Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Budowanie zespołu pracowniczego - dlaczego jest ważne?

Budowanie zespołu pracowniczego - dlaczego jest ważne?

 
Budowanie zespołu pracowniczego - dlaczego jest ważne?

Budowanie zespołu - dlaczego jest ważne?

 

Konieczność współpracy z profesjonalistami z różnych dziedzin zachodzi między innymi w dużych przedsiębiorstwach. Segmentacja na odpowiednie działy zajmujące się konkretnymi problemami wskazuje na potrzebę zatrudnienia złożonej (np. pod względem kompetencji, kwalifikacji, doświadczenia, cech charakteru) kadry.

 

Pracodawca ma za zadanie rekrutować pracowników nie tylko oferujących odpowiedni poziom wiedzy i umiejętności, niezbędny w procesie tworzenia towaru lub usługi. Właściciel firmy potrzebuje takiej grupy ludzi, która stworzy zgrany zespół. Rzadko dzieje się to automatycznie. Bez względu na to, czy chodzi o team stanowiący całość kadry danego przedsiębiorstwa, czy o zespół tworzony na potrzeby jednego projektu - dopasowanie grupy ludzi, która współpracuje, ufa sobie i pomaga, jest niezwykle skomplikowane. Dlatego ważne jest, by managerowie, zwierzchnicy - posiadali umiejętności budowania zespołu.

 

Bardzo ważne jest, aby grupa ludzi w organizacji poza własnymi jednostkowymi celami, widziała jeden wspólny. Firma potrzebuje działań, które będą wywoływane wspólną ideą, spójną z założeniami przedsiębiorstwa. To pozwoli na silne zaangażowanie każdej osoby. Dobry zespół w organizacji będzie podstawą do wymiany informacji, niezbędnych do jak najlepszego wykonania obowiązków. Jednak zgrany team to nie tylko podłoże merytoryczne firmy. Wypracowanie odpowiednich relacji buduję atmosferę wzajemnego zaufania, polegania na sobie. Jest to „przestrzeń” kreatywna, gdzie dąży się do odnajdywania jak najlepszych i najbardziej efektywnych rozwiązań.

 

Budowanie zespołu pracowniczego - od czego zacząć?

 

Jak zabrać się za tworzenie zespołu? Oczywiście określając cel zadania i dobierając odpowiednie osoby spośród personelu. Muszą się one uzupełniać wiedzowo, kompetencyjnie. Dużo uwagi należy również poświęcić charakterom wybranych osób. Należy sprawdzić i określić, czy umieją się odpowiednio komunikować i czy są w stanie współpracować z resztą zespołu, by doprowadzić zlecony projekt do pozytywnego zakończenia.

 

Istnieje szereg narzędzi, które wzmacniają zespół i pomagają w budowaniu zespołu. Ćwiczenia, wyjazdy integracyjne, wspólne wyjścia, spotkania okresowe mają na celu między innymi naukę tolerancji i odpowiedniej komunikacji.

 

Etapy budowania zespołu

 

Budowanie zespołu pracowniczego składa się z kliku etapów, najczęściej rozdziela się je na cztery segmenty. Towarzyszą im różne emocje, inny poziom wiedzy i swobody uczestników.

 

1. Uformowanie, wykształcenie grupy - dobieranie poszczególnych członków, nadanie im właściwych obowiązków i określenie miejsca w hierarchii. Wszystko jest nowe, ludzie poznają się wzajemnie, sprawdzają, z kim mają do czynienia. Centrum uwagi skupione jest najczęściej wokół lidera lub szefa, który inicjuje powstania grupy.

 

2. Ścieranie się opinii - to moment, w którym najczęściej pojawiają się konflikty. Każdy już mniej więcej wie, na czym polega praca poszczególnych jednostek, może więc próbować przeforsować indywidualne cele. W związku z tym. bardzo ważne jest umiejętne rozwiązanie problematycznych kwestii przez lidera i nadanie grupie odpowiedniego kierunku.

 

3. Normowanie się grupy - tutaj dochodzi do wypracowania wspólnych zasad w grupie, wyspecjalizowania się odpowiednich schematów, które stabilizują pracę. To miejsce na wspólne dyskusje, słuchanie się i udzielanie konstruktywnych porad.

 

4. Wykonywanie zadań - etap najlepszego, najefektywniejszego wypełniania obowiązków. Poszczególni członkowie motywują się wzajemnie, dążąc do wspólnego celu.

 

Jeśli zespół powoływano tylko na jakiś okres lub do konkretnego projektu ważnym etapem jest również zakończenie i podsumowanie pracy stworzonego teamu.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!