Praca.pl Poradniki Rynek pracy
CIT-8: podstawowe informacje o zeznaniu rocznym osób prawnych

CIT-8: podstawowe informacje o zeznaniu rocznym osób prawnych

 
CIT-8: podstawowe informacje o zeznaniu rocznym osób prawnych

Czym jest CIT-8?

 

CIT-8 to formularz zeznania rocznego o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty przez płatnika podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Musi być składane do urzędu skarbowego przez wszystkie podmioty, które zobowiązane są do odprowadzania podatku dochodowego.

 

CIT-8 – dla kogo?


Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych do płacenia CIT, a tym samym do składania corocznego zeznania podatkowego CIT-8 zobowiązane są:
    • osoby prawne,
    • spółki kapitałowe w organizacji,
    • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (m.in. wspólnoty mieszkaniowe, placówki oświatowe),
    • spółki komandytowo-akcyjne mające siedzibę lub zarząd na terytorium RP,
    • spółki niemające osobowości prawnej, których siedziba lub zarząd mieści się poza Polską (jeśli  zgodnie z przepisami prawa podatkowego państwa, w którym mieści się ich siedziba lub zarząd są traktowane jak osoby prawne i podlegają tam opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania),
    • podatkowe grupy kapitałowe.

W ustawie wymieniono także grupy instytucji, które zwolnione są z podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. jednostki skarbu państwa i samorządu terytorialnego, instytucje międzynarodowe i organizacje kościelne.

 

Kiedy i gdzie składa się CIT-8?


Wypełniony formularz CIT-8 należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia roku podatkowego, którego dotyczy zeznanie. Uwaga! Rok podatkowy nie musi być tożsamy z rokiem kalendarzowym. Podatnik może sam postanowić, od kiedy chce liczyć rok podatkowy i zapisać tę datę w statucie albo umowie spółki. Kolejne lata podatkowe liczy się wtedy, dodając 12 miesięcy do określonej przez płatnika daty. Jednak w przypadku wyboru do rozliczania terminu innego niż rok kalendarzowy, przedsiębiorca zobowiązany jest zawiadomić o tym fakcie urząd, rozliczając CIT po raz pierwszy.

 

Forma składania CIT-8

 

Od 2019 r., według jeszcze niedawno obowiązujących przepisów, CIT-8 musiał być dostarczany przez internet, z kwalifikowanym podpisem elektronicznym. W związku ze skargami mniejszych przedsiębiorstw, których nie stać było na podpis elektroniczny lub usługę biura księgowego, od października 2019 r. przywrócona została możliwość złożenia CIT-8 w formie papierowej. Dotyczy to jednak tylko podatników osiągających wyłącznie dochody wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o CIT i niepełniących funkcji płatnika na podstawie odpowiednich przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

CIT-8 w formie papierowej – za jaki okres?

 

Pomiędzy 25 (kiedy weszła w życie ustawa zmieniająca zapisy o formie składania zeznania CIT-8) a 31 października 2019 r. firmy, które nie złożyły wcześniej zeznania za rok 2018, mogły zrobić to w formie tradycyjnej (ze zwykłym podpisem). Możliwość ta dotyczyła organizacji nieskładających deklaracji w standardowym terminie, ponieważ skorzystały z jego przesunięcia  na mocy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 marca 2019 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania przez niektórych podatników osiągających dochody wolne od podatku dochodowego od osób prawnych. Na chwilę obecną sprawozdanie finansowe można składać zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej – zmiany przepisów nie określiły, do kiedy obowiązuje możliwość papierowego doręczenia formularza CIT-8.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Кierownik działu prawnego

    3S AGENCY   Austria, Wiedeń   
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Zapewnienie wsparcia prawnego dla procesów biznesowych firmy; Przygotowanie i wsparcie transakcji o różnym stopniu złożoności na Ukrainie i w UE; Kontakt z organami państwowymi, regulacyjnymi i bankami; Wsparcie transakcji dotyczących nieruchomości i działek; Wsparcie...
  • NTFY Jeżak Rabiej S.K.A.
    kierownik/koordynator  umowa zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Obowiązki i odpowiedzialności: odpowiedzialność za stan urządzeń i poprawność ich działania, bieżące naprawy; konfigurowanie maszyn i sprzętu oraz przygotowywanie ich do pracy; zarządzanie parkiem maszynowym; kontakt z Liderem zmiany i Działem Utrzymania Ruchu; szkolenia stanowiskowe z...
  • Specjalista ds. utrzymania ruchu

    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   13 100 - 16 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    2 godz.
    Twoimi zadaniami będzie: Uruchamianie, oraz testowanie złożonych urządzeń, systemów próżniowych sterowanych mikroprocesorem, hodowli kryształów, metrologii lub plazmy (zarówno funkcjonalne i akceptacyjne), Kompletowanie dokumentów testowych i odbiorowych zgodnie z ustaleniami z klientem....
  • Pracownik elewacyjny

    PHUB MARIUSZ WIŚNIEWSKI   Warszawa   
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy pracowników z całej Polski do wykonywania prac elewacyjnych (ocieplenia) w budynkach jednorodzinnych na terenie Warszawy.
  • HR Biznes Partner

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej; Doradztwo z zakresu prawa pracy, narzędzi HR i metod komunikacji; Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzania zastępowalności oraz budowania planów retencji i sukcesji; Prowadzenie rekrutacji na wybrane...
  • Robotnik / Złota rączka

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    3 godz.
    Jeśli posiadasz: Doświadczenie w pracach remontowych, konserwacji i montażu, w zakresie hydrauliki, elektryki, ślusarstwa itp. Wykształcenie zawodowe / techniczne: hydraulik, elektryk, malarz, ślusarz lub pokrewne; Uprawnienia branżowe (np. G1, G2, G3) - dodatkowy atut; Znajomość...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.