Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dyskryminacja - rodzaje, przyczyny, przejawy, skutki, prawo pracy

Dyskryminacja - rodzaje, przyczyny, przejawy, skutki, prawo pracy

 
Dyskryminacja - rodzaje, przyczyny, przejawy, skutki, prawo pracy

Dyskryminacja

 

Dyskryminacja to nierówne traktowanie osoby lub grupy ludzi. Może polegać na ograniczaniu praw lub prześladowaniach. Jest powodowane nieobiektywnymi przyczynami, zależnymi przeważnie od osoby sprawującej władzę/kontrolę nad dyskryminowanymi jednostkami. Kryteria, które są głównymi przyczynami dyskryminacji to m.in. płeć, wiek, wyznanie, pochodzenie, orientacja seksualna, przekonania polityczne, ale też wiele innych.

Dyskryminacja jest zjawiskiem zakazanym przez prawo. W kontekście rynku pracy nie można dyskryminować osób starających się o pracę, ani osób zatrudnionych.

 

Rodzaje dyskryminacji

 

Są różne sposoby klasyfikacji zjawiska dyskryminacji. Jednak podstawowy podział to rozróżnienie na dyskryminację pośrednią i bezpośrednią.

 

Dyskryminacja bezpośrednia, jest zachowaniem celowym. Występuje wtedy kiedy daną osobę traktuje się w gorszy sposób niż innych w porównywalnej sytuacji. Powodem takich działań osoby dyskryminującej są kryteria np. wieku, płci, orientacji.
Przykładem dyskryminacji bezpośredniej jest np. nierówne traktowanie płacowe kobiet i mężczyzn na tym samym stanowisku, z takimi samymi kwalifikacjami i umiejętnościami, innym przejawem jest zatrudnianie tylko kobiet lub tylko mężczyzn na dane stanowisko.

 

Dyskryminacja pośrednia to trudniejsze do wykrycia, a w przyszłości też do udowodnienia, zjawisko. Według definicji umieszczonej na stronie siecrownosci.gov.pl „ma miejsce wtedy, kiedy pozornie neutralny przepis, kryterium lub działanie w praktyce powoduje niekorzystną sytuację dla osoby lub pewnej grupy osób w szczególności ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię lub wyznanie, światopogląd, poglądy polityczne, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną, stan cywilny oraz rodzinny w porównaniu z innymi osobami, nie jest prawnie i obiektywnie uzasadnione, a środki mające służyć osiągnięciu tego celu nie są właściwe i niezbędne”.

Przykład dyskryminacji pośredniej to np. zakaz wejścia do restauracji lub innego lokalu z psem przewodnikiem.

 

Przyczyny dyskryminacji

 

Kiedy omawia się pojęcie dyskryminacji definicje najczęściej podają kilka podstawowych przyczyn. Najczęściej są to: płeć, wiek, niepełnosprawność, światopogląd, religię, orientację seksualną.

 

Ale dobrze jest mieć świadomość, że przyczyn jest zdecydowanie więcej. Ktoś może dyskryminować ze względu na status społeczny, majątkowy, na sytuację rodzinną, wygląd zewnętrzny. 

 

Przejawy dyskryminacji

 

Dyskryminacja w miejscu pracy może przybierać różne formy. Występuje w mniejszym lub większym natężeniu. Przejawem dyskryminacji jest np. zwolnienie pracownika po ujawnieniu przez niego wyznania lub pochodzenia. Innym przykładem jest pominięcie kobiet w ścieżkach awansu.

Przejawami dyskryminacji jest również formułowanie ogłoszeń o pracę w sposób dyskryminujący poszczególne grupy bez konkretnego, racjonalnego uzasadnienia. Kiedy poszukuje się pracowników, warto zadbać o odpowiednie treści. Należy unikać takich zwrotów jak np. ”zatrudnimy młodą osobę”, „potrzeba osoby z nienaganną aparycją” itp.

 

Skutki dyskryminacji

 

Jak wcześniej wspomniano w artykule są różne rodzaje dyskryminacji. Jedne są łatwiejsze do udowodnienia, inne mogą być trudniejsze do wykrycia. Warto jednak pamiętać, że prawo zabrania dyskryminacji. Jeśli ktoś ma obawy, przed zgłoszeniem takiej sytuacji, powinien pamiętać, że w sprawach o dyskryminację, to na pracodawcy spoczywa ciężar dowodu – czyli to pracodawca będzie musiał udowodnić, że jest niewinny.

 

Jeśli prawda będzie po stronie osoby dyskryminowanej, to może ona ubiegać się o odszkodowanie.

 

Dyskryminacja - prawo pracy

 

Równość wobec prawa gwarantuje konstytucja. Wg art. 32. nikt nie może być dyskryminowany z jakiejkolwiek przyczyny - czy to w życiu politycznym, społecznym czy gospodarczym.
Dodatkowe regulacje na temat dyskryminowania znajdują się w art. 183b § 1 Kodeksu pracy. Dotyczą ściśle sytuacji na rynku pracy – dyskryminacji osób pracujących lub ubiegających się o stanowisko.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Referent ds Płac

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    obsługa płacowa pracowników i zleceniobiorców w tym m.in. terminowe naliczanie i wypłacanie wynagrodzeń oraz pochodnych, prawidłowe naliczanie należnych składek na ubezpieczenia społeczne, obliczanie zasiłków w tym ustalanie podstaw zasiłkowych, biegła obsługa komputera, obsługa...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.