Praca.pl Poradniki Rynek pracy
3 cechy charakteru pożądane przy pracy zdalnej

3 cechy charakteru pożądane przy pracy zdalnej

 
3 cechy charakteru pożądane przy pracy zdalnej

Praca home office wymusza na zatrudnionym wypracowanie pewnych postaw i przyzwyczajeń, dzięki którym jest w stanie rzetelnie wywiązywać się ze swoich obowiązków. Z tego artykułu dowiesz się, jak być produktywnym w czasie pracy zdalnej z domu, czego unikać i dlaczego tak ważna jest… rutyna.

 

Dobra organizacja czasu pracy

 

Praca zdalna ma to do siebie, że kontrola ze strony pracodawcy jest w znacznym stopniu ograniczona. Szef czy kierownik zespołu może nadzorować podwładnego dopiero na etapie przedstawienia wyników, realizacji zleconych zadań. O ile nie są wykorzystywane narzędzia monitoringu czynności w czasie rzeczywistym (a jest to rzadka praktyka), to, co dzieje się od chwili wydania polecenia do momentu przekazania projektu/przedstawienia wyników – leży całkowicie w gestii pracownika.

 

I tu zaczynają się trudności. Wiele osób, szczególnie na początku, wyobraża sobie, że praca w domu to świetna okazja, by czynności służbowe wykonywać równocześnie z różnymi obowiązkami domowymi. Jedną ręką popracują na komputerze, drugą zrobią obiad. Trochę podzwonią do klientów, ale jednocześnie uprzątną szafę. Taka przerywana praca odbija się na koncentracji, w efekcie pracownicy obowiązki wykonują wolniej, bardziej chaotycznie, o części spraw mogą zapomnieć, a bieżące zadania piętrzą się i rozciągają na cały dzień – co z kolei nie sprzyja dobremu odpoczynkowi po pracy.

 

Dlatego podstawową zasadą pracy zdalnej jest efektywna organizacja czasu pracy. Nawet jeśli zatrudnionego nie obowiązuje harmonogram, ale tryb zadaniowy, wyznaczenie sobie stałych godzin wykonywania zadań – o ile to możliwe – znacznie poprawia jakość wykonania zleceń i motywację.

 

Jak to zrobić? Na początek dobrze jest zaplanować godziny pracy. Jeśli w domu znajdują się inni domownicy, warto powiedzieć im, że w czasie pracy, wyłączając nagłe przypadki, nie wolno przeszkadzać.

 

Równie ważne jak ramy czasowe, są też te przestrzenne. Leżenie z laptopem na kanapie nie sprzyja koncentracji. Najlepiej zorganizować w domu miejsce przeznaczone tylko do pracy lub które na czas wykonywania zadań zamienia się w przestrzeń biurową. Idealnie, jeśli jest to zamykany pokój lub chociażby wydzielona parawanem, półką część pomieszczenia, do której oczywiście nikt nie zagląda w czasie pracy.

 

Nie można zapominać o przerwach, szczególnie w pracy przed komputerem. Na każdą godzinę należy zaplanować sobie maksymalnie 5 minutową przerwę, a także przerwę na lunch – analogicznie do zasad obowiązujących w zwykłym biurze. Jedzenie powinno być przygotowane wcześniej, co ułatwi trzymanie się ram czasowych.

 

Samodyscyplina

 

Dobra organizacja czasu pracy to dopiero połowa sukcesu. O wiele trudniejsze jest trzymanie się planu. Choć na początku może być trudno, samodyscypliny da się nauczyć. Pomoże wyrabianie w sobie nawyków – w przypadku pracy zdalnej z domu rutyna działa na korzyść pracownika.

 

Dobrze jest ustawić w widocznym miejscu zegary – zarówno tam, gdzie pracujemy, jak i tam, gdzie odpoczywamy podczas przerw, jemy posiłki. Innym sposobem jest ustawienie alarmów sygnalizujących np. konieczność powrotu do obowiązków. Mimo pokusy pozostania w piżamie do wieczora, warto mieć oddzielne ubrania na czas pracy.

 

Ponieważ szef ma ograniczoną możliwość nadzoru i motywowania pracownika zdalnego, o te kwestie musi zadbać sam podwładny. Dobrze, jeśli ten wprowadzi kilka elementów kontrolujących realizację celów. Przyda się tablica, zeszyt, arkusz kalkulacyjny – miejsce, gdzie może wpisywać bieżące zadania, deadline, status realizacji, uwagi. Za realizację większych zadań warto się nagradzać, np. drobną przyjemnością (choć niekoniecznie słodyczami).

 

W budowaniu samodyscypliny pomogą też małe rytuały jeszcze przed rozpoczęciem zajęć służbowych. Zamiast zrywać się z łóżka w ostatniej chwili, i łapiąc w biegu za tosta półprzytomnie rzucać się do komputera, lepiej wygospodarować sobie stały czas na śniadanie, poranną kawę, gimnastykę, chwilę przyjemności np. z książką, programem telewizyjnym.

 

Komunikatywność

 

Pracownik wykonujący zdalną pracę biurową niekoniecznie musi działać w pojedynkę. Szczególnie w większych organizacjach należy do zespołu i odpowiada tylko za część projektu. Do realizacji planu niezbędna jest zatem dobrze rozwinięta kompetencja kominikacyjna.

W kontekście home office oznacza to odrobinę co innego niż w przypadku, gdy członkowie zespołu znajdują się w jednym biurze. Kluczową kwestią jest ustalenie podstawowych kanałów komunikacji, jakimi posługują się członkowie zespołu – może być to pracowniczy czat, komunikator, e-mail, połączenia telefoniczne czy wideo.

 

Współpracownicy muszą być w czasie pracy w pełni dyspozycyjni, odbierać telefony, reagować na wiadomości. Pogaduszki prywatne lepiej zostawić na później. Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju pracy, liczy się umiejętność jasnego formułowania myśli, gotowość do zgłaszania problemów, gdy to niezbędne, informowanie o postępach w pracy, kultura osobista. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na kwestie dotyczące sprawnej wymiany wiadomości, takie jak:

  • tytuły maili,
  • dokładne weryfikowanie adresata,
  • dołączanie do wiadomości w trybie DW, UDW właściwych osób,
  • szyfrowanie wiadomości z danymi wrażliwymi,
  • zachowanie zwrotów grzecznościowych,
  • respektowanie czasu pracy innych zatrudnionych.

Rekrutacja do pracy online, a potem home office – wydaje się wymarzoną opcją dla wielu osób. Tymczasem praca z domu, prócz licznych korzyści, ma również swoje wyzwania, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.