Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Człowiek sukcesu – definicja, przykłady

Człowiek sukcesu – definicja, przykłady

 
Człowiek sukcesu – definicja, przykłady

Sukces zgodnie z definicją internetowego Słownika Języka Polskiego PWN możemy definiować dwojako. Jest to: pomyślny wynik jakiegoś przedsięwzięcia, osiągnięcie zamierzonego celu, ale też zdobycie sławy, majątku, wysokiej pozycji itp. W praktyce słowa sukces, czy człowiek sukcesu, dla każdego z nas mogą mieć nieco inne znaczenie. Niemniej warto zadać sobie pytanie, jakie cechy ułatwiają realizację zamierzonych celów i osiągnięcie satysfakcjonujących wyników w pracy, wymarzonego stanowiska itd.

 

Jak być człowiekiem sukcesu?

 

Jak wspomniano na wstępie, odpowiedź na pytanie, jak być człowiekiem sukcesu, dla każdego z nas może być nieco inna. Każdy bowiem inaczej postrzega swój własny sukces. Dla jednej osoby może być nim po prostu znalezienie pierwszej pracy, dla kogoś innego założenie własnej firmy, a jeszcze inna osoba odpowie, że jej sukcesem będzie spokojne życie w bieszczadzkiej wiosce, z dala od korporacji, ale blisko natury. Nie każdy zmierza do osiągnięcia sławy, majątku i wysokiej pozycji społecznej i jest to jak najbardziej normalne. Niemniej, jeśli weźmiemy za wyznacznik definicję sukcesu jako osiągnięcia zamierzonego celu, możemy wskazać kilka cech, które ułatwiają realizowanie swojego planu na życie.

 

Co pomaga osiągnąć sukces?

 

  • Jasno określone, realne cele

Bez tego trudno będzie osiągać sukcesy. Wyznaczenie celów – ambitnych, ale realnych, to pierwszy i najważniejszy krok. Określmy, czego potrzebujemy, aby zrealizować zamierzenia i zaplanujmy, jak to zrobimy, ile czasu potrzebujemy. Np. jeśli od wymarzonego stanowiska dzieli nas kilka dodatkowych umiejętności, które możemy szybko zdobyć, zapiszmy się na kursy zawodowe albo rozpocznijmy samodzielną naukę. Bez odkładania na potem, na przyszły rok, na lepsze czasy.

 

  • Pewność siebie, swoich umiejętności i wiara we własne siły

Stale poddając w wątpliwość sens naszych działań, z obawą, że nie podołamy, nie służy realizacji celów, a wręcz przeciwnie – oddala nas od nich.

 

  • Odwaga

Zmiana – pracy, miejsca zamieszkania, dotychczasowych nawyków – często wywołuje w nas strach, dyskomfort. Odwaga jest bardzo potrzebna, aby ruszyć naprzód i się nie zatrzymywać przy każdej najmniejszej przeszkodzie.

 

  • Skoncentrowanie na działaniu, aktywność zamiast biernego czekania

By osiągnąć sukces, bez wątpienia trzeba brać sprawy w swoje ręce, szukać sposobów rozwiązywania problemów, zamiast czekać, aż same znikną. Choć w internecie znajdziemy liczne szkolenia online z poradami, jak odnieść sukces, materiały poświęcone samorozwojowi, to najważniejsze jest, by te zasady zacząć wprowadzać w życie. Prawdopodobieństwo, że odniesiemy sukces, nie robiąc nic, jest zerowe.

 

  • Dyscyplina i umiejętność samomotywowania się

Na sukces pracuje się latami. Dlatego umiejętność utrzymania motywacji i samodyscyplina są tak ważne.

 

  • Pokora, świadomość własnych ograniczeń, umiejętność wyciągania wniosków

Każdy popełnia błędy i każdy może się mylić, a pokora bardzo przydaje się w życiu.

 

  • Pracowitość i wytrwałość

Droga do celu bywa wyboista i męcząca, ale ważne, aby z niej nie zbaczać na widok małej przeszkody.

 

Człowiek sukcesu – przykłady

 

Nikt nie rodzi się człowiekiem sukcesu. Czytając biografie wielu słynnych wynalazców, innowatorów, pisarzy czy sportowców, możemy dostrzec, że do swojej pozycji doszli oni swoją ciężką pracą, uporem i pełnym poświęceniem idei. Pierwsze komputery Apple powstawały w garażu rodziców Steava Jobsa, który zresztą rzucił studia, a nim Thomas Edison wynalazł żarówkę, wykonał ponad 1000 nieudanych prób! Dążenie do celu bywa trudne, ale z pewnością ten trud się może opłacić.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...
  • Кierownik działu prawnego

    3S AGENCY   Austria, Wiedeń   
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Zapewnienie wsparcia prawnego dla procesów biznesowych firmy; Przygotowanie i wsparcie transakcji o różnym stopniu złożoności na Ukrainie i w UE; Kontakt z organami państwowymi, regulacyjnymi i bankami; Wsparcie transakcji dotyczących nieruchomości i działek; Wsparcie...
  • NTFY Jeżak Rabiej S.K.A.
    kierownik/koordynator  umowa zlecenie  pełny etat
    3 godz.
    Obowiązki i odpowiedzialności: odpowiedzialność za stan urządzeń i poprawność ich działania, bieżące naprawy; konfigurowanie maszyn i sprzętu oraz przygotowywanie ich do pracy; zarządzanie parkiem maszynowym; kontakt z Liderem zmiany i Działem Utrzymania Ruchu; szkolenia stanowiskowe z...
  • HR Biznes Partner

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej; Doradztwo z zakresu prawa pracy, narzędzi HR i metod komunikacji; Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzania zastępowalności oraz budowania planów retencji i sukcesji; Prowadzenie rekrutacji na wybrane...
  • Robotnik / Złota rączka

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    4 godz.
    Jeśli posiadasz: Doświadczenie w pracach remontowych, konserwacji i montażu, w zakresie hydrauliki, elektryki, ślusarstwa itp. Wykształcenie zawodowe / techniczne: hydraulik, elektryk, malarz, ślusarz lub pokrewne; Uprawnienia branżowe (np. G1, G2, G3) - dodatkowy atut; Znajomość...
  • Elektryk / Mechatronik

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 300 - 16 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    4 godz.
    Zadania: Naprawy elektryczne i mechaniczne; Prace konserwacyjne i serwisowe na obiektach produkcyjnych, maszynach i urządzeniach; Zapewnienie ciągłości prac maszyn; Usuwanie awarii oraz prowadzenie dokumentacji technicznej; Okablowanie wszelkich instalacji elektrycznych; Montaż kabli...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.