Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Feedback - definicja, dlaczego jest ważny

Feedback - definicja, dlaczego jest ważny

 
Feedback - definicja, dlaczego jest ważny

Feedback - definicja


O feedbacku często słyszy się zwłaszcza w korporacyjnym slangu. Co właściwie oznacza ten termin? Feedback po polsku to nic innego jak informacja zwrotna. Opinie na temat obsługi w sklepie może wyrazić klient. Nauczyciel udziela uczniowi feedbacku, dając mu oceny oraz analizując progres, jaki poczynił od początku roku szkolnego. Z feedbekiem spotykamy się także w pracy. Przełożony każdemu podwładnemu powinien mówić, czy poprawnie wypełnia obowiązki. Tak samo zatrudnione osoby mają prawo oceniać swojego kierownika.


Informacja zwrotna, feedback – dlaczego jest ważna


Udzielanie feedbacku nie jest prostą sprawą. Łatwiej jest przekazać pracownikowi pochwałę. Sytuacja komplikuje się, jeśli pojawiają się zastrzeżenia co do jakości wykonywanych zadań. Przełożeni muszą pamiętać, że informacja zwrotna nie może opierać się na emocjach. Kluczowe są tak zwane „suche fakty”. Istotne jest też, aby feedback dotarł do zainteresowanej osoby jak najszybciej. Wtedy jest najskuteczniejsza. Pracownik nie będzie bowiem pamiętał, co robił pół roku wcześniej, dlatego odnoszenie się do dawnych sytuacji nie przyniesie dobrego efektu.

Dlaczego feedback jest tak ważny? Przede wszystkim pomaga on pracownikowi lepiej zrozumieć obowiązki, jakie są mu powierzone. Dobrze przekazana informacja zwrotna, chociaż ma wydźwięk negatywny, może zmotywować podwładnego. Rodzi się wtedy chęć do udowodnienia, że źle wykonane zadanie było tylko przypadkiem, ludzkim błędem. Dzięki temu zatrudniony wie, co ma poprawić, ale nie jest zdołowany.
Pracodawca musi pamiętać, że nie może naruszać godności osobistej. Mówienie komuś, że jest głupi i nie radzi sobie z najprostszymi rzeczami jest niedopuszczalne.

Najbardziej rozpowszechnioną metodą udzielania feedbacku jest metoda kanapki. Przekazuje się wtedy informacje w odpowiedniej kolejności: pozytywna, negatywna i znów pozytywna. W taki sposób łatwiej jest przyjąć informację zwrotną. Czasami stosowany jest także model rozmowy: zacznij, przestań, kontynuuj. Wtedy na początku pracodawca określa swoje wymagania: chcę abyś zaczął wykonywać zadanie w konkretny sposób. Następnie podwładnemu przekazuje się wytyczne dotyczące błędów: chcę abyś przestał robić to. Na koniec przełożony może powiedzieć, że widzi pozytywne aspekty pracy i chce, aby dana osoba nadal je kontynuowała.

Dobrze przekazany feedback to podstawa komunikacji, a bez niej żadne przedsiębiorstwo nie będzie poprawnie funkcjonowało. Dzięki przekazywaniu najbardziej jasnych informacji zwrotnych można w firmie wprowadzić pozytywne zmiany, które wpływają na zwiększenie efektywności pracowników.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

 • Office Manager

  Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
  menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  10 godz.
  Twój zakres zadań: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy; Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Wnikliwa analiza rynku oraz działań konkurencji; Przygotowywanie dokumentacji związanej z realizowanymi projektami; Przygotowywanie prezentacji...
 • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

  Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
  specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  10 godz.
  Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
 • Młodszy Analityk Danych

  Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
  młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  10 godz.
  Twój zakres zadań: Przygotowywanie zapytań do baz danych (PowerQuerry, SQL) Tworzenie zestawów danych z różnych źródeł; Sporządzanie prostych raportów i zestawień; Przygotowywanie narzędzi do analizy danych; Monitorowanie poprawności wprowadzanych danych;
 • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
  kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
  10 godz.
  Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
 • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
  specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  10 godz.
  Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
 • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
  specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  10 godz.
  Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.