Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Czas na własny biznes: myjnia parowa

2020-07-01

Masz pomysł na biznes – myjnia parowa? Wydaje się on prosty i nie obarczony dużym ryzykiem. W końcu każdy czasem korzysta z myjni samochodowych. By tego typu działalność gospodarcza miała szansę na sukces, trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach. Podpowiadamy, jak otworzyć własny biznes krok po kroku

 

Myjnia parowa jak otworzyć?

 

Myjnie parowe stały się popularne już kilka lat temu. Szybko zrobiły furorę, ponieważ do rozpoczęcia działalności przedsiębiorca nie potrzebuje ani lokalu, ani dodatkowych pozwoleń. Eco myjnia parowa jest mobilna, a zarabiać na niej można już w dniu otwarcia firmy.

 

Niezbędne będzie spełnienie warunków formalnych, ujętych w Prawie przedsiębiorców i innych przepisach. Biznes należy zatem zarejestrować (CEIDG), wybierając sposób opodatkowania i formę prawną. Kod PKD właściwy dla myjni parowej to PKD 81.29.Z – Pozostałe sprzątanie. 

 

Myjnia parowa: co potrzebne, aby zacząć?

 

Myjnia parowa mobilna wykorzystuje do czyszczenia parę wodną. Przedsiębiorca musi więc zaopatrzyć się w specjalistyczne urządzenia, tzw. maszyny parowe. Odpadają natomiast wydatki związane z nabyciem i przystosowaniem lokalu. 

 

Jest to ekologiczny biznes, gdyż w trakcie czyszczenia zużywana jest znacznie mniejsza ilość wody niż ma to miejsce w przypadku myjni innego rodzaju. Wiele osób, które decydują się na prowadzenie myjni parowej samochodowej, składa wnioski o dofinansowanie unijne na założenie firmy. O pomoc w tym zakresie warto zapytać w powiatowym urzędzie pracy czy urzędzie miasta/gminy (obsługa przedsiębiorców).

 

Myjnia parowa: ile można zarobić? 

 

Zarobki myjni parowej są zróżnicowane – decydują przede wszystkim lokalizacja, zakres usługi, rodzaj czyszczonego samochody. Przykładowe ceny za usługę w Warszawie to:

  • auta osobowe – od 70 zł, 

  • minivan – od 80 zł. 

Firma zlokalizowana w Gryficach podaje z kolei ceny:

  • auto osobowe – 35 zł, 

  • minivan – 45 zł. 

Czy myjnia parowa to dobry biznes?

 

By inwestycja się zwróciła, a klienci się pojawiali, należy zadbać o kilka kwestii. Istotna jest przede wszystkim szczegółowa oferta. Za pomocą maszyny parowej można czyścić wiele różnych powierzchni. Ponadto zazwyczaj klient chce, by samochód został kompleksowo wysprzątany, czyli także odkurzony, nawoskowany itp. Warto zatem uwzględnić w cenniku takie pozycje jak czyszczenie tapicerki, mycie szyb, odkurzanie, pranie dywaników, dezynfekcja wentylacji itp., a także ceny za  mycie tylko zewnętrzne i tylko wewnętrzne oraz za kompleksową usługę. 

 

Ponadto należy zadbać o promocję firmy. Oznacza to profesjonalną stronę z opisem działalności, wspomnianym cennikiem, estetycznymi zdjęciami oraz formularzem, za pośrednictwem którego zadowoleni klienci będą zostawiać opinie. Jeśli nie chcemy inwestować w stronę, absolutnym minimum jest profil firmy w mediach społecznościowych. 

 

Przed założeniem działalności trzeba również rozejrzeć się po lokalnym rynku. Jak wiele podobnych firm funkcjonuje w naszej miejscowości? Czy na pewno jest miejsce na kolejną myjnię parową na lokalnym rynku? Przed rozpoczęciem działalności warto sporządzić rzetelny biznesplan – będzie potrzebny również wtedy, gdy chcemy uzyskać na myjnię parową dofinansowanie. Przeczytaj także: