Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Doradztwo personalne - headhunter, praca, zarobki

Doradztwo personalne - headhunter, praca, zarobki

 
Doradztwo personalne - headhunter, praca, zarobki

Doradztwo personalne 

 

W dzisiejszych czasach rynek pracy nie jest zorientowany wyłącznie na umiejętności twarde, które powinien posiadać przyszły pracownik danej firmy. Liczy się również to, jak wpasuje się w klimat przedsiębiorstwa, jego idee i wartości. Czy będzie umiał współpracować z aktualnym personelem i jakie będą jego relacje z przełożonym lub podwładnymi.
I jeszcze jedna istotna rzecz – ważne jest, żeby zrekrutowanego już pracownika, który spełnia wszystkie powyższe wymagania, zatrzymać w nowej firmie jak najdłużej.


W związku z tym, że lista oczekiwań co do przyszłego pracownika jest bardzo długa, warto mieć specjalistę, który tę listę zweryfikuje. Tym właśnie zajmuje się doradztwo personalne.

 

Firmy rekrutacyjne zatrudnia się z kilku przyczyn. Między innymi przez brak odpowiedniej osoby w strukturach przedsiębiorstwa, która mogłaby przeprowadzić rekrutację. Kolejny powód to brak efektów w samodzielnym szukaniu pracowników. Firmy rekrutacyjne często zatrudnia się również w przypadku, kiedy stanowisko do obsadzenia wymaga specyficznych umiejętności i kwalifikacji.


Specjaliści po rozeznaniu się w potrzebach zlecającego i ze swoją znajomością rynku powinni efektywnie pomóc w zatrudnieniu nowego personelu.

 

Headhunter - kim jest

 

Praca headhuntera wymaga od osoby piastującej to stanowisko odpowiednich umiejętności. Musi łączyć ze sobą zdolności interpersonalne ze znajomością rynku pracy. Coraz częściej też powinien znać specyfikację konkretnej branży, w obrębie której prowadzi poszukiwania pracowników.

Headhunter otrzymuje zlecenie od firmy chcącej zrekrutować konkretnego pracownika. Taka firma ma swoje wymagania, oczekiwania co do danej osoby. Ma też konkretne ustalenia co do wynagrodzenia przyszłego pracownika, możliwości rozwoju jego kariery i ewentualnych benefitów.


Posiadając te dane, headhunter ma za zadanie znaleźć pracownika, który spełni oczekiwania przyszłego pracodawcy, jednocześnie będąc usatysfakcjonowanym z przyjętego stanowiska.

 

Headhunter - praca

 

Firmy headhunterskie często nie mają łatwego zadania. Ich pracę można podzielić na kilka segmentów.
Po pierwsze, kiedy podpiszą umowę ze zleceniodawcą (firmą poszukującą pracowników), muszą pamiętać, że przez jakiś czas będą stanowić część ich wizerunku. Będą bezpośrednio reprezentować daną firmę przed kandydatem.

Kolejnym etapem jest przygotowanie profilu odpowiedniego kandydata. Często wymaga to negocjacji ze zleceniodawcą, ponieważ nie zawsze można znaleźć kandydata, który będzie spełniał wszystkie oczekiwania. Albo taka osoba będzie wymagała zupełnie innego wynagrodzenia, niż to, które może zaoferować zleceniodawca. Headhunter musi być więc obeznany w branży i wiedzieć, na które elementy musi zwrócić uwagę, a co powinien ewentualnie wyperswadować pracodawcy.

 

Firmy headhunterskie często rekrutują pracowników, którzy wcale nie chcą zmienić pracy. Nie wystarczy więc przejrzeć ogłoszenia osób poszukujących nowego zatrudnienia, ale zrobić odpowiedni wywiad środowiskowy, dotrzeć do najbardziej pożądanych kandydatów i na koniec przekonać ich do zmiany pracy.


Praca headhuntera to czasem „łowienie głów” np. w konkurencyjnych firmach, zwłaszcza jeśli dane stanowisko wymaga bardzo specyficznych umiejętności, a na rynku pracy jest niewiele osób, które takie kwalifikacje posiadają.
Z drugiej strony firmy headhunterskie prowadzą bazy danych z konkretnych obszarów lub przygotowują specjalną listę kandydatów na stanowisko, które trzeba obsadzić w związku z umową ze zleceniodawcą. Agencja rekrutacyjna może zostać zatrudniona do znalezienia osoby na jedno, konkretne stanowisko, ale może też dostać większy projekt – np. obsadzenia całego, nowo powstałego działu w firmie już prosperującej.

 

Jak widać, praca headhuntera jest mocno zróżnicowana. Wszystko zależy od klienta, stanowiska na jakie rekrutuje oraz możliwości zleceniodawcy. Jednak w każdym z tych przypadków dobry headhunter powinien być osobą komunikatywną, o wysokiej kulturze osobistej i umiejętnościach negocjacyjnych. Powinien mieć zaplecze teoretyczne, pomagające w stosowaniu różnych technik sprawdzania kandydatów oraz wiedzę dotyczącą branży, na którą rekrutuje pracowników.

 

Firmy rekrutacyjne - zarobki

 

Praca dla agencji doradztwa personalnego generuje zarobki na bardzo różnym poziomie. Najczęściej płaca headhuntera dzieli się na podstawę oraz prowizję od zatrudnionego kandydata. Uzależniona jest również od umiejętności takiej osoby - np. czy potrafi rekrutować w obcych językach, do specjalistycznych branży itp. Dużo zależy też od stażu pracy, zleceniodawcy i regionu pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!