Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Epileptyk jako przykład zaangażowanego pracownika

Epileptyk jako przykład zaangażowanego pracownika

 
Epileptyk jako przykład zaangażowanego pracownika

Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 400.000 osób, u  których stwierdzono padaczkę. Padaczka jest chorobą przewlekłą, neurologiczną, która charakteryzuje się samoistnymi wyładowaniami elektrycznymi w mózgu. Osoby nią dotknięte bardzo często skarżą się na problem bezrobocia.

 

Z przeprowadzonej, wśród cierpiących na padaczkę osób, sondy na stronie www.facebook.com/CoTePadakiRobia  wynika, że aż 46% chorych starających się o pracę, nie wspomina na rozmowie kwalifikacyjnej o swojej dolegliwości. Skąd tak duży procent nieinformujących? Epilepsja jest chorobą, która według spostrzeżeń samych chorujących nadal wzbudza wśród pracodawców lęk. Zazwyczaj związany jest on z obawą o jej negatywny wpływ na efektywność pracy, a także z możliwością wykorzystywania stanu zdrowia podwładnego do przedłużającej się nieobecności czy niestaranności w wykonywaniu powierzonych zadań.

 

Nie jest prawdą, że brak pracy u epileptyka wynika z ich braku chęci. Praca zawodowa ma dla nas szczególne znaczenie! Długotrwałe leczenie wiąże się z podwyższonymi kosztami utrzymania, których nie pokrywają np. renta czy dodatki socjalne, praca zatem zapewnia stały dochód. Ma również ona wpływ na poczucie społecznej akceptacji. Dzięki przebywaniu i poważaniu współpracowników, my chorzy, nie czujemy się marginalizowani, a nasz nastrój ulega poprawie, co również ma znaczenie w przypadku częstotliwości ataków padaczkowych – mówi Alicja Sztygowska, chorująca na padaczkę od 15 lat.  

 

Jak zatem przekonać przyszłego pracodawcę, że praca z padaczką jest możliwa i w żaden sposób nie koliduje z powierzonymi zadaniami? Przede wszystkim należałoby zmieniać powszechnie panujące stereotypy co do tej choroby. Epilepsji może dostać każdy, a sam fakt jej posiadania nie równa się z opóźnieniem umysłowym. Pracodawca poprzez dopuszczenie np. elastycznych godzin pracy lub pracę zdalną mógłby zyskać zaangażowanego pracownika, który statystycznie w porównaniu ze zdrową osobą podświadomie pragnie odwdzięczyć się za daną szansę.

 

Pozostaje wierzyć, że w dobie rozwoju trendów kulturowych nastawionych na tolerancję i akceptację, pracodawcy wspierani przez programy ministerialne, zdobędą się na odwagę, która doprowadzi do wzrostu zatrudniania osób przewlekle chorych, w tym epileptyków. 

 

Autor: Alicja Sztygowska 

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.