Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Agent ubezpieczeniowy - jak zostać, kurs, licencja, czy warto

Agent ubezpieczeniowy - jak zostać, kurs, licencja, czy warto

 
Agent ubezpieczeniowy - jak zostać, kurs, licencja, czy warto

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym


Głównym zadaniem agenta ubezpieczeniowego jest pośrednictwo między firmami ubezpieczeniowymi a osobami, które są zainteresowane zakupem polis. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Potrzebne są między innymi: duża wiedza na temat ofert różnych przedsiębiorstw, zdolności interpersonalne, konsekwencja w działaniu, inicjatywa, kreatywność oraz nastawienie na cel. Samo podpisanie umowy jest właściwie zwieńczeniem całego procesu, który polega na wyszukiwaniu potencjalnych klientów oraz prezentowaniu ofert.

Jak zatem zostać agentem ubezpieczeniowym? Przede wszystkim należy posiadać minimum średnie wykształcenie oraz pełną zdolność do czynności prawnych. Nie można także być osobą karaną za przestępstwa umyślne. Następnie trzeba wziąć udział w specjalnym kursie.


Kurs agenta ubezpieczeniowego


Wyżej wspomniany kurs jest organizowany przez towarzystwa ubezpieczeniowe i składa się z dwóch etapów. Pierwsza część trwa 152 godziny. Podczas zajęć przekazywana jest ogólna wiedza dotycząca rynku ubezpieczeniowego oraz regulacji prawnych. Następnie kandydaci podchodzą do egzaminu, który jest organizowany przez dane towarzystwo we współpracy z Ministerstwem Finansów.

Jeśli test wiedzy zakończył się sukcesem, to można podpisać umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Aby rozpocząć pracę należy jeszcze ubiegać się o wydanie specjalnej licencji. Chcąc sprzedawać polisy kilku agencji (jest to tak zwany multiagent), należy zdać drugą część w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, którego produkty chce sprzedawać.


Licencja agenta ubezpieczeniowego


Jeżeli udało się nam pozytywnie zaliczyć oba egzaminy, to możemy ubiegać się o wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych. Wniosek o udzielenie licencji składa się za pośrednictwem towarzystwa ubezpieczeniowego. Trzeba w takiej sytuacji dołączyć też następujące dokumenty: świadectwo dojrzałości, aktualne zaświadczenie o niekaralności oraz dowód dokonania opłaty skarbowej w wysokości 110 zł. Działalność może być rozpoczęta dopiero w momencie uzyskania informacji o wpis do rejestru.

 

Agent ubezpieczeniowy - czy warto, praca


Do zadań agenta ubezpieczeniowego należą między innymi:


    • nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi klientami,
    • organizowanie i odbywanie spotkań,
    • dopasowywanie ofert do indywidualnych potrzeb klientów i ich możliwości finansowych,
    • opracowywanie ofert,
    • zawieranie umów,
    • dokonywanie oględzin w miejscach wypadków,
    • informowanie klientów oraz utrzymywanie z nimi kontaktu,
    • tworzenie bazy danych klientów,
    • kierowanie zespołem podległych agentów ubezpieczeniowych.

Jak widać, obowiązków jest całkiem sporo. Czy zatem przekłada się to na zarobki agentów ubezpieczeniowych? Średnie wynagrodzenie wynosi około 2 600 zł netto. Najwyższe pensje będą otrzymywać agenci z Warszawy. Na płace osób pracujących w tym zawodzie będzie miała także wpływ wielkość towarzystwa ubezpieczeniowego, dla którego pracują.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.