sobie odpowiedzieć w ramach przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.

Czy znasz firmę, do której aplikujesz?

 

Jeśli szukasz pracy już od jakiegoś czasu, wysłane CV liczysz w dziesiątkach, to może się zdarzyć, że na rozmowę zaprosi Cię firma, do której aplikowałeś kilka tygodni temu. Koniecznie dowiedz się jak najwięcej o potencjalnym pracodawcy! Przed rozmową odwiedź jego stronę internetową, sprawdź, czy firma ma profil w mediach społecznościowych. Być może znajdziesz w internecie wywiady z prezesem lub pracownikami, artykuły na temat przedsiębiorstwa czy ich własne filmiki promocyjne. Postaraj się dotrzeć do informacji, jaka jest historia i filozofia firmy. Fakt, że poświęcisz swój czas na poznanie pracodawcy, świadczy o tym, że ta praca jest dla Ciebie ważna.

 

Czy pamiętasz, co napisałeś w CV?

 

W stresującej sytuacji łatwo zapomnieć o podstawowych faktach z własnego życiorysu! Przejrzyj więc ten dokument przed rozmową rekrutacyjną. Warto też zerknąć do ogłoszenia o pracę, dokładnie przeanalizować opis stanowiska i sprawdzić, które punkty spośród wymagań spełniasz w 100 procentach i czego ewentualnie będzie trzeba się jeszcze nauczyć. Podczas rozmowy o przebiegu kariery zawodowej warto podkreślić właśnie te umiejętności, których wymaga pracodawca. Dobre efekty może przynieść nawiązywanie do obowiązków na stanowisku, na które aplikujesz, w kontekście tego, co robiłeś w poprzedniej pracy.

 

Jakie wynagrodzenie będzie dla Ciebie odpowiednie?


Rozmowa o oczekiwaniach finansowych pojawi się na pewno, jeśli rozmowa pójdzie dobrze. Niekoniecznie będą to finalne negocjacje, ale już na etapie rekrutacji pracodawca chce wiedzieć, czy ma środki, by zatrudnić daną osobę. Nie warto zaniżać kwot, sądząc, że w późniejszym etapie uda się wynegocjować dużo więcej. Jak określić, o jakie wynagrodzenie można się ubiegać? Dobrze jest wziąć pod uwagę kilka czynników – średnie płace na danym stanowisku, region, w jakim ubiegasz się o posadę, ale też Twoje doświadczenie zawodowe i umiejętności.

 

Czy wiesz, jak wybrnąć z trudnych pytań?

 

Niewygodne, trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, to coś, co spędza sen z powiek wielu kandydatom. Po pierwsze warto zaznaczyć, że pracodawca może wymagać podania danych wyłącznie z zamkniętego katalogu i zgodnie z Kodeksem pracy. Nie musisz więc odpowiadać na pytania, czy planujesz powiększenie rodziny, jaką partię polityczną popierasz czy wierzysz w Boga itd. To prywatne kwestie każdego człowieka i nie mają nic wspólnego z życiem zawodowym.

Na wielu rozmowach o pracę pojawiają się pytania o powód zwolnienia z poprzedniej pracy, mocne i słabe strony kandydata czy prośba, aby coś o sobie opowiedział. Przygotuj się na to, aby uniknąć stresu!

 

Czego nie mówić na rozmowie o pracę?


Nawet jeśli uważasz, że Twój były szef to oszust i manipulant, nie opisuj go tymi słowy na rozmowie o pracę! Oczerniając innych, nic nie zyskasz. Musisz pokazać nie tylko, że masz wysokie kwalifikacje zawodowe, ale też że charakterologicznie będziesz pasować do zespołu, że nie jesteś osobą konfliktową, a opanowaną, odpowiedzialną i szanującą innych. Postaw na szczerość, ale i dyplomację.

Unikaj też przedłużających się dygresji, zwłaszcza na temat Twojego życia osobistego. Obserwuj reakcję rozmówcy, jeśli zauważysz, że temat, na który mówisz, nie wydaje się dla niego szczególnie ważny – nie zadaje pytań, przegląda CV w trakcie itd., zakończ daną kwestię.

 

O co chciałbyś zapytać rekrutera?

 

Nie bój się pytać! Wchodzenie w interakcję świadczy o Twoim zainteresowaniu posadą. Jeśli rekruter opowiada o zakresie obowiązków na stanowisku, możesz śmiało dopytywać o szczegóły. Postaraj się dowiedzieć, ile osób pracuje w danym zespole, jakie są benefity pozapłacowe. Doprecyzuj też, jakie będą kolejne etapy rekrutacji, kiedy kończy się nabór itd.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.