Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dodatek aktywizacyjny z urzędu pracy

Dodatek aktywizacyjny z urzędu pracy

 
Dodatek aktywizacyjny z urzędu pracy

Dodatek aktywizacyjny – co to jest?


Urzędy pracy starają się aktywizować bezrobotnych. Jedną z takich form aktywizacji może być dodatek aktywizacyjny, czyli pieniężne „wynagrodzenie” za to, że osoba bezrobotna podjęła pracę. W jakich sytuacjach bezrobotnemu należy się taka gratyfikacja? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

 

Zasiłek aktywizacyjny z urzędu pracy – dla kogo?


Zasiłek aktywacyjny jest wypłacany, jeżeli bezrobotny podjął pracę w miejscu wskazanym przez PUP (Powiatowy Urząd Pracy) w niepełnym wymiarze godzin, za którą otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego. W takich sytuacjach dodatek aktywizacyjny to różnica między minimalnym wynagrodzeniem za pracę, a otrzymywanym wynagrodzeniem. Dodatek aktywizacyjny nie może jednak przewyższać 50% zasiłku dla bezrobotnych.
Takie świadczenie przynależy wtedy, jeżeli bezrobotny z własnej inicjatywy podejmuje pracę. Wtedy jego wypłata trwa połowę okresu, w jakim bezrobotny pobierał by zasiłek z urzędu pracy. W przypadku, gdy osoba zarejetsrowana w urzędzie podejmie zatrudnienie na podstawie skierowania, to wypłata zasiłku aktywizacyjnego twa tyle, ile pobieranie zasiłku.

 

Pieniądze z urzędu pracy za znalezienie pracy


Nie w każdej sytuacji bezrobotnemu przysługują pieniądze z urzędu pracy za znalezienie zatrudnienia. Oto przypadki, w których dodatek aktywizacyjny nie obowiązuje:

    • PUP skierował bezrobotnego do prac interwencyjnych, robót publicznych lub innej pracy, której koszty doposażenia zostały zrefundowane zgodnie z art. 46 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (http://zielonalinia.gov.pl),
    • bezrobotny podjął pracę z własnej inicjatywy u pracodawcy, u którego pracował bezpośrednio przed zarejestrowaniem się w urzędzie pracy,
    • bezrobotny podjął pracę poza granicami Polski u zagranicznego pracodawcy,
    • gdy osoba zainteresowana przebywa na urlopie bezpłatnym.

Dodatek za znalezienie pracy nie przysługuje także stażystom, którzy nadal pozostają w rejestrze osób bez zatrudnienia. Jeżeli prawo do zasiłku dla bezrobotnych wygaśnie przed podjęciem pracy, to wtedy także dodatek aktywizacyjny nie zostanie nam przyznany.

 

Wniosek aktywizacyjny


Osoba ubiegająca się o przyznanie dodatku aktywizacyjnego musi posiadać prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Można się wtedy zwrócić z pisemną prośbą o przyznanie takiego wniosku, podając swoje dane personalne oraz dołączając dokumenty potwierdzające zatrudnienie w danym zakładzie pracy. Jeżeli ubiegamy się o przyznanie nam dodatku aktywizacyjnego, to taki wniosek możemy znaleźć między innymi na stronach urzędów pracy.

 

Dodatek aktywizacyjny – kiedy wypłacają?


Zasiłek aktywizacyjny przysługuje od dnia złożenia wniosku (przy czym urząd ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku, jednak z reguły trwa to trochę szybciej). Dodatek aktywizacyjny będzie wypłacany od momentu podjęcia decyzji przez PUP. Oznacza to, że jeżeli złożyliśmy wniosek, natomiast czekaliśmy na pieniądze jakiś czas, to dostaniemy wyrównanie tak, żeby wszystkie daty mieściły się w powyższych terminach.

Dodatek aktywizacyjny pełni rolę pewnego systemu motywacji dla bezrobotnych. Ma ona nagrodzić te osoby, które rzeczywiście poczyniły pewien wysiłek przy poszukiwaniu pracy, dzięki czemu powoli mogą naprawić swoją sytuację finansową.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.