Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Content creator – kto to? Jak wygląda praca w tym zawodzie?

Content creator – kto to? Jak wygląda praca w tym zawodzie?

 
Content creator – kto to? Jak wygląda praca w tym zawodzie?

Rosnąca popularność content marketingu sprawia, że na rynku pracy pojawił się nowy zawód: content creator. Jest to osoba, która odpowiada za ciekawe publikacje na blogach i w social mediach, tworząc treści pisane, wizualne i dźwiękowe. Sprawdź, kim jest i gdzie może pracować content creator.

 

Spis treści

Content creator – kim jest? Typy

 

Wszystkie treści marketingowe, blogi, nagrywanie rolek czy strony internetowe tworzone są z myślą o tym, aby przyciągać uwagę odbiorcy i skłaniać go do reakcji na opublikowane materiały. Aby było to możliwe, niezbędne są przemyślane działania promocyjne – każdy element strategii powinien być starannie zaplanowany.

 

Kto w nowoczesnych firmach odpowiada za szeroko rozumiany marketing, a w tym online marketing? Coraz częściej jest to właśnie content creator / digital content creator. Kto to jest? Jak wspomniano na wstępie, to osoba odpowiedzialna za tworzenie treści na potrzeby mediów i kanałów marketingowych. Może pracować na własny rachunek jako indywidualny twórca (zazwyczaj influencer) albo zatrudnić się jako pracownik konkretnej firmy, gdzie będzie odpowiadać między innymi za fanpage firmowy – treści, infografiki, filmy.

 

Content creator a copywriter SEO

 

Content creator, copywriter SEO oraz copywriter to zbliżone zawody, jednak nie zawsze uważane za tożsame. Content creator tworzy różnorodne treści dla serwisu internetowego, takie jak artykuły, wideo czy infografiki, mające na celu przyciągniecie uwagi użytkowników. Bardzo często specjalizuje się w określonej branży, np. financial content specialist, technical content specialist czy medical content specialist.

 

Copywriter SEO zajmuje się w tworzeniem tekstów optymalizowanych pod kątem wyszukiwarek internetowych, aby zwiększyć widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Natomiast copywriter to osoba zajmująca się tworzeniem tekstów reklamowych, np. opisów produktów czy tekstów promocyjnych. Jeśli interesuje Cię kariera w content marketingu, sprawdź nowe oferty pracy w Twojej okolicy zarówno dla copywritera, jak i specjalisty ds. contentu czy content marketera. Na początku stanowiska dla seniorów mogą być dla Ciebie niedostępne. Sprawdź oferty stażów, praktyk i posad juniorskich.

 

Digital content creator – jak zostać?

 

Zawód content creatora to stosunkowo nowe stanowisko, dlatego nieczęsto pojawia się w ogłoszeniach o pracę. Aby znaleźć zatrudnienie jako content creator, powinieneś mieć nie tylko wysokie umiejętności językowe, ale również podstawową wiedzę odnośnie takich dziedzin jak reklama i marketing.

 

W pracy content creatora przydatne są dodatkowe narzędzia ułatwiające tworzenie i obróbkę treści. Niezbędne jest też analizowanie i raportowanie wyników. Wszystkiego można nauczyć się samodzielnie albo postawić na doświadczenie profesjonalistów i zapisać się na wybrany content creator kurs.

 

Predyspozycje zawodowe specjalisty ds. treści internetowych

 

Content creator po polsku to nic innego jak twórca treści, a więc osoba kreatywna, dociekliwa i charyzmatyczna. Przydatna będzie bardzo dobra znajomość języka polskiego, która pozwoli tworzyć bezbłędne teksty, a zarazem ułatwiająca poruszanie się w świecie content marketingu znajomość języków obcych, w szczególności języka angielskiego.

 

Jeśli chcesz pracować jako content creator, powinieneś też posiadać przynajmniej podstawy wiedzy z zakresu online marketingu i na bieżąco śledzić zmieniające się trendy. Przydatna będzie znajomość Facebook Ads i Google Analytics, dzięki którym przeanalizujesz skuteczność podejmowanych działań. Musisz mieć też przynajmniej podstawową znajomość programów i aplikacji służących do tworzenia i obróbki treści.

