Doradca zawodowy - jakie ma kwalifikacje, cechy, kiedy skorzystać z pomocy

2019-05-20

Doradca zawodowy - jakie ma kwalifikacje


Doradca zawodowy to osoba, która pomaga klientom na każdym etapie kariery zawodowej: od momentu wyboru kierunków studiów, poszukiwanie pierwszego zatrudnienia, po decyzję o zmianie branży. Doradcy zawodowi są często zatrudniani w urzędach pracy, gdzie udzielają wskazówek bezrobotnym. Ich pomoc opiera się najczęściej na opracowywaniu ścieżki kariery zgodnie z zainteresowaniami oraz umiejętnościami klienta.

Jeszcze kilka lat temu zawód ten miał kilka stopni awansu, a w stosunku do przyszłych pracowników stosowane były pewne wymagania określone prawnie. Jednak niedawno nastąpiła deregulacja tej profesji. Nie oznacza to, że każdy może rozpocząć karierę na tym stanowisku. Bardzo ważne są bowiem pewne umiejętności. Doradcami zawodowymi zostają najczęściej osoby, które mogą pochwalić się dyplomem ukończenia studiów z zakresu psychologii, pedagogiki lub socjologii. Nie jest to jednak wymagane. Wiele osób decyduje się też na studia podyplomowe przygotowujące do pracy w zawodzie doradcy zawodowego. Dodatkowo trzeba się cały czas doszkalać i śledzić dynamicznie zmieniający się rynek pracy.

 

Cechy doradcy zawodowego


Doradca zawodowy pracę może znaleźć w urzędach pracy, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, biurach doradztwa personalnego, szkołach. Istnieje też możliwość założenia własnej działalności gospodarczej. Jakie cechy powinna posiadać osoba, które zdecydowała się na ten typ kariery? Przede wszystkim kluczowa jest komunikatywność. Dzięki temu łatwiej będzie nawiązać relacje z klientami. Ważne są także umiejętność słuchania oraz dostrzegania mocnych stron, wnikliwość, cierpliwość oraz zdolność do zadawania odpowiednich pytań. Jest to praca, która opiera się na kontaktach z ludźmi, dlatego wymagana jest wysoka kultura osobista. Doradca zawodowy powinien wzbudzać zaufanie.

 

Kiedy skorzystać z jego usług


Kiedy zatem można zwrócić się o poradę do doradcy zawodowego? Właściwie każdy moment jest dobry. Młodzi ludzie często korzystają z pomocy profesjonalistów, kiedy mają wybrać dalszy kierunek rozwoju po egzaminie dojrzałości. Warto wtedy zwrócić się do doradcy, który przeprowadzi szereg rozmów i testów. Dzięki temu klienci otrzymają całościowy obraz swoich umiejętności, zainteresowań oraz mocnych i słabych stron. Osoby długotrwale bezrobotne szukają rozwiązania swoich problemów z zatrudnieniem. W takiej sytuacji mogą dowiedzieć się, jak ubiegać się o staż lub jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jeżeli natomiast czujemy, że w naszej pracy przestaliśmy się rozwijać, to u doradcy możemy uzyskać podpowiedź, co w takiej sytuacji zrobić. Specjaliści chętnie pomogą także tym ludziom, którzy są zmęczeni obecną ścieżką zawodową i szukają nowej drogi. W każdej sytuacji ważne jest znalezienie satysfakcjonującego rozwiązania, które przełoży się też na zadowolenie finansowe.

Przeczytaj także:

Skomentuj