Elektroniczna recepta – co to? Jak działa?

 
Elektroniczna recepta – co to? Jak działa?

Czy istnieje wygodny, a zarazem bezpieczny sposób, aby wykupić leki na receptę? Korzystanie z usług NFZ ułatwiają e-recepty, czyli recepty, które automatycznie rejestrowane są w systemie teleinformatycznym. Sprawdź, jak wygląda recepta w wersji elektronicznej i jak przebiega jej realizacja.

 

Spis treści

E-recepta – co to?

 

Elektroniczna recepta to rozwiązanie, które zastąpiło wypisywane przez lekarzy papierowe recepty. Taka forma sprawia, że wykupienie leków jest bezpieczniejsze i wygodniejsze – nowe recepty są czytelne i nie powodują kłopotów związanych z niewyraźnym pismem, błędnymi danymi czy brakiem pieczątki.

 

Stosowana powszechnie e-recepta jest wynikiem cyfryzacji ochrony zdrowia, której celem było wsparcie lekarzy i farmaceutów oraz samych pacjentów. Elektroniczna wersja tradycyjnej recepty weszła do obiegu w 2020 roku – rok później taki sam los spotkał skierowania do specjalistów, szpitali i na zabiegi.

 

Elektroniczna recepta – jak zrealizować?

 

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich zmodernizowało system opieki zdrowotnej, dopasowując go do standardów obowiązujących w UE. Wyznacznikiem zmian jest nowy sposób na wypisanie recepty oraz zasady realizacji recept.

 

Aby wykupić leki na e-receptę, należy:

 

  • podać farmaceucie numer PESEL i 4-cyfrowy kod sms/e-mail/na wydruku od lekarza;

  • pokazać farmaceucie kod QR e-recepty (do zeskanowania).

 

E-recepta – jak uzyskać?

 

Prawo farmaceutyczne dopuszcza dwie formy recept – może to być recepta papierowa lub recepta elektroniczna. Forma elektroniczna dotyczy pacjentów, którzy wybrali taki sposób powiadomień na IKP. Papierowy wydruk informacyjny można otrzymać bez logowania do portalu, wystarczy zgłosić taką potrzebę w trakcie wizyty.

 

Kto wystawia nowe recepty? Takie prawo ma każdy, kto może wystawić zwolnienie lekarskie bądź właśnie recepty, czyli lekarz, dentysta i felczer. Czy dentysta może wystawić L4? Jak najbardziej, jednak aby zwolnienie było respektowane, stomatolog powinien posiadać zgodę ZUS.

 

Co ważne, recepta lekarska może zostać wystawiona podczas wizyty w gabinecie lub online (poprzez IKP), np. w razie przewlekłej choroby.

 

E-recepta – jak długo jest ważna?

 

Standardowo recepta elektroniczna ważna jest 30 dni od daty wystawienia lub konkretnej daty zaznaczonej przez lekarza. Jednak istnieją wyjątki – wtedy termin realizacji recepty może wynosić 7, 120, a nawet 365 dni. Określony termin realizacji dotyczy:

 

  • antybiotyków – 7 dni;

  • preparatów immunologicznych – 120 dni.

 

E-recepta będzie ważna przez 365 dni tylko wtedy, gdy lekarz wyraźnie zaznaczy to w dokumencie, jednak niezależnie od czasu realizacji możliwe jest przepisanie leku jedynie na 360 dni. Warto przy tym pamiętać, że recepta po upływie terminu traci ważność i nie można jej zrealizować.

 

Jak liczyć ważność recepty? Przepisane leki można wykupić np. w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Lekarz może też zaznaczyć późniejszą datę realizacji, wtedy termin liczony jest od wskazanego dnia.

 

Elektroniczna recepta – gdzie sprawdzić?

 

Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia reguluje organizację i zasady działania systemu, wskazując, że dostęp do informacji medycznych można uzyskać poprzez IKP. Internetowe Konto Pacjenta (art. 7a) zapewnia dostęp do informacji, a w tym wystawionych recept, skierowań i zwolnień lekarskich. Można go uzyskać korzystając z portalu internetowego lub aplikacji mobilnej.

 

Elektroniczna recepta – zalety

 

E-recepta to rozwiązanie większości problemów, z jakimi borykali się pacjenci i farmaceuci. Są zawsze czytelne, dlatego ryzyko, że otrzymasz niewłaściwy lek, praktycznie nie istnieje. Można zrealizować je w całej Polsce. Elektroniczne recepty nie grożą też zgubieniem czy zniszczeniem – zostają automatycznie zapisane na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), gdzie w każdej chwili można sprawdzić dawkowanie.

