Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Czynniki uciążliwe — podstawowe informacje

Czynniki uciążliwe — podstawowe informacje

 
Czynniki uciążliwe — podstawowe informacje



Uciążliwe warunki pracy – kiedy mamy z nimi do czynienia? W jaki sposób określa się w Polsce uciążliwość pracy? Czym różnią się czynniki szkodliwe i uciążliwe dla zdrowia?
Czynniki uciążliwe — co to jest?

W Kodeksie pracy wielokrotnie spotkać można pojęcie pracy w warunkach uciążliwych. Niestety żaden przepis precyzyjnie nie mówi o tym, które elementy można uznać bezwzględnie za czynniki szkodliwe i uciążliwe na stanowisku pracy. W orzecznictwie oraz praktyce przyjęło się rozumienie tych terminów jako takich, które w widoczny i dający się obiektywnie stwierdzić sposób wpływają na organizm, przekraczając granice jego obciążenia optymalnego. Nie może to być zaś subiektywna ocena jednostki.


Czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe dokładnie opisują polskie normy (PN-N-18004:2001.). I tak:


    • Czynniki niebezpieczne w pracy to takie, których oddziaływanie na pracującego może prowadzić do urazu.
    • Czynniki szkodliwe to takie, których oddziaływanie może prowadzić do schorzenia
    • Czynniki uciążliwe to takie, których działanie może spowodować pogorszenie się samopoczucia lub nadmierne zmęczenie, ale które nie powodują trwałego pogorszenia stanu zdrowia pracownika.


Szczególnie uciążliwe warunki pracy zostały opisane w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656). Zawiera ona definicje pracy w szczególnych warunkach oraz o szczególnym charakterze.

 

Szczególne warunki pracy – definicja


Według ustawy, szczególne warunki pracy związane są z czynnikami ryzyka, które z wiekiem w dużym stopniu mogą spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu. Są to prace wykonywane w określonych warunkach (np. prace pod ziemią, na i pod wodą, w powietrzu) oraz związane z określonymi procesami technologicznymi, w których czynniki szkodliwe i uciążliwe nie są możliwe do wyeliminowania (np. podwyższone ciśnienie, prace w gorącym bądź zimnym mikroklimacie).

 

Czynniki uciążliwe w środowisku pracy


Czynniki szkodliwe i uciążliwe dla zdrowia występujące na stanowisku pracy mogą należeć do jednej z trzech grup zagrożeń:
    • czynniki fizyczne (mikroklimat miejsca pracy, hałas, drgania mechaniczne),
    • biologiczne czynniki (np. wirusy, grzyby, bakterie),
    • chemiczne czynniki (pyły, gazy, dym, opary, które dostają się do organizmu drogą wziewną oraz poprzez skórę lub przewód pokarmowy).


Oddziaływanie jedynie czynników uciążliwych nie przyczyni się do pojawienia się choroby, ale sprawia, że zatrudniony jest mniej wydajny. Jednocześnie może zdarzyć się tak, że ze względu na istnienie czynników uciążliwych, podwładny będzie bardziej podatny na wypadek przy pracy (np. ze względu na zbyt duże zmęczenie, straci koncentrację i spadnie z rusztowania). Za uciążliwe czynniki coraz częściej uważa się również obciążenie psychiczne i stres.


Czynniki szkodliwe występujące w środowisku pracy mogą przynieść szkodę bezpośrednio i natychmiast (np. poparzenie się odczynnikiem chemicznym) lub w szerszej perspektywie czasowej, jeśli pracownik narażony jest na ich działanie przez dłuższy okres (np. alergie, choroby skórne, astma czy pylice).

 

Czynniki uciążliwe przy pracy z komputerem


Wprawdzie praca przy komputerze nie należy do szczególnie ciężkich czy niebezpiecznych, ale na takim stanowisku również występują czynniki szkodliwe lub uciążliwe dla zdrowia.
Główne czynniki uciążliwe dla zdrowia podczas pracy przy komputerze związane są z wymuszoną pozycją ciała. Wiąże się to też z ciągłym wpatrywaniem się w monitor. Zasady pracy oraz czynniki uciążliwe przy pracy z komputerem opisuje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. W rozporządzeniu można znaleźć szczegółowy opis wyposażenia stanowiska pracy przeznaczonego do pracy przy komputerze oraz warunki oświetlenia i wilgotności w pomieszczeniu.

 

Czynniki uciążliwe na stanowisku pracy biurowej


Praca przy komputerze, to przede wszystkim praca biurowa. Wymuszona pozycja ciała oraz obciążanie narządu wzroku to jednak nie wszystkie zagrożenia, z którymi spotykamy się w biurach. Warto pamiętać również o tym, że na komfort pracy wpływa stan budynku i jego mikroklimat, hałas oraz czynniki mogące spowodować wypadek (np. śliskie powierzchnie, uszkodzone wykładziny, brak bezpiecznego dostępu do sprzętu czy dokumentów).

 

Czynniki uciążliwe — BHP


Czynniki uciążliwe na stanowisku pracy według zasad BHP należy zawsze rozpatrywać w kontekście wykonywanej pracy. Ten sam czynnik dla jednego pracownika będzie jedynie uciążliwy, ale dla innego będzie już czynnikiem szkodliwym bądź niebezpiecznym. Na przykład, nieodpowiednie oświetlenie przy pracy przy komputerze będzie pracownika męczyć (czynnik uciążliwy), ale jeśli pracownik pracuje przy maszynie tnącej, to nieodpowiednie oświetlenie może sprawić, że osoba zatrudnina nie zauważy tnącego elementu i obetnie sobie palec (czynnik niebezpieczny).
Identyfikacja tego, czy w danym miejscu pracy występują warunki szkodliwe i uciążliwe, należy do zadań służby BHP i osób organizujących pracę. Wymaga się również konsultacji z załogą.


Uciążliwe warunki pracywykaz dotyczący kobiet (głównie ciężarnych i karmiących) znajduje się w załączniku Rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Listę prac wzbronionych młodocianym ze względu na ciężkie warunki pracy można znaleźć w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Specjalista / Specjalistka ds. reklamacji wewnętrznych

    Grupa Inter Cars   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Do Twoich zadań będzie należało: sprawna i terminowa obsługa reklamacji wewnętrznych; wykrywanie oraz zapobieganie niezgodności w magazynie; optymalizacja obsługiwanych procesów logistycznych pod kątem efektywności; planowanie inwentaryzacji magazynu; współpraca z innymi działami organizacji;
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!