Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Elektroniczna recepta – co to? Jak działa?

Elektroniczna recepta – co to? Jak działa?

 
Elektroniczna recepta – co to? Jak działa?

Czy istnieje wygodny, a zarazem bezpieczny sposób, aby wykupić leki na receptę? Korzystanie z usług NFZ ułatwiają e-recepty, czyli recepty, które automatycznie rejestrowane są w systemie teleinformatycznym. Sprawdź, jak wygląda recepta w wersji elektronicznej i jak przebiega jej realizacja.

 

Spis treści

E-recepta – co to?

 

Elektroniczna recepta to rozwiązanie, które zastąpiło wypisywane przez lekarzy papierowe recepty. Taka forma sprawia, że wykupienie leków jest bezpieczniejsze i wygodniejsze – nowe recepty są czytelne i nie powodują kłopotów związanych z niewyraźnym pismem, błędnymi danymi czy brakiem pieczątki.

 

Stosowana powszechnie e-recepta jest wynikiem cyfryzacji ochrony zdrowia, której celem było wsparcie lekarzy i farmaceutów oraz samych pacjentów. Elektroniczna wersja tradycyjnej recepty weszła do obiegu w 2020 roku – rok później taki sam los spotkał skierowania do specjalistów, szpitali i na zabiegi.

 

Elektroniczna recepta – jak zrealizować?

 

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich zmodernizowało system opieki zdrowotnej, dopasowując go do standardów obowiązujących w UE. Wyznacznikiem zmian jest nowy sposób na wypisanie recepty oraz zasady realizacji recept.

 

Aby wykupić leki na e-receptę, należy:

 

  • podać farmaceucie numer PESEL i 4-cyfrowy kod sms/e-mail/na wydruku od lekarza;

  • pokazać farmaceucie kod QR e-recepty (do zeskanowania).

 

E-recepta – jak uzyskać?

 

Prawo farmaceutyczne dopuszcza dwie formy recept – może to być recepta papierowa lub recepta elektroniczna. Forma elektroniczna dotyczy pacjentów, którzy wybrali taki sposób powiadomień na IKP. Papierowy wydruk informacyjny można otrzymać bez logowania do portalu, wystarczy zgłosić taką potrzebę w trakcie wizyty.

 

Kto wystawia nowe recepty? Takie prawo ma każdy, kto może wystawić zwolnienie lekarskie bądź właśnie recepty, czyli lekarz, dentysta i felczer. Czy dentysta może wystawić L4? Jak najbardziej, jednak aby zwolnienie było respektowane, stomatolog powinien posiadać zgodę ZUS.

 

Co ważne, recepta lekarska może zostać wystawiona podczas wizyty w gabinecie lub online (poprzez IKP), np. w razie przewlekłej choroby.

 

E-recepta – jak długo jest ważna?

 

Standardowo recepta elektroniczna ważna jest 30 dni od daty wystawienia lub konkretnej daty zaznaczonej przez lekarza. Jednak istnieją wyjątki – wtedy termin realizacji recepty może wynosić 7, 120, a nawet 365 dni. Określony termin realizacji dotyczy:

 

  • antybiotyków – 7 dni;

  • preparatów immunologicznych – 120 dni.

 

E-recepta będzie ważna przez 365 dni tylko wtedy, gdy lekarz wyraźnie zaznaczy to w dokumencie, jednak niezależnie od czasu realizacji możliwe jest przepisanie leku jedynie na 360 dni. Warto przy tym pamiętać, że recepta po upływie terminu traci ważność i nie można jej zrealizować.

 

Jak liczyć ważność recepty? Przepisane leki można wykupić np. w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Lekarz może też zaznaczyć późniejszą datę realizacji, wtedy termin liczony jest od wskazanego dnia.

 

Elektroniczna recepta – gdzie sprawdzić?

 

Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia reguluje organizację i zasady działania systemu, wskazując, że dostęp do informacji medycznych można uzyskać poprzez IKP. Internetowe Konto Pacjenta (art. 7a) zapewnia dostęp do informacji, a w tym wystawionych recept, skierowań i zwolnień lekarskich. Można go uzyskać korzystając z portalu internetowego lub aplikacji mobilnej.

 

Elektroniczna recepta – zalety

 

E-recepta to rozwiązanie większości problemów, z jakimi borykali się pacjenci i farmaceuci. Są zawsze czytelne, dlatego ryzyko, że otrzymasz niewłaściwy lek, praktycznie nie istnieje. Można zrealizować je w całej Polsce. Elektroniczne recepty nie grożą też zgubieniem czy zniszczeniem – zostają automatycznie zapisane na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), gdzie w każdej chwili można sprawdzić dawkowanie.

 

Na spore ułatwienia mogą liczyć osoby, które korzystają z aplikacji mojeIKP. Mogą otrzymywać na telefon powiadomienia o wystawionych receptach, a realizacja recept w aptece odbywa się za pomocą kodu QR, który wyświetla się na ekranie telefonu. Dodatkowo możliwe jest pobranie recepty do druku jako pliku PDF, dzięki czemu można przesłać ją do drugiej osoby.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!