 

Na spore ułatwienia mogą liczyć osoby, które korzystają z aplikacji mojeIKP. Mogą otrzymywać na telefon powiadomienia o wystawionych receptach, a realizacja recept w aptece odbywa się za pomocą kodu QR, który wyświetla się na ekranie telefonu. Dodatkowo możliwe jest pobranie recepty do druku jako pliku PDF, dzięki czemu można przesłać ją do drugiej osoby.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu); Obsługa systemu laboratoryjnego; Prowadzenie dokumentacji;
  • Księgowa / Księgowy / GL Accountant

    KR Group   Warszawa, Praga-Południe, ul. Skaryszewska 7   praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków obsługa pełnej księgowości spółek z kapitałem zagranicznym, w szczególności wystawianie/księgowanie faktur sprzedaży i zakupowych, prowadzenie weryfikowanie ewidencji środków trwałych, RMK; terminowe sporządzanie i składanie deklaracji podatkowych VAT i CIT;...
  • Samodzielna Księgowa / Samodzielny Księgowy / GL Senior Accountant

    KR Group   Warszawa, Praga-Południe, ul. Skaryszewska 7   praca zdalna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków weryfikacja ksiąg z całego okresu rozliczeniowego w zależności od okresu rozliczeniowego; weryfikacja I stopnia, pod względem formalnym, rachunkowym i podatkowym oraz akceptacja dokumentów źródłowych wprowadzonych przez zespół do systemu finansowo-księgowego;...
  • KR Group
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie pracą podległego zespołu; kontrola i weryfikacja comiesięcznych i rocznych deklaracji podatkowych; samodzielne przygotowywanie sprawozdań finansowych i współpraca z audytorami; nadzór nad sprawozdawczością do GUS i NBP; nadzór nad ewidencją...
  • Diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36  
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Analityk Finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36   praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Zbieranie i analizowanie danych finansowych pochodzących z całej firmy, optymalizowanie kosztów, analizowanie rentowności usług, struktur firmy , kanałów dystrybucji, klientów i innych składowych wyników, Współpraca z działem księgowości (tworzenie kalkulacji,...

Najnowsze artykuły

Pomoc de minimis – definicja, dla kogo, limit, warunki

Pomoc de minimis – definicja, dla kogo, limit, warunki

Pomoc de minimis to wsparcie udzielane przez państwo małym i średnim przedsiębiorstwom. Zobacz, jakie musisz spełnić warunki, by je otrzymać oraz jaka jest wysokość świadczenia.

Asystent zdrowienia – na czym polega praca w tym zawodzie?

Asystent zdrowienia – na czym polega praca w tym zawodzie?

Zapotrzebowanie na asystentów zdrowia będzie się zwiększać. Żeby zdobyć pracę w tym nowym zawodzie w ochronie zdrowia, trzeba jednak spełnić jeden bardzo istotny warunek. Sprawdź, czy się kwalifikujesz.

Syndrom gotującej się żaby w pracy – na czym polega? Jak sobie z nim radzić?

Syndrom gotującej się żaby w pracy – na czym polega? Jak sobie z nim radzić?

Przystajesz na pogarszające się warunki, ponieważ zależy Ci na utrzymaniu posady? Granica między koniecznym kompromisem a zbyt daleko idącymi ustępstwami jest bardzo cienka. Sprawdź, czy przypadł Ci w udziale los „gotującej się żaby"!

Sushi master – praca, wymagania, zarobki, perspektywy

Sushi master – praca, wymagania, zarobki, perspektywy

Czy mistrz sushi w Polsce i w Japonii to ta sama profesja? Zobacz, jak zawodowo zająć się przygotowywaniem najbardziej znanej japońskiej potrawy.

Employee experience – czym jest? Jakie ma zalety?

Employee experience – czym jest? Jakie ma zalety?

Zadowolony pracownik to zmotywowany pracownik. Jest kilka skutecznych sposobów na to, by zbudować efektywny zespół w swojej firmie dzięki employee experience.

Praca w zawodzie po studiach – czy rzeczywiście tak trudno ją znaleźć?

Praca w zawodzie po studiach – czy rzeczywiście tak trudno ją znaleźć?

Dane GUS pokazują, że aż 53% aktywnych zawodowo Polaków nie może znaleźć posady zgodnej z własnym wykształceniem. Po jakich studiach czeka więc praca w zawodzie?