Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Czym zajmuje się dialogista?

Czym zajmuje się dialogista?

 
Czym zajmuje się dialogista?

Dialogista - kim jest?

 

Kim jest dialogista? To osoba zajmująca się opracowywaniem dialogów filmowych lub serialowych. Jego zadaniem jest przygotowanie tekstu czytanego przez lektora lub aktorów dubbingujących dany materiał audiowizualny. Czasem dialogista przerabia gotowe, dostarczone z zewnątrz tłumaczenia, częściej jednak przekłada teksty samodzielnie, jednocześnie dopasowując je do wymogów filmu lub serialu.

 

Czym zajmuje się dialogista?

 

W teorii opis zadań dialogisty wygląda bardzo prosto. Jak wygląda w praktyce? Jest to bardziej skomplikowane. Przygotowanie tekstu dla lektorów czy aktorów dubbingujących nie opiera się na suchym przekładzie oryginalnej treści.

Dialogista musi zwrócić uwagę na wiele niuansów. Najlepiej wyjaśnić to przykładach. Załóżmy, że do przetłumaczenia jest żartobliwa scena, odnosząca się do mody panującej w kraju, w którym powstał film. Z kolei w Polsce ten temat jest kompletnie nieznany i widz, otrzymując dosłowny przekład, nie zrozumie ani żartu, ani znaczenia sceny. Dobry dialogista musi odpowiednio odnaleźć się w takiej sytuacji. Powinien dopasować tłumaczone kwestie do sceny, ale jednocześnie zrobić to w taki sposób, by była zrozumiała dla polskiego widza.

 

Dialogista powinien więc być bardzo czujny. Wychwytuje emocje, napięcie, humor, powagę przedstawiane w oryginalnych scenach i przekłada je na rodzimy język. Nie zawsze polski widz zaśmieje się w tym samym miejscu co widz zagraniczny. Żarty słowne, sytuacyjne - wszystko to jest specyficzne dla danego regionu, kraju itd.

 

Praca dialogisty wymaga również opracowania odpowiedniej formy tekstu. Długości dialogów muszą być dopasowane do sceny. Powinny również mniej więcej odpowiadać kwestiom wypowiadanym przez aktorów (aby np. w tym samym momencie otwierały się usta). Dialogista powinien oznaczać akcenty, pauzy. Często też obecny jest na nagraniach, ponieważ w trakcie pracy w studiu reaguje na pojawiające się problemy, może zweryfikować dopasowanie tekstu do sposobu czytania itd.

 

Dialogista - wymagania

 

Nie ma ściśle określonej ścieżki edukacyjnej, którą powinien przejść przyszły dialogista. Ważne, by perfekcyjnie posługiwał się językiem polskim, dobrze też, by znał inne języki. Praca nad opracowywanym tekstem wymaga dobrego researchu - należy zawsze być czujnym i sprawdzać, czy nieznana nazwa pojawiająca się w tekście dotyczy nazwiska, miejscowości czy jakiegoś przedsiębiorstwa albo zespołu muzycznego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.