Bezrobocie spada, a rośnie liczba ofert pracy 2015-07-14

Stopa bezrobocia w Polsce pod koniec czerwca spadła do poziomu 10,4% i jest najniższa od 7 lat - wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Zwiększyła się także liczba ofert pracy zgłaszanych przez pracodawców w urzędach pracy oraz internecie.


Czerwiec był czwartym z rzędu miesiącem, który przyniósł poprawę na rynku pracy. W porównaniu do maja bezrobocie zmniejszyło się o 0,4 pkt. proc., a jego spadek zanotowano we wszystkich województwach. W pośredniakach zarejestrowanych było 77,9 tys. mniej niż miesiąc wcześniej, a o 288 tys. mniej niż w czerwcu 2014 roku.

 

W 6 na 16 województw – dolnośląskim, pomorskim, małopolskim, mazowieckim, śląskim, wielkopolskim - stopa bezrobocia już teraz wynosi poniżej 10%. Największa poprawa w czerwcu nastąpiła jednak w województwie warmińsko-mazurskim – bezrobocie spadło tam o 0,7 pkt. proc. To bardzo dobry sygnał, gdyż do tej pory ten region „wyróżniał” się jednym z najwyższych wskaźników, jeśli chodzi o liczbę osób bez pracy.

 

Bezrobocie spada, a rośnie liczba ofert zatrudnienia, które zgłaszają pracodawcy do urzędów pracy. W czerwcu było ich 117 tys., co stanowi rekordowy wynik w ministerialnych statystykach, które prowadzone są od 2001 roku. Najbardziej aktywne pod tym względem są firmy z Mazowsza (15 tys. ogłoszeń o pracę), Śląska (13 tys.) oraz Dolnego Śląska i Wielkopolski (po 11 tys.)

 

Dobre nastroje pracodawców widoczne są także na branżowych portalach poświeconych osobom szukającym zatrudnienia. Na Praca.pl liczba zamieszczanych ofert pracy stale rośnie. Najwięcej było ich oczywiście w największych województwach: mazowieckim, małopolskim i dolnośląskim.

Jak widać, mapa aktywności pracodawców zgłaszających oferty do PUP-ów, jak i publikujących je w internecie wygląda bardzo podobnie.


Utrzymujące się od kilku miesięcy pozytywne tendencje na  rynku oraz coraz bardziej widoczne efekty przeprowadzonej w zeszłym roku reformy urzędów pracy sprawiają, że urzędnicy z MPiPS z optymizmem patrzą w przyszłość i spodziewają się dalszego spadku bezrobocia najbliższych miesiącach.

 

– Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych 2 miesięcy bezrobocie w Polsce będzie jednocyfrowe. To olbrzymi sukces polskich przedsiębiorców. Aby stał się on również sukcesem pracowników, spadkowi bezrobocia musi towarzyszyć podwyżka wynagrodzeń i większa stabilizacja zatrudnienia – podsumowuje minister Kosiniak-Kamysz, cytowany w oficjalnym komunikacie resortu.

Przeczytaj także:

Skomentuj