Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dni wolne od pracy w 2015 r.

Dni wolne od pracy w 2015 r.

 
Dni wolne od pracy w 2015 r.

W 2015 roku czeka nas 13 dni wolnych od pracy, a niemal połowa tych dni przypada w soboty lub w niedziele.  Niestety, w związku z takim rozkładem kalendarza w 2015 r., do rzadkości należeć będą sytuacje, w których wzięcie urlopu wypoczynkowego i połączenie go ze świętami, zagwarantuje dłuższy odpoczynek.

W tym roku, przy uwzględnieniu wszystkich weekendów i świąt, będziemy mieć w sumie wolne 113 dni, czyli o dwa mniej niż w roku 2014. Jeśli przyjrzymy się poszczególnym miesiącom nowego roku okaże się, że statystycznie najdłużej pracować będziemy w lipcu (na ten miesiąc przypadają rekordowe 23 dni robocze), a także w marcu, wrześniu i w październiku (po 22 dni). Natomiast najmniejsza ilość dni roboczych przypadnie w 2015 r. już w styczniu, lutym, maju, a także w sierpniu i w listopadzie (po 20 dni). Z 13 dni świątecznych wolnych od pracy, w 2015 r. cztery przypadają w niedzielę, a dwa w sobotę. Zgodnie z przepisami, w przypadku święta przypadającego w sobotę, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi dodatkowego dnia wolnego. Tak będzie w tym roku w przypadku 15 sierpnia i 26 grudnia. Z podobną sytuacją – obowiązkowym dniem wolnym od pracy – mamy do czynienia w przypadku, gdy dzień świąteczny przypada w innym dniu wolnym od pracy, wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy pracownika.  

Kiedy najlepiej wziąć urlop?


Po ubiegłorocznej, wyjątkowo długiej przerwie świątecznej i noworocznej na kolejny dłuższy wypoczynek przyjdzie nam czekać do kwietnia (święta wielkanocne przypadają w tym roku 5 i 6 kwietnia). Następna jest majówka, która – z punktu widzenia ewentualnego urlopu i dłuższego wypoczynku, w 2015 r. nie wygląda zbyt korzystnie – 1 i 3 maja przypadają w piątek i niedzielę. Na dłuższy, czterodniowy wypoczynek będziemy mogli natomiast liczyć na początku czerwca. Wystarczy wziąć jeden dzień dodatkowego urlopu po Bożym Ciele (4 czerwca) by cieszyć się z dłuższego weekendu.
Sierpień i listopad również nie będzie łaskawy dla pracowników liczących na dodatkowy, dłuższy wypoczynek – święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz Wszystkich Świętych (1 listopada) przypadają w tym roku w sobotę i niedzielę. Podobnie jest z drugim dniem   Bożego Narodzenia – 26 grudnia to również sobota.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.