Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ćwiczenia oddechowe, które pomagają zmniejszyć stres w pracy

Ćwiczenia oddechowe, które pomagają zmniejszyć stres w pracy

 
Ćwiczenia oddechowe, które pomagają zmniejszyć stres w pracy

Ćwiczenia oddechowe są znane i powszechnie stosowane od tysięcy lat. Słusznie kojarzą się z jogą, medytacją czy tai chi, jednak by praktykować świadome oddychanie, nie musimy zgłębiać żadnej konkretnej tradycji. Dlaczego warto spróbować technik oddechowych? Jakie ćwiczenia będą dobre na początek?

 

Spis treści

Stres a oddychanie

 

Ćwiczenia oddechowe należą do skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem – wiedzą o tym zarówno naukowcy, lekarze, fizjoterapeuci, psycholodzy, jak i np. sportowcy. Ćwiczenia te wykorzystywane są w różnych dziedzinach życia, opierają się na naturalnych procesach naszego organizmu.

 

Łatwo zauważyć, że kiedy jesteśmy pobudzeni, zestresowani, odczuwamy zagrożenie – nasz oddech staje się płytszy i szybszy. Powodem jest przyspieszenie akcji serca, podwyższone tętno, produkcja adrenaliny, a także kortyzolu (który z kolei podwyższa w naszej krwi stężenie glukozy). Jednocześnie mamy uczucie, że “zaciska nam się żołądek” – zatrzymane zostają procesy trawienne. Z kolei gdy się uspokajamy, ciśnienie spada, serce zaczyna bić wolniej, produkcja insuliny wraca do normy, a nasz oddech staje się równy i spokojniejszy.

 

Techniki oddechowe bazują na fakcie, iż mechanizmy te można kontrolować. Poprzez wolny, głęboki oddech świadomie dajemy znać swojemu ciału, że zagrożenie mija, nie musimy dłużej mobilizować sił – możemy się odprężyć.

 

Ćwiczenia oddechowe na stres w pracy

 

  • głęboki oddech

 

Podstawową techniką, jakiej warto się “na nowo” nauczyć, jest oddychanie przeponą. Kiedy to robimy, mamy uczucie, że nasz brzuch wypełnia się powietrzem, pęczniejemy. Wystarczy położyć dłoń poniżej żeber, by zauważyć różnicę pomiędzy płytkim oddechem, a oddechem głębokim z przepony. Kiedy oddychamy w ten sposób, angażujemy całe płuca. Wdechy i wydechy stają się dłuższe i głębsze. Lepiej dotleniamy organizm i uspokajamy się.

 

Gdy czujemy stres cyfrowy, jesteśmy po nieprzyjemnym spotkaniu albo zmagamy się z jakąś inną wymagającą sytuacją – usiądźmy prosto, połóżmy dłoń na przeponie i wykonajmy 10 długich, głębokich oddechów.

 

  • równy oddech

 

Stres obniża się także przez oddychanie w sposób równomierny – warto się w tym ćwiczyć. Usiądźmy prosto (w domu możemy się też płasko położyć – chodzi o to, by kręgosłup był wyprostowany, klatka piersiowa “otwarta”). Powoli robimy wdech nosem, wydech ustami. Przy każdym wdechu i wydechu liczymy w myślach – najpierw do 3, po kilku powtórzeniach do 4, aż dojdziemy do 7 lub 8 – w zależności, na ile czujemy się komfortowo. Po jakimś czasie zauważymy, że coraz łatwiej jest nam oddychać równomiernie i bardzo głęboko.

 

  • ćwiczenia oddechowe 4-7-8

 

To znany i prosty sposób na dotlenienie organizmu i zredukowanie stresu. Ćwiczenie możemy wykonać np. w przerwie w pracy. Usiądźmy wyprostowani w postawie otwartej, połóżmy czubek języka na górnym podniebieniu tuż za linią zębów. Powinien tam pozostać przez całe ćwiczenie. Zróbmy wdech nosem, licząc do czterech. Zatrzymajmy powietrze w płucach, licząc do 7, a następnie wypuśćmy powietrze ustami, licząc do 8. Warto powtórzyć to ćwiczenie kilka razy.

 

  • skupienie na własnym oddechu

 

Wszystkie powyższe techniki uczą koncentrowania na oddechu. Dzięki temu nie tylko wydłużamy i pogłębiamy oddech, a więc dotleniamy się, zmniejszamy napięcie w organizmie – ale też wypoczywamy psychicznie, uczymy się koncentracji i uważności, hamujemy gonitwę myśli w głowie. Jednym ze sposobów na stres, jaki warto wypróbować, jest synchronizowanie myśli i oddechu. Usiądźmy prosto i wypowiedzmy w myślach zdanie, na którym chcemy się skupić, np.: Teraz wdycham powietrze. Miejmy je w głowie przy wdechu, przy wydechu możemy skupić się na prostym komunikacie: Teraz wydycham powietrze. Chodzi o to, by zdania były krótkie i naprowadzały naszą uwagę na to, co dzieje się tu i teraz. Jeśli trudno nam się skoncentrować, możemy dodatkowo zamknąć oczy. Wykonajmy ćwiczenie 20 razy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Specjalista / Specjalistka ds. bezpieczeństwa chmurowego

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie poprawnością konfiguracji i hardening bezpieczeństwa usług chmurowych AWS, Zarządzanie oraz konfiguracja serwisów bezpieczeństwa AWS, takich jak Shield, WAF, Security Hub, AWS Config, GuardDuty, Umiejętność analizy logów z IAM Access Analyzer oraz...
  • Specjalista / Specjalistka ds. ciągłości działania

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Opracowanie, utrzymanie i rozwój procesów i dokumentacji (tj. polityk, planów, procedur, instrukcji) z obszaru ciągłości działania i Systemu Zarzadzania Ciągłością Działania, w tym planów ciągłości działania, procedur operacyjnych, awaryjnych, itd. Udział...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista / Specjalistka HR

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej. Doradztwo w zakresie prawa pracy, narzędzi HR i efektywnych metod komunikacji. Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzanie zastępowalnością, a także opracowywanie planów retencji i sukcesji....

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.