Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobocie frykcyjne – definicja, przyczyny

Bezrobocie frykcyjne – definicja, przyczyny

 
Bezrobocie frykcyjne – definicja, przyczyny

Bezrobocie frykcyjne występuje na każdym rynku pracy, jest zjawiskiem powszechnym i nieuniknionym, nie odbija się jednak negatywnie na gospodarce. Na czym polega i jakie są jego przyczyny?

 

Bezrobocie frykcyjne – co to jest?


Jeśli chodzi o bezrobocie frykcyjne, definicja jest dość prosta – to bezrobocie związane z poszukiwaniem przez ludzi innej pracy, przerwami w zatrudnieniu wynikającymi z różnych sytuacji życiowych. Występuje ono, ponieważ na rynku zatrudnienia zachodzą nieustanne zmiany – pracownicy są mobilni, powstają nowe miejsca pracy, a niektóre są likwidowane. Jest to bezrobocie przejściowe, krótkookresowe i z założenia niemożliwe do wyeliminowania w gospodarce rynkowej.

 

Bezrobocie frykcyjne – przyczyny


Jak wyżej wspomniano, o bezrobociu frykcyjnym mówimy w kontekście osób, które szukają pracy przez krótki okres. Współcześnie mało kto całą swoją karierę wiąże z jednym pracodawcą. Dążąc do rozwoju, zajmujemy kolejne stanowiska w firmie albo zmieniamy pracę, przechodząc do innego pracodawcy w branży czy stawiając na całkowite przebranżowienie. Bezrobocie frykcyjne ma charakter przejściowy, nie jest zjawiskiem negatywnym i nie generuje tak dużych kosztów społecznych i skutków ekonomicznych jak np. długotrwałe bezrobocie.

Ten rodzaj bezrobocia dotyczy m.in. absolwentów wchodzących na rynek zatrudnienia, osób, które szukają nowego miejsca pracy po urlopie chorobowym czy macierzyńskim, pracowników sezonowych, ludzi, którzy zmienili miejsce zamieszkania i w związku z tym rozglądają się za nowym zajęciem w innej miejscowości.

Cechą bezrobocia krótkookresowego jest powszechność. Co ma wpływ na jego poziom? Przede wszystkim dostęp do informacji o ofertach pracy i wysoka jakość usług pośrednictwa pracy. Jeśli rynek działa sprawnie, kandydaci bez problemu odnajdują interesujące ich ogłoszenia, mogą uzyskać pomoc doradców zawodowych itd., czas poszukiwania nie jest długi.

 

Na ten rodzaj bezrobocia wpływa również oczywiście liczba osób wchodzących na rynek zatrudnienia i z niego odchodzących oraz liczba pracowników, którzy decydują się na zmianę pracy. Kolejny ważny czynnik to szybkość powstawania nowych i likwidacji obecnych miejsc pracy. Zapotrzebowanie pracodawców się zmienia, zmieniają się metody i techniki pracy, coraz szerzej wykorzystywana jest technologia. To wszystko odbija się na stanie rynku zatrudnienia.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.