Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dodatek wyrównawczy – co to jest i kiedy przysługuje

Dodatek wyrównawczy – co to jest i kiedy przysługuje

 
Dodatek wyrównawczy – co to jest i kiedy przysługuje

Dodatek wyrównawczy to gwarancja, że pracownik otrzyma wynagrodzenie w wysokości wcześniej ustalonej z pracodawcą niezależnie od wymuszonego niewykonywania pracy, przez które mógłby utracić część pensji. Takie świadczenie wypłacane jest łącznie z wynagrodzeniem zasadniczym. Komu przysługuje dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia, a kto może liczyć na dodatek wyrównawczy do emerytury? Sprawdź!

 

Spis treści

Dodatek wyrównawczy – co to jest?

 

Dodatek wyrównawczy to świadczenie pieniężne, które ma rekompensować różnice w wynagrodzeniu pracownika powstałe z określonych przyczyn. Kwestie dodatku reguluje Kodeks pracy (ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.) wskazujący na okoliczności określające uprawnienia pracownicze (rodzicielstwo, profilaktyczna ochrona zdrowia pracowników).

 

Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia – kiedy przysługuje?

 

Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia przysługuje trzem grupom pracowników. Są to:

 

  • kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią;

  • pracownicy z objawami choroby zawodowej;

  • pracownicy z chorobą zawodową i pracownicy niezdolni do pracy na skutek wypadku przy pracy.

 

W przypadku pracownic w ciąży i karmiących piersią (art. 179 § 4) obniżenie wynagrodzenia może być spowodowane przez zmianę warunków pracy, skrócenie czasu pracy bądź przeniesienie do innej pracy. Dodatek wyrównawczy wypłacany jest też, jeśli obniżenie wynagrodzenia wynika z dotychczasowej pracy w porze nocnej (art. 178).

 

Podstawą do wypłaty dodatku jest stwierdzenie objawów choroby zawodowej z art. 230 – na przykład choroby zawodowe nauczycieli. Kierując się orzeczeniem lekarskim, pracodawca powinien przenieść pracownika do innej pracy bez czynnika ryzyka. Ewentualna obniżka wynagrodzenia rekompensowana jest przez dodatek wyrównawczy (maksymalnie przez 6 miesięcy). Podobnie sytuacja wygląda, gdy pracownik jest niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy, ale nie został uznany za niezdolnego do pracy według zasad ZUS.

 

Dodatki wyrównawcze przyznawane są również w przypadku zwolnień grupowych (Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników), oraz gdy minimalne wynagrodzenie z powodu terminów płatności niektórych składników nie osiąga poziomu ustalonej na dany rok płacy minimalnej.

 

Dodatek wyrównawczy – jak obliczyć?

 

Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia to różnica pomiędzy wynagrodzeniem z okresu przed przeniesieniem do innej pracy a wynagrodzeniem po przeniesieniu pracownika. Podstawę do obliczenia dodatku stanowi wynagrodzenie przysługujące za jeden dzień pracy (przed przeniesieniem).

 

Dodatek wyrównawczy wyliczany jest zgodnie z zasadami wynikającymi z Kodeksu pracy. Wypłacony zostaje razem z wynagrodzeniem zasadniczym za okres każdego kolejnego miesiąca.

 

Dodatek wyrównawczy – kto go wypłaca?

 

Dodatek wyrównawczy do minimalnego wynagrodzenia wypłacany jest przez pracodawcę w sytuacji, gdy zmiana czasu lub stanowiska pracy spowodowała obniżenie wynagrodzenia pracownika. W określonych przypadkach pracodawca jest zobowiązany także wypłacać dodatek wyrównawczy w okresie ochronnym (m.in. ochrona przedemerytalna, kobiety w ciąży).

 

Dodatek wyrównawczy do emerytury przysługuje emerytom, którzy w okresie 1989-1999 ze względu na opiekę nad dzieckiem wymagającym stałej opieki zostali uprawnieni do wcześniejszej emerytury (EWK). Wypłacany jest przez ZUS bądź inny organ wypłacający świadczenie podstawowe.

 

Wniosek o dodatek wyrównawczy

 

Chcesz złożyć wniosek o dodatek wyrównawczy do minimalnego wynagrodzenia? Wzór nie będzie Ci potrzebny – dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia wypłacany jest automatycznie, jeśli wynagrodzenie za dany miesiąc nie osiągnie poziomu płacy minimalnej. Powodem może być rozkład czasu pracy albo terminy wypłat składników wynagrodzenia (art. 7 ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).

 

Jeśli osoba pobierająca świadczenie chce złożyć wniosek o dodatek wyrównawczy do emerytury, powinna dostarczyć dokument do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wzór właściwego wniosku (ESWK) dostępny jest na stronie internetowej ZUS oraz w placówkach stacjonarnych.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.