 

Content creator – obowiązki zawodowe

 

Tak naprawdę to od pracodawcy i kierunku rozwoju firmy zależy, jakie obowiązki będzie miał content creator. Praca na tym stanowisku wymaga przede wszystkim umiejętności związanych z digital marketingiem. Content creator może odpowiadać za:

 

  • pisanie, edycję i aktualizację treści (witryny internetowe, social media, newslettery, biuletyny):

  • optymalizację treści pod kątem SEO;

  • tworzenie i zarządzanie kontami społecznościowymi;

  • tworzenie filmików video i animacji;

  • tworzenie podcastów (w tym montaż i obróbkę dźwięku);

  • projektowanie grafik i wykresów;

  • analizę danych dotyczących generowanych treści;

  • współpracę z innymi członkami zespołu (content manager, copywriter, grafik).

 

Content creator specialist – zarobki

 

Zarobki, na jakie może liczyć content creator, wahają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Tak duża rozbieżność wynika ze zróżnicowanego zakresu obowiązków.

 

W przypadku content creatora zarobki różnią się także ze względu na miejsce pracy – jedne firmy inwestują w content marketing więcej, inne mniej. Profesjonalni twórcy treści stają się coraz ważniejszym elementem marketingu, dlatego budżet na ich usługi także się zwiększa.

 

Content creator, junior content specialist – gdzie może szukać zatrudnienia?

 

Jako twórca treści, content creator może być freelancerem. Znajdzie również pracę w takich miejscach jak:

 

  • agencja reklamowa;

  • agencja content marketingu;

  • agencja interaktywna;

  • duże przedsiębiorstwa.

 

Warto wiedzieć, że content creator to stanowisko szczególnie popularne na zagranicznych rynkach pracy. W Polsce oferty w tym zawodzie wciąż są rzadkością, co w niedługim czasie powinno się zmienić. Aktualnie przeglądając ogłoszenia, można zauważyć, że pracodawcy szukający twórców contentu posługują się różnymi określeniami – może to być content writer, copywriter czy content specialist.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Gwarancji i Wsparcia Technicznego - importer pojazdów ciężarowych

    Grupa Inter Cars   Cząstków Polski    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków na stanowisku: rozliczanie wniosków gwarancyjnych; kontrola standardów serwisowych; wsparcie w procesach serwisowych Importera;
  • Inżynier elektryk

    Atum Energy Sp. z o.o.   Łódź, ul. Rzgowska 349    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Czym będziesz się u nas zajmować? opiniowanie rozwiązań technicznych w zakresie urządzeń i sieci elektroenergetycznych związanych z energetyką fotowoltaiczną; przygotowanie koncepcji oraz elektrycznych rozwiązań dla rozdzielnic niskiego napięcia w oparciu o specyfikację klienta oraz...
  • Pracownik elewacyjny

    PHUB MARIUSZ WIŚNIEWSKI   Warszawa   
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy pracowników z całej Polski do wykonywania prac elewacyjnych (ocieplenia) w budynkach jednorodzinnych na terenie Warszawy.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Procesów

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków dokonywanie okresowych przeglądów procesów w ramach funkcjonującej w Banku Architektury Procesów; monitorowanie prawidłowej realizacji zadań w obszarze zarządzania procesami; bieżąca współpraca z Właścicielami i Menadżerami procesów; aktualizacja schematów...
  • Elektromechanik Samochodów Ciężarowych

    Grupa Inter Cars   Cząstków Polski    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny
    3 godz.
    Opis stanowiska: diagnostyka układów elektrycznych i elektronicznych w pojazdach ciężarowych i autobusach; wykonywanie napraw elektrycznych i mechanicznych oraz przeglądów w samochodach ciężarowych i autobusach; obsługa urządzeń diagnostycznych;
  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    19 godz.
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!