Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Etyczne problemy rekrutacji pracowniczej

Etyczne problemy rekrutacji pracowniczej

 
Etyczne problemy rekrutacji pracowniczej

Rekrutacja pracowników


Aby firma poprawnie funkcjonowała, musi zatrudniać najlepszych fachowców. W tym celu przeprowadzany jest proces rekrutacyjny. Podczas selekcji należy kierować się pewnymi wytycznymi, co pozwoli wyłonić odpowiedniego kandydata. Na początku dział HR określa, jakie warunki musi spełniać przyszły pracownik. Kryteria te mogą dotyczyć między innymi wykształcenia, znajomości języków obcych oraz programów komputerowych. W przypadku pracowników fizycznych kluczowe są umiejętności obsługi konkretnych maszyn oraz uprawnienia np. do pracy na wysokości. Niezależnie od tego, na jakie stanowisko jest poszukiwany pracownik, rekrutacja powinna przebiegać w sposób etyczny.

 

Etyczna rekrutacja


Podczas aplikowania do różnych firm kandydaci są zobowiązani do podania pewnych informacji. Często rekruterzy nie do końca zdają sobie sprawę, o co dokładnie można pytać. Artykuł 22. Kodeksu pracy wyraźnie mówi, że przyszły pracodawca ma prawo zażądać danych osobowych, takich jak: imię i nazwisko, data urodzenia, dane kontaktowe, wykształcenie, kwalifikacje zawodowe czy przebieg dotychczasowego zatrudnienia. Jeśli osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną zacznie wypytywać np. o poglądy polityczne, wyznanie czy orientację seksualną, to kandydat nie musi udzielać odpowiedzi. To samo dotyczy planów macierzyńskich kobiet. Na decyzję o zatrudnieniu powinny mieć wpływ tylko i wyłącznie kwalifikacje.

 

Etyczne problemy rekrutacji pracowniczej


Błędy w rekrutacji pracowników mogą pojawić się już na etapie tworzenia oferty. Czasami wymagania w ogłoszeniach zaniża się, głównie po to, by przyciągnąć jak największą liczbę kandydatów. Na niektóre stanowiska szukane są tylko młode osoby, dodatkowo z doświadczeniem, którym może pochwalić się pracownik z 30-letnim stażem. Obecnie osoby po 55 roku życia często czują się niedocenione na rynku pracy. To samo dotyczy pań. Niektórzy pracodawcy boją się zatrudniać kobiety, które mają w planach zostać mamami. Rekrutacja i selekcja pracowników powinna być pozbawiona jakichkolwiek znamion dyskryminacji. Jest to dość trudne, jednak wiele firm zwraca coraz większą uwagę na moralne aspekty procesów kwalifikacyjnych.

Niezależnie od tego, na jaką metodę rekrutacji zdecyduje się dane przedsiębiorstwo, musi ona przebiegać w atmosferze wzajemnego szacunku zarówno ze strony rekrutujących, jak i rekrutowanych.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.