Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dodatkowy urlop wypoczynkowy - komu przysługuje

Dodatkowy urlop wypoczynkowy - komu przysługuje

 
Dodatkowy urlop wypoczynkowy - komu przysługuje

Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej to 10 dni roboczych w roku. Na jakich zasadach jest przyznawany i jakie warunki trzeba spełnić, aby z niego skorzystać?

 

Urlop rehabilitacyjny - co to jest?

 

Pracownikom, w zależności od stażu pracy przysługuje 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Prawo w niektórych przypadkach przewiduje możliwość wydłużenia tego czasu. Urlop rehabilitacyjny jest to dodatkowe 10 dni urlopu dla osoby niepełnosprawnej.

 

Jego zasady reguluje art. 19. ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Wedle niego: „Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.”

Co więcej urlop ten nie przysługuje osobom, które z innych przyczyn niż niepełnosprawność mają prawo do więcej niż 26 dni, ale jeśli wymiar tego urlopu jest mniejszy niż 10 dni – bierzesię pod uwagę korzystniejsze rozwiązanie, a więc urlop rehabilitacyjny dla osoby niepełnosprawnej.

 

Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej

 

Osoby niepełnosprawne powyżej 16 roku życia mogą uzyskać formalne potwierdzenie swojego stanu zdrowia - orzeczenie o niepełnosprawności. Uprawnia ono do wielu ulg, np. podatkowych, w placówkach kulturalnych i sportowych oraz do korzystania z przywilejów pracowniczych, w tym właśnie z dodatkowych dni urlopu.

 

Wyróżnia się 3 stopnie niepełnosprawności (na podstawie obywatel.gov.pl):
- Lekki - w przypadku osób, które mają problemy w codziennych czynnościach i potrzebują np. protez, implantów czy innych urządzeń pomagających w funkcjonowaniu. Stan zdrowia ogranicza tych niepełnosprawnych – mogą oni pracować tylko w mniejszym niż pełny wymiarze.


- Umiarkowany - w przypadku osób niezdolnych do pracy bądź wymagających przystosowania stanowiska pracy do ich stanu zdrowia i potrzebujących czasowej albo częściowej pomocy innych osób przez 12 miesięcy.


- Znaczny - w przypadku osób niezdolnych do pracy bądź wymagających przystosowania stanowiska pracy do ich stanu zdrowia, które jednocześnie nie mogą funkcjonować samodzielnie i są całkowicie zależne od opieki innych osób, przez więcej niż 12 miesięcy (wymagają pomocy np. w zakresie mycia, karmienia czy pielęgnacji).

 

Dodatkowy urlop dla niepełnosprawnych przysługuje osobom, które mają orzeczenie o stopniu umiarkowanym bądź znacznym. Jeśli ich staż pracy jest krótszy niż 10 lat – będą mogły skorzystać łącznie z 30 dni urlopu, a jeśli dłuższy – 36. Przy lekkim stopniu niepełnosprawności dodatkowy urlop nie przysługuje. Jednak jeśli w ciągu roku kalendarzowego, np. w lutym, komisja podejmie decyzję, że dany pracownik będzie miał stopień lekki (do tej pory miał umiarkowany) jego urlop rehabilitacyjny w danym roku nie przepada.

 

Dodatkowe dni urlopu – warunki

 

Co jeszcze warto wiedzieć o dodatkowym urlopie z tytułu niepełnosprawności? Jeśli chodzi o moment nabywania do niego praw – musi upłynąć rok od wydania orzeczenia. Nie musi to być rok u tego samego pracodawcy, ważne aby łącznie przepracować 12 miesięcy. Zatem, jeśli np. w czerwcu 2019 r. wydano orzeczenie o niepełnosprawności, dodatkowy urlop osobie pracującej przez ten czas będzie przysługiwał od czerwca 2020 r. do końca 2020 r, a 1 stycznia 2021 r. pracownik uzyska prawo do kolejnych 10 dni wolnych.

 

A co z niewykorzystanym urlopem dla niepełnosprawnych? Pracodawca musi udzielić zaległego urlopu najpóźniej do końca trzeciego kwartału kolejnego roku.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Elektryk

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   107,00 - 111,00 zł brutto/godz.
    1 godz.
    Miejsce pracy: Irlandia Zakres obowiązków: wymiana liczników w domach prywatnych na liczniki typu Smart Meter, w indywidualnie wyznaczonym rejonie, sprawdzenie prawidłowości podłączenia licznika, ponowne podłączenie energii i sprawdzenie poprawności instalacji, wpisanie raportu z wykonania...
  • Specjalista / Specjalistka HR (HR Biznes Partner)

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej; Doradztwo z zakresu prawa pracy, narzędzi HR i metod komunikacji; koordynowanie projektów HR, w tym zarządzania zastępowalności oraz budowania planów retencji i sukcesji; prowadzenie rekrutacji na...
  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...
  • Spedytor Międzynarodowy

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Opis stanowiska: współpraca z przewoźnikami; organizacja i koordynowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; monitorowanie obsługiwanych zleceń; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; dbanie o wysoka jakość usług transportowych oferowanych Klientom; współpraca z...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.