Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Checklista – czy warto z niej korzystać w codziennej pracy?

Checklista – czy warto z niej korzystać w codziennej pracy?

 
Checklista – czy warto z niej korzystać w codziennej pracy?

Miewasz czasem poczucie, że coś ważnego wyleciało Ci z głowy i za nic nie możesz sobie przypomnieć, co to było? Skończyłeś projekt i kiedy patrzysz na rezultat swojej pracy, dostrzegasz, że umknął Ci jeden dość znaczący szczegół i naprawienie błędu będzie Cię kosztować teraz sporo wysiłku? Rozwiązanie takich problemów jest bardzo proste. Dzięki checklistom szybko zapanujesz nad wszystkimi swoimi zadaniami. Jak to działa?

 

Spis treści

Checklista – co to?

 

Zapewne obiło Ci się już o uszy pochodzące z angielskiego słowo checklista. Co to znaczy po polsku? Checklista jest listą kontrolną, dzięki której można sprawdzić poprawność działań, a także ocenić, jaka część pracy została wykonana, a co należy jeszcze zrobić. To spisany zbiór pytań lub haseł dotyczących danego projektu, uporządkowanych w odpowiedniej kolejności. Im dokładniejsza jest checklista, tym lepiej. W ramach kontroli zaznacza się kolejne podpunkty odnoszące się do zadań już wykonanych.

 

To narzędzie zaczęto wykorzystywać początkowo w branży lotniczej, potem jego atuty dostrzegli specjaliści w innych dziedzinach. Checklisty mają bardzo szerokie zastosowanie, zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym.

 

Checklisty w pracy – zalety

 

Checklista to narzędzie, którego celem jest zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędu. Przygotowując ją na początku projektu, można odciążyć pamięć, skupić się na działaniu. Nie trzeba zastanawiać się, co jeszcze należy zrobić – wszystko jest zapisane.

 

Lista wpływa również na redukcję stresu. Zwykle, kiedy pracownicy mają pełną kontrolę nad obowiązkami, czują się pewniej. Z checklistą łatwiej też utrzymać dyscyplinę w działaniu. Co więcej, to narzędzie przyda się osobom, które borykają się z problemami z koncentracją w miejscu pracy.

 

Zastosowanie checklisty w pracy

 

Jak wyżej wspomniano, checklisty można stosować w każdej branży. Do zarządzania dużymi projektami, kiedy cały zespół musi respektować określone procedury albo do uporządkowania własnej, codziennej pracy. Listy kontrolne ułatwiają komunikację i sprawdzają się świetnie w pracy zespołowej.

 

Checklista – jak ją stworzyć poprawnie?

 

Checklista powinna być maksymalnie uproszczona. Można zapisać pytania, bądź poszczególne kroki ująć hasłowo. Najważniejsze, aby później nie było wątpliwości, czego dotyczy dany punkt. Warto postawić więc na prosty język.

 

Przetestuj, jaka forma checklisty jest dla Ciebie najwygodniejsza. Możesz skorzystać z aplikacji w telefonie, wydrukować szablon, a nawet spisać zadania w notatniku.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.