Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Firmy szukają, ale nie znajdują – jakich fachowców brakuje w Polsce?

Firmy szukają, ale nie znajdują – jakich fachowców brakuje w Polsce?

 
Firmy szukają, ale nie znajdują – jakich fachowców brakuje w Polsce?

Rynek pracy kiedyś

 

W 2007 roku co drugi przedsiębiorca badany przez firmę KPMG, szukając fachowców, zwracał uwagę na brak pracowników na polskim rynku pracy. Największe trudności były ze znalezieniem pracowników z wykształceniem wyższym technicznym. Odpowiednich kandydatów nie mogło znaleźć ponad trzy czwarte biorących udział w badaniu przedsiębiorców. Problemy były także z pozyskaniem średniej kadry technicznej, nie brakowało natomiast kadry menedżerskiej oraz ludzi bez konkretnej specjalizacji, którzy nie mogli zdobyć pracy. W związku z tym przedsiębiorcy za kluczowe uważali zmiany w szkolnictwie wyższym, by uczelnie kształciły studentów w kierunkach pożądanych przez pracodawców.

A jak wygląda rynek pracy obecnie? Co się zmieniło na przestrzeni lat i jakich fachowców brakuje w Polsce w 2019 roku?

 

Jakich fachowców brakuje na rynku pracy?

 

Świetnym źródłem informacji na temat podaży i popytu zawodów na rynku pracy w Polsce jest badanie, które co roku zleca Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Mowa o Barometrze zawodów. Prognozy na 2019 rok są bardzo optymistyczne dla pracowników. Polska gospodarka jest w dobrej kondycji, bezrobocie wciąż spada, a na polski rynek wkraczają zagraniczni inwestorzy z dużym kapitałem. W związku z tym po prostu łatwiej znaleźć pracę.

W jakich branżach dziś brakuje fachowców? Zgodnie z barometrem grupa zawodów deficytowych to aż 31 profesji! Na liście znajdują się pracownicy, którzy wykonują obowiązki w trudnych warunkach, a ich zadania wymagają specjalistycznych, często kosztownych uprawnień.

Problemy z rekrutacją dotykają szeroko pojętej budowlanki. Na rynku brakuje m.in.:
- betoniarzy i zbrojarzy,
- brukarzy,
- cieśli i stolarzy budowlanych,
- dekarzy i blacharzy budowlanych,
- monterów instalacji budowlanych,
- murarzy i tynkarzy,
- operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych,
- pracowników robót wykończeniowych w budownictwie,
- robotników budowlanych,
- robotników obróbki drewna i stolarzy,
- spawaczy,
- ślusarzy,
- elektryków, elektromechaników i elektromonterów.

Długo pracy nie szuka się też w gastronomii. Do zawodów deficytowych należą:
- cukiernicy,
- kucharze,
- szefowie kuchni,
- piekarze.

Także sektor usług medyczno-opiekuńczych charakteryzuje się niedoborem. Pracownicy poszukują:
- lekarzy,
- pielęgniarek i położnych,
- opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych,
- fizjoterapeutów i masażystów.

Podobnie sprawy mają się w usługach. Tutaj bez problemu zatrudnienie znajdą fryzjerzy i kosmetyczki. Pracy nie brak też dla:
- kierowców autobusów,
- kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
- krawców i pracowników produkcji odzieży,
- magazynierów,
- mechaników pojazdów samochodowych,
- operatorów obrabiarek skrawających.

Grupy deficytowe w 2019 r. to także pracownicy ds. rachunkowości i księgowości oraz samodzielni księgowi. Jedynym zawodem nadwyżkowym okazał się zawód ekonomisty. Wiele osób postawiło więc na przebranżowienie i uzupełnienie kwalifikacji, aby znaleźć pracę w pokrewnej księgowości.

W pozostałych profesjach panuje względna równowaga między liczbą chętnych i zapotrzebowaniem pracodawców. Omówiona statystyka dotyczy ogólnej sytuacji w Polsce, warto jednak pamiętać, że w poszczególnych rejonach zapotrzebowanie na pracowników kształtuje się nieco inaczej. Np. w miastach wojewódzkich łatwo o pracę związaną z IT i nowymi technologiami, a znalezienie zatrudnienia w tej branży gdzieś na prowincji może okazać się niemożliwe.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.