Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ergofobia – czym jest, przyczyny i konsekwencje

Ergofobia – czym jest, przyczyny i konsekwencje

 
Ergofobia – czym jest, przyczyny i konsekwencje

Ergofobia – co to jest


Czy nie zdarza się nam poczuć przypływ zimnego potu, kiedy myślimy, że na następny dzień musimy znowu pójść do pracy? Być może ledwo śpimy i tylko czekamy, aż zadzwoni budzik, aby po raz kolejny udać się do pracy, która napawa nas lękiem. Być może cierpimy na ergofobię, chociaż prawdopodobnie mało kto słyszał o takim terminie.

Ergofobia to paniczny lęk przed pracą. Jest to schorzenie zaliczane do fobii, które podlegają leczeniu, ponieważ w znacznym stopniu utrudniają życie. Ergofobia jest jedną z tak zwanych fobii społecznych, które wpływają na zakłócenia funkcjonowania w społeczeństwie. Nie należy jej jednak mylić z lenistwem.

W przypadku ergofobii osoba chora boi się odpowiedzialności. W momencie, kiedy przychodzi czas na podjęcie decyzji, chorzy na ergofobię nie są w stanie tego zrobić. Odczuwają niesamowity lęk, zły nastrój. Wpływa to także na ich zdrowie fizyczne: mają przyśpieszone tętno, kołatanie serca, nadmierną potliwość. Mogą wystąpić także duszności, nudności czy biegunka. Samo pójście do pracy jest dla osoby chorej koszmarem. Znaczące jest także, że w momencie, gdy nie ma danego czynnika stresującego, wszystkie objawy przechodzą. Oznacza to, że osoba cierpiąca na ergofobię będzie czuła się dobrze w czasie wolnym od pracy. Najczęściej u chorych osób lęk i złe samopoczucie rozpoczynają się już w niedzielę, kiedy zdajemy sobie sprawę, że na następny dzień znowu musimy rano wstać i udać się do miejsca pracy. Natomiast w momencie wyjścia z pracy czujemy się, jak przysłowiowy „młody bóg”.

 

Lęk przed pracą – przyczyny


Bardzo często strach przed pracą wiąże się z samokrytycznym podejściem do własnej osoby. Boimy się, że zostaniemy źle ocenieni, że nasze starania nie zostaną docenione, albo po prostu, że nie sprostamy stawianym przed nami wymaganiom. Przyczyną ergofobii może być źle dobrana profesja. Należy się tutaj zastanowić, czy to, co robimy, przynosi nam satysfakcję. Jeżeli marzymy o tym, by spełniać się w zupełnie innej roli, to być może warto pomyśleć o zmianie zawodu. Próba przekwalifikowania się może okazać się dobrym pomysłem, który znacząco poprawi jakość naszego życia. Musimy jednak pamiętać, że jest to powolny proces, który warto solidnie zaplanować.

Czasem do naszego zawodowego życia wkrada się rutyna, która bardzo skutecznie zabiła naszą motywację oraz chęć do pracy. Bywa, że atmosfera w miejscu pracy jest bardzo zła. Ludzie nie są dla siebie życzliwi, wręcz odczuwają satysfakcję, jeżeli będą działali na czyjąś niekorzyść. Jeżeli zatem czujemy wstręt przed przyjściem do pracy, może czas poszukać nowej firmy, w której atmosfera będzie bardziej przyjazna.

Jak każdą fobię, także i ergofobię można leczyć za pomocą terapii. Jeżeli problem jest dużo głębszy, może oznaczać to, że niezależnie od tego, gdzie pracujemy, cały czas odczuwamy paniczny lęk. W takiej sytuacji warto zwrócić się po profesjonalną pomoc.

 

Strach przed pracą – konsekwencje


Podstawową konsekwencją ergofobii może być utrata pracy. Możemy zostać zwolnieni, ponieważ nie jesteśmy w stanie funkcjonować w miejscu pracy i przestajemy wypełniać swoje obowiązki. Możliwe też, że w przypływie bardzo złego samopoczucia sami złożymy wypowiedzenie, odczuwając przy tym wielką ulgę. W przypadku ergofobii może także dojść do częstych zmian pracy, ponieważ cały czas będziemy mieli nadzieję, że następne miejsce pracy będzie lepsze od poprzedniego.

Innymi konsekwencjami może być znaczne obniżenie poczucia własnej wartości – w końcu nie radzimy sobie ze swoimi obowiązkami, a inni dają radę. W bardzo nasilonych momentach ergofobia może doprowadzić nawet do stanów depresyjnych oraz do chęci odizolowania się od reszty społeczeństwa. Także inne osoby mogą postrzegać osobę chorą, jako lenia czy pasożyta, nie zdając sobie przy tym sprawy z tego, że jest to problem głębszej natury psychologicznej.

Dochodzą do tego wszystkiego konsekwencje natury zdrowotnej. Długotrwały stres i stany lękowe znacznie obniżają odporność, a także prowadzą do wielu chorób, takich jak bezsenność, problemy żołądkowe, wrzody, nowotwory, choroby układu krążenia. Wzrasta wtedy możliwość wystąpienia zawału.

Ergofobię można leczyć za pomocą terapii oraz farmakologii. Bardzo często obie metody są łączone. Ważne jednak jest, aby skorzystać z pomocy psychoterapeutów, ponieważ czasem możemy sobie nie poradzić ze swoim problem samodzielnie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Menadżer ds. Technicznych i Utrzymania Ruchu

    Grupa Inter Cars   Swobodnia    praca stacjonarna
    menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Główne zadania: Zapewnienie niezawodnego działania urządzeń procesu technologicznego w poszczególnych jednostkach organizacyjnych, bezpieczeństwa pracowników i środowiska pracy; Monitorowanie infrastruktury technicznej (m.in.: przenośniki, sortery, wózki widłowe), opracowywanie...
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    5 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!