Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Autoprezentacja - jak napisać, zasady, korzyści, przykład

Autoprezentacja - jak napisać, zasady, korzyści, przykład

 
Autoprezentacja - jak napisać, zasady, korzyści, przykład

Autoprezentacja - jak napisać

 

Umiejętność autoprezentacji to świadome wywoływanie wrażenia, tak aby inni odbierali nas w taki sposób, w jaki chcemy być odbierani. Taka cecha przydaje się w wielu życiowych sytuacjach. Jest np. bardzo istotna, kiedy ubiegamy się o stanowisko w jakiejś firmie. Musimy na rekruterze wywołać takie wrażenie, by zechciał nas przyjąć na wolne stanowisko. Pierwsza sposobność pojawia się już w formie pisemnej - na etapie CV i listu motywacyjnego.

 

To pierwsze dokumenty, które przegląda rekruter. Musimy więc za ich pomocą wywrzeć dobre wrażenie, czyli przedstawić swoje umiejętności w taki sposób, by były korzystne dla pracodawcy. Należy zatem zadbać i o formę i o treść. Jeśli chodzi o treść, to podstawą są prawdziwe informacje. Powinniśmy wystrzegać się wypisywania wszystkich elementów, wymaganych przez pracodawcę, tylko wyeksponować te, które rzeczywiście posiadamy i które mogą pozytywnie wpłynąć na naszą ocenę. Co do formy - poprawność, przejrzystość, czytelność, spójność - to podstawy przy formułowaniu takich dokumentów.
Tak więc jeśli nurtuje nas temat autoprezentacji, jak napisać dobry tekst o sobie, dobrze skorzystać z zasad pisania poprawnego CV i listu motywacyjnego.

 

Zasady autoprezentacji

 

Jeśli chodzi o bezpośrednią autoprezentację, w formie wypowiedzi ustnej - może wystąpić na rozmowie rekrutacyjnej pod postacią zadania, w którym będziemy mieli opowiedzieć coś o sobie. Ale to nie jedyny moment, kiedy będziemy musieli skorzystać z zasad autoprezentacji - negocjacje z klientami, ze współpracownikami, przedstawienie pomysłów przed zarządem, to tylko kilka przykładów sytuacji.

 

Przygotowując taką wypowiedź, można posłużyć się kilkoma podstawowymi zasadami. Trzeba mieć świadomość do kogo się mówi - czy jest to przełożony, rekruter, może współpracownicy lub podwładni. Inaczej też będzie wyglądała autoprezentacja przed jedną osobą, a inaczej przed większą grupą.


Drugą ważną sprawą jest określenie i dobra znajomość celu autoprezentacji - zdecydowanie lepsze wrażenie robi ten, kto wie, o czym mówi. Osoba, która mówi bardzo dużo, ale w wypowiedź wrzuca wiele zbędnych informacji, często irytuje rozmówcę.

Kolejna ważna zasada, to przygotować się na efekt „po autoprezentacji”. W przypadku rozmowy o pracę, czy trudnych negocjacji biznesowych trzeba przygotować się na to, że nasz rozmówca może np. wypytywać o słabe strony lub przywołać brak jakiegoś istotnego elementu (np. w kwalifikacjach lub sprzedawanym produkcie) oczekiwanego, by pozytywnie rozpatrzyć kandydaturę. Jeśli będziemy mieli przygotowane odpowiednie kontrargumenty, łatwo będzie wybrnąć z takiej sytuacji.

 

Przy autoprezentacji ważna jest całość, czyli nie tylko to, co mówimy, ale też jak mówimy. Należy więc zwrócić uwagę na kilka aspektów:
• postawa – postawa otwarta (lekkie pochylenie ciała do przodu, wnętrze dłoni na widoku) wyraża szczerość i chęć do rozmowy, podczas gdy ręce skrzyżowane na piersiach lub opuszczone wzdłuż ciała mogą zaszkodzić, wyrażając zamknięcie, niechęć do rozmówcy lub strach przed nim,
• gestykulacja – zbyt nadmierna lub zbyt uboga może wzbudzić niepokój u rozmówcy,
• ubiór – odpowiednio dobrany wyraża szacunek do rozmówcy, wskazuje na prestiż sytuacji,
• kontakt wzrokowy – aby rozmówca rzeczywiście poczuł, że mówimy do niego (jednak też nie należy przesadzać, by nie wprowadzić w dyskomfort),
• sposób mówienia – wlicza się w to ton głosu, język, a także prędkość wypowiedzi i nadmierne wzbogacanie jej przerywnikami (np. „no”, „aha”, „yyy” itp.).

 

Autoprezentacja zawodowa - korzyści

 

Już sama definicja wskazuje na to, jakie korzyści płyną z autoprezentacji. Przykłady zachowań opisane wyżej również pomagają zorientować się, o co tak naprawdę chodzi. Autoprezentacja pomaga w wyselekcjonowaniu swoich najmocniejszych stron, wymaganych przez daną sytuację. Dobrze przeprowadzona pozwala „sprzedać je” odpowiednim osobom, od których jesteśmy w jakimś sposób zależni.

 

Autoprezentacja - przykład

 

W zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć poprzez autoprezentację, można zastosować kilka przykładowych form.

Kiedy np. ubiegamy się o awans, warto skupić się na sukcesach i korzyściach przyniesionych firmie. Przykładowa autoprezentacja może więc zawierać fakty, ale poparte dowodami. Np. „Przez x lat pracuję w tej firmie. Rzetelnie wykonuję swoje obowiązki. Oprócz tego udało mi się wdrożyć nowy pomysł na pozyskiwanie klientów, przez co zyski w firmie regularnie wzrastają”.
Inny przykład odzwierciedlający np. posiadanie kompetencji miękkich: „Jestem osobą kontaktową i otwartą. Dobrze współpracuję w grupie. W poprzedniej firmie organizowałem spotkania integracyjne, byłem też często wybierany na lidera projektu. Wszystkie zakończyły się sukcesem”.

 

Prezentacja swojej osoby nie jest łatwa, ale też po odpowiednim przemyśleniu i przygotowaniu nie powinna stanowić aż tak znaczących trudności. Dobrze jest znać swoje mocne strony i umieć się na nich skupić.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.