Praca.pl Poradniki Rynek pracy
CEIDG - Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej - podstawowe informacje

CEIDG - Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej - podstawowe informacje

 
CEIDG - Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej - podstawowe informacje

Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej - co to jest?


CEIDG - ten ciąg znaków jest dobrze znany chyba każdemu przedsiębiorcy. Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej to przede wszystkim elektroniczny rejestr przedsiębiorców. Dzięki niemu można znaleźć (np. na podstawie nr NIP czy imienia i nazwiska przedsiębiorcy) informacje o firmach.

CEIDG jest platformą internetową, która znacznie ułatwia prowadzenie firmy. Bez wychodzenia z domu można za jej pośrednictwem złożyć wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, zmienić dane we wpisie już funkcjonującej firmy oraz zawiesić, wznowić czy też zamknąć przedsiębiorstwo.


CEIDG - rejestracja działalności gospodarczej


Wielu początkujących przedsiębiorców obawia się skomplikowanych procedur zakładania firmy, spustoszenia w portfelu i długich godzin w kolejce do urzędowego okienka. Należy zaznaczyć, że obecnie rejestracja działalności gospodarczej w Polsce nie jest niczym trudnym. Choć wszystkie związane z nią sprawy nadal można załatwić osobiście w dowolnym urzędzie miasta i gminy (niezależnie od miejsca zamieszkania), a nawet listownie, o wiele wygodniejszą opcją jest wpis do CEIDG za pośrednictwem internetu.

Wszystkich przedsiębiorców obowiązuje wniosek CEIDG-1. Choć mnogość rubryk do uzupełnienia początkowo może przytłaczać, w razie problemów i niejasności z pomocą w wypełnianiu dokumentu przychodzi wirtualny urzędnik w centrum pomocy CEIDG. Do dyspozycji przedsiębiorców jest także infolinia, a dodatkowe ułatwienie stanowią objaśnienia trudniejszych rubryk we wniosku.

Aby dopełnić formalności bez wychodzenia z domu, wniosek trzeba podpisać za pomocą bankowości internetowej, Profilu Zaufanego bądź też kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Osoby, które nie mają takiej możliwości, mogą wypełnić dokument online, a podpis złożyć w najbliższym urzędzie miasta albo gminy.

 

Ustawa o centralnej ewidencji działalności gospodarczej


Wszelkie prawne kwestie związane z funkcjonowaniem portalu, w tym także z zasadami dokonywania wpisów, reguluje ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy.

Art. 2. wspomnianej ustawy zawiera listę zadań portalu. Należą do nich:
„1) ewidencjonowanie przedsiębiorców będących osobami fizycznymi;
2) udostępnianie informacji o przedsiębiorcach i innych podmiotach w zakresie wskazanym w ustawie;
3) udostępnianie informacji o zakresie i terminie zmian we wpisach do CEIDG oraz w informacjach i danych udostępnianych w CEIDG, a także o wprowadzającym te zmiany podmiocie;
4) umożliwienie wglądu do danych bezpłatnie udostępnianych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego;
5) udostępnianie informacji o ustanowionym pełnomocniku lub prokurencie, w tym o zakresie udzielonego pełnomocnictwa lub o rodzaju i sposobie wykonywania prokury”.

Warto dodać, że dokument jest jedną z pięciu ustaw tak zwanej Konstytucji Biznesu, która ma na celu ułatwienie przedsiębiorcom funkcjonowania w realiach polskiej gospodarki.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.