Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Feedback – definicja, zasady, jak przyjąć

Feedback – definicja, zasady, jak przyjąć

 
Feedback – definicja, zasady, jak przyjąć

Feedback – definicja


Słowo „feedback” to po polsku to nic innego jak informacja zwrotna. Otrzymujemy ją między innymi w pracy od przełożonego, który dokonuje oceny naszych działań. Może to być zarówno krytyka, jak i pochwała. Dzięki temu zatrudnione osoby mają świadomość, czy coś trzeba poprawić. Dlaczego udzielanie podwładnym feedbacku jest tak ważne? Głównie dlatego, że zaspokaja potrzeby rozwoju oraz bezpieczeństwa. Warto także zaznaczyć, że nie tylko pracodawca ma prawo do oceny zadań członków swojego zespołu. Także podwładni mogą zwrócić uwagę szefowi na pewne rzeczy.

Warto tutaj podkreślić, że feedback jest bardzo ważny. Może on odpowiednio zmotywować, co pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie całej firmy.

 

Feedback – zasady


Przekazanie feedbacku może okazać się dość trudne. Łatwiej oczywiście pochwalić kogoś, natomiast w przypadku negatywnych uwag mogą pojawić się pewne problemy. Przede wszystkim informacja zwrotna powinna być przekazywana na bieżąco. Jeżeli bowiem pracodawca nagle zwrócił nam uwagę na zadanie, które wykonywaliśmy pół roku temu, to prawdopodobnie nawet o nim nie pamiętamy. W takiej sytuacji kierowanie do zatrudnionego jakichkolwiek uwag jest zwyczajnie bezcelowe.
Przełożony nie może także zapominać o formie przekazywania informacji. Najlepiej aby była to rozmowa w cztery oczy. Jeżeli bowiem szef wyłuszcza błędy na forum publicznym, to pracownik może poczuć się ośmieszony lub poniżony. Kluczowe są także szacunek i kultura osobista. Nawet jeżeli kierownik chce zwrócić uwagę na pewne niedociągnięcia, to nie może powiedzieć, że dana osoba jest głupia i nie rozumie swoich zadań. Będzie to świadczyło o braku poszanowania godności ludzkiej. Sytuacje, w których team leader będzie nas oceniać, nie powinny być stresujące. Konstruktywna krytyka może bowiem zmotywować pracownika do podjęcia działań, które pozwolą na polepszenie wykonywania obowiązków.

 

Feedback – jak przyjąć


Wiemy już, jak kwestia feedbacku wygląda z perspektywy pracodawcy. O czym natomiast powinien pamiętać podwładny w momencie przekazywania mu takiej informacji. W kwestii pozytywnego feedbacku jest prościej. W końcu jesteśmy zadowoleni, że ktoś zauważył i docenił nasze starania. Jak się natomiast zachować w sytuacji, gdy przełożony ma nam do przekazania negatywną opinię? Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że nie jest to krytyka całej naszej osoby, a konkretnych działań. Nie można dać się ponieść emocjom, ale uważnie wysłuchać szefa, który powinien dać nam konkretne przykłady tego, co nie spełniło jego oczekiwań.

Z reguły pierwsza reakcja na krytykę to gniew, niezadowolenie. Pracownicy często przyjmują lekceważący wyraz twarzy, ponieważ są przekonani, że szef przesadza. Warto jednak powstrzymać takie zachowanie i wyciągnąć z zaistniałej sytuacji dobre strony. Negatywna ocena nie oznacza od razu rozwiązania umowy. Przełożony najprawdopodobniej nawet o tym nie pomyślał (chyba, że jest to kolejny raz, gdy ktoś popełnił te same błędy). Dobrze jest zatem zapytać, co trzeba poprawić, a później zastosować się do uwag, dzięki którym możemy uniknąć kolejnego takiego przypadku.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.