Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Predyspozycje zawodowe – definicja, test

Predyspozycje zawodowe – definicja, test

 
Predyspozycje zawodowe – definicja, test

Predyspozycje zawodowe


Poszukiwanie idealnego kandydata na dane stanowisko nie należy do najłatwiejszych. Jak wybrać odpowiednią osobę spośród setek aplikacji, które zostały do nas nadesłane w odpowiedzi na ogłoszenie rekrutacyjne? Z takimi problemami muszą sobie radzić pracodawcy i rekruterzy. Istnieje szereg technik, które pozwolą im sprawdzić, czy dana osoba posiada odpowiednie kompetencje i predyspozycje zawodowe. Czym są predyspozycje zawodowe i jak określić, czy dana osoba właśnie takie posiada?

Samo słowo predyspozycja oznacza wrodzoną skłonność, zdolność do wykonywania jakichś określonych zadań. W przypadku predyspozycji zawodowych możemy powiedzieć, że są to wrodzone zdolności, które pozwolą na wykonywanie konkretnego zawodu. Są one bardzo ważne, ponieważ dzięki określeniu, jakie dana osoba ma predyspozycje zawodowe, może dobrać swoją profesję tak, aby czerpać z niej satysfakcję.

Każdy człowiek ma inne predyspozycje zawodowe. Dzięki temu mamy dużą różnorodność na rynku pracy. Wielu psychologów podkreśla, że ważne jest, aby nasze predyspozycje były właściwie wykorzystane. Także pracodawcy próbują zweryfikować predyspozycje zawodowe kandydatów. Dzięki temu mogą znaleźć pracownika, który idealnie nadaje się na dane stanowisko. Jeżeli szukamy kogoś z umysłem analitycznym, to zatrudnienie humanisty mija się z celem. W takiej sytuacji ani pracodawca nie będzie zadowolony, ani tym bardziej osoba zatrudniona, która nie będzie w stanie sprostać zadaniom, jakie stawia przed nim przełożony (zwyczajnie taka osoba nie posiada ani odpowiednich kwalifikacji, ani predyspozycji). Tak samo muzykiem nie może zostać ktoś, komu kolokwialnie rzecz ujmując „słoń nadepnął na ucho”.

Jak zatem sprawdzić, jakie są nasze predyspozycje zawodowe?


Test predyspozycji zawodowych


Najlepszą metodą na sprawdzenie predyspozycji zawodowych jest wykonanie odpowiedniego testu. Taki test powinien być przeprowadzany przez psychologa już u dzieci w wieku szkolnym. Może to wpłynąć między innymi na wybór odpowiedniej szkoły lub klasy o konkretnym profilu.

Taki test jest opracowany na podstawie koncepcji amerykańskiego psychologa Johna Lewisa Hollanda, który uważał, że predyspozycje zawodowe są wrodzonymi cechami, na które ma też wpływ przebieg życia. Według badacza można wyróżnić sześć typów preferencji. Są to:

    • realistyczny,
    • badawczy,
    • artystyczny,
    • społeczny,
    • przedsiębiorczy,
    • konwencjonalny.


Test na zawód w przyszłości można wykonać już w dzieciństwie. Jeżeli jednak nikt nie przeprowadził z nami takiego badania, to można go wykonać w późniejszym wieku. Obecnie tak zwanych testów Hollanda jest dość dużo w Internecie. Wystarczy wpisać w dowolną wyszukiwarkę następującą frazę: „test predyspozycji zawodowych darmowy” i pojawi się nam cała lista linków, pod którymi możemy wykonać odpowiedni test. Jak zatem zastosować tę metodę podczas rekrutacji?
Pracodawca może poprosić dział HR o wykonanie takiego testu. Dzięki temu będzie miał wzgląd w predyspozycje zawodowe, które niewątpliwie są kluczowe w przypadku wykonywania różnych zawodów. Warto jednak pamiętać, że takie testy powinny być przeprowadzane, a przede wszystkim analizowane przez psychologa. Osoba, która nie posiada do tego odpowiednich klasyfikacji może się pomylić. Dlatego bezpieczniejsze jest wysłanie kandydatów do psychologa, który wykona taki test predyspozycji zawodowych oraz rzetelnie przedstawi nam otrzymane wyniki.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka HR

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej. Doradztwo w zakresie prawa pracy, narzędzi HR i efektywnych metod komunikacji. Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzanie zastępowalnością, a także opracowywanie planów retencji i sukcesji....
  • Kierownik szwalni

    CRL Sp. z o.o.   Radom    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Organizacja i zapewnienie ciągłości procesów produkcyjnych. Doskonalenie produkcji w zakresie wydajności, jakości i kontroli kosztów. Koordynowanie współpracy z projektantem i konstruktorem w zakresie tworzenia dokumentacji techniczno-technologicznej odzieży. Efektywne...
  • Lider / Brygadzista

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: monitorowanie realizacji założonego planu produkcyjnego, raportowanie i analiza wydajności produkcji, koordynowanie prac podległego personelu, dbanie o wysoką jakość realizowanej usługi, dbanie o jasną komunikację z innymi działami firmy.
  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!