Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Eksperci HR: Pracodawca i nowa rzeczywistość

Eksperci HR: Pracodawca i nowa rzeczywistość

 
Eksperci HR: Pracodawca i nowa rzeczywistość

„Nowa rzeczywistość” to jedno z haseł przewodnich pandemii. Każdy z nas się w niej znalazł, mniej lub bardziej odczuwając jej skutki. Jak w tej innej, trudniejszej od dotychczasowej rzeczywistości odnajdują się pracodawcy? Z czym się mierzą, co im pomaga, a co utrudnia funkcjonowanie w biznesie? Wspólnie z Agnieszką Ciećwierz, Partnerem w firmie Sigmund Poland, spróbujemy to określić.


Praca.pl: Które branże najdotkliwiej odczuły „nową rzeczywistość”? Jak sytuacja wygląda w Twojej branży?


Agnieszka Ciećwierz: Gastronomia, hotelarstwo, firmy eventowe czy też obiekty sportowe – to są moim zdaniem branże, które najbardziej odczuły skutki pandemii. W mojej branży (consultingowo-szkoleniowej) najważniejsze było przeniesienie i dostosowanie niektórych działań (na przykład szkoleń) do sfery on-line. Szybkość działania oraz elastyczność pomogła w adaptacji do zmiany i firmy, które przystosowały się do nowej rzeczywistości, radzą sobie bardzo dobrze.


Praca.pl: Największym firmowym wyzwaniem w czasie pandemii było…


Agnieszka Ciećwierz: Szczerze mówiąc, wiele się w naszej firmie nie zmieniło. Od lat pracujemy w modelu hybrydowym. Część naszej załogi pracuje tylko zdalnie (ze względu na to, że nie mieszka w Polsce), więc przeniesienie się wyłącznie na pracę zdalną nie było dla nas czymś trudnym. Największym firmowym wyzwaniem było przeniesienie szkoleń tradycyjnych na szkolenia on-linowe, aby były tak samo angażujące i ciekawe dla uczestników.


Praca.pl: Największym firmowym osiągnięciem w czasie pandemii było…

 

Agnieszka Ciećwierz: Jak wspomniałam wcześniej, przeniesienie działań szkoleniowych wyłącznie na szkolenia on-line było dla nas największym wyzwaniem i uważam, że zakończyło się dużym sukcesem, ponieważ nasze warsztaty on-linowe są niezwykle angażujące i zawierają sporo interakcji z trenerami. Potwierdzają to sami uczestnicy, więc myślę, że jest to najlepsza rekomendacja.


Praca.pl: Co najbardziej utrudnia funkcjonowanie w biznesie?


Agnieszka Ciećwierz: Brak dostosowania się do zmian, brak szybkiej reakcji i brak zaufania do pracowników pracujących zdalnie.


Praca.pl: A co ułatwia?


Agnieszka Ciećwierz: Szybkość adaptacji do zmian, zaufanie do pracowników pracujących zdalnie oraz zarządzanie przez cele.


Praca.pl: Jeszcze kilkanaście miesięcy temu mówiło się o „rynku pracownika”, co oznaczało bardzo dużą liczbę ofert pracy i pracodawców oferujących wysokie wynagrodzenia i pełne spektrum benefitów. Jak jest teraz? Czy pandemia oznacza powrót do „rynku pracodawcy”?


Agnieszka Ciećwierz: Z raportu „Rynek pracy w czasie COVID-19. Edycja Luty 2021” Grant Thornton wynika, że w kwietniu 2020 liczba nowych ofert pracy publikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych spadła aż o 50% w stosunku do analogicznego okresu w 2019 r. Od tamtego okresu sytuacja się poprawiła i teraz liczba ogłoszeń utrzymuje się na około 20% niższym, niż w tych samych okresach roku poprzedniego. Zobaczymy, jaki wpływ na rynek pracy będzie miała trzecia fala koronawirusa. Myślę, że na pewno rynek pracy się zmienił i pracodawcy – tak samo jak pracownicy – obawiają się, co przyniesie przyszłość.


Jeśli zaś chodzi o benefity, średnia ilość benefitów oferowanych przez pracodawców wynosi 6, czyli dokładnie tyle samo, co w listopadzie i grudniu 2020 (dane z ww. raportu). Największym zainteresowaniem cieszy się prywatna opieka medyczna, ubezpieczenia oraz dodatkowy urlop. Na znaczeniu straciły przede wszystkim karty sportowe, z których ze względu na lockdown pracownicy nie są w stanie korzystać.


Praca.pl: Czego życzysz pracodawcom?


Agnieszka Ciećwierz: Przede wszystkim zdrowia i dla nas wszystkich szybkiego powrotu do „normalności”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.