Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Fizjoterapeuta - jak zostać, czym się zajmuje, kompetencje, zarobki

Fizjoterapeuta - jak zostać, czym się zajmuje, kompetencje, zarobki

 
Fizjoterapeuta - jak zostać, czym się zajmuje, kompetencje, zarobki

Fizjoterapeuta - jak nim zostać?

 

Fizjoterapeuta/fizjoterapeutka to osoba, która ukończyła studia medyczne, takie same jak pielęgniarka, czy lekarz. Fizjoterapeutą nie staniesz się, kończąc kursy czy szkolenia.

 

Jeszcze nie tak dawno temu, usługi związane z fizjoterapią mógł świadczyć każdy, nawet bez kierunkowego wykształcenia. Wynikało to z braku uregulowań prawnych co do tego zawodu. Dziś jest to zawód i specjalność regulowana. Kod zawodu fizjoterapeuty to 228301.

Studia na kierunku fizjoterapia można ukończyć zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach z tytułem licencjata lub magistra. W trakcie kształcenia nabywa się wiedzy z anatomii człowieka, kinezyterapii, terapii manualnej, fizykoterapii, masażu leczniczego, fizjoterapii ogólnej, fizjoterapii klinicznej, metod specjalnych fizjoterapii, aktywności ruchowej adaptacyjnej, sportu osób niepełnosprawnych oraz psychologii.

 

Fizjoterapeuta - czym się zajmuje?

 

Fizjoterapeuta w swojej pracy wykorzystuje wiedzę i umiejętności manualne oraz środki techniczne. Dzięki temu eliminuje procesy chorobowe zachodzące w ludzkim organizmie oraz zapobiega postępowaniu choroby, jej nawrotom oraz usuwa dolegliwości.

Nie da się w 100% jednoznacznie określić, co robi fizjoterapeuta, gdyż to zależy od specjalności, którą wybrał. Fizjoterapeuci mogą zatem pracować w obszarach związanych z:
• rehabilitacją medyczną,
• rehabilitacją ruchową,
• rehabilitacją psychomedyczną,
• metodami specjalistycznymi rehabilitacji,
• fizjoterapią gerontologiczną,
• fizjoterapią w medycynie uzdrowiskowej,
• fizjoterapią w sporcie i odnowie biologicznej,
• hipoterapią,
• terapią zajęciową,
• terapią manualną,
• arteterapią,
• balneologią,
• masażem limfatycznym lub relaksacyjnym.

 

W pracy fizjoterapeuty są też przestrzenie związane z: kosmetyką, pielęgnacją zdrowia i urody, sportem niepełnosprawnych, badaniami czynnościowymi, podstawami muzykoterapii, podstawami żywienia człowieka z elementami dietetyki, promocją zdrowia, turystyką czy nawet ustawodawstwem.


Często zamiennie stosuje się trzy pojęcia leczenia układu ruchu: rehabilitacja, fizjoterapia i fizykoterapia. Jednak pomiędzy fizykoterapią, fizjoterapią a rehabilitacją różnice występują na poziomie procesu leczenia.

 

Fizykoterapia to techniki leczenia bazujące na fizycznych bodźcach, które oddziałują na organizm. Są to np. prądy, lasery, ultradźwięki itp. Fizjoterapia to rodzaj rehabilitacji ruchowej lub fizycznej. To leczenie stosowane po to, by utrzymać lub przywracać sprawność fizyczną. Rehabilitacja to całościowy proces leczenia chorób narządu ruchu. Stosowane techniki mają na celu poprawę aktywności ruchowej oraz kondycji psychicznej