Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dowóz pracowników do pracy - o czym warto wiedzieć

Dowóz pracowników do pracy - o czym warto wiedzieć

 
  Dowóz pracowników do pracy - o czym warto wiedzieć

Niekiedy zakład pracy położony jest poza miastem lub miejscem zamieszkania większości pracowników. Pracodawca może zorganizować podwładnym bezpłatny dowóz do firmy. Na jakich zasadach powinien się on odbywać?

 

Dowóz pracowników do miejsca pracy


Dowóz pracowników do pracy najczęściej ma miejsce, gdy:
    • grupa pracowników mieszka w znacznym oddaleniu od siedziby firmy,
    • jest to tzw. praca ruchoma, czyli wykonywana jest w terenie w oddaleniu od siedziby firmy, miejscowości (np. roboty drogowe, budowa).

Należy jednak pamiętać, że wymienione okoliczności nie obligują pracodawcy do zorganizowania transportu dla pracowników, odpłatnego lub nie (chyba że jest to delegacja, a więc okazjonalne wysłanie pracowników w podróż służbową - wówczas musi pokryć koszt podróży).

Chociaż to nie obowiązek, organizowanie dowozu pracowników do pracy czasem jest najlepszym rozwiązaniem. Pracodawca w innym wypadku miałby trudności ze znalezieniem chętnych do pracy. Poza tym dzięki firmowemu przewozowi zyskuje pewność, że wszyscy zatrudnieni stawiają się na miejscu na czas. Dla pracowników z kolei transport z zakładu pracy to duże udogodnienie, zarówno pod względem finansowym, jak i logistycznym.

 

Dowóz pracowników do pracy a koszty uzyskania przychodu


Kiedy pracodawca organizuje bezpłatny transport  dla podwładnych, wówczas powstaje wątpliwość, czy można go rozumieć jako przychód pracownika podlegający opodatkowaniu. Niestety nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Co prawda nieodpłatne świadczenia uzyskiwane przez osoby fizyczne podlegają opodatkowaniu (a za takie świadczenie można uznać dowóz do pracy). Z drugiej strony niekiedy trudno jest oszacować wysokość takiego przychodu - czy dotyczy wszystkich pracowników, w jakiej mierze korzystają z podwożenia do pracy, czy ma to miejsce codziennie, czy tylko w niektóre dni itd.

Wiadomo natomiast, że sama możliwość skorzystania z takiego dojazdu, gdy pracodawca organizuje go w firmie, nie stanowi przychodu dla pracownika. Przychód powstaje dopiero wówczas, gdy pracownik faktycznie z korzystał z firmowego transportu.

Dowóz pracowników do miejsca pracy a czas pracy


Jednoznaczne jest również to, czy dowóz do firmy organizowany przez pracodawcę zalicza się do czasu pracy. Odpowiedź brzmi: nie. Mimo że czas ten podwładny spędza w towarzystwie innych pracowników, dowozu do miejsca zatrudnienia nie zalicza się jako czasu pełnienia obowiązków służbowych. Przepis Kodeksu pracy o gotowości do wykonywania zadań służbowych nie ma tu zastosowania. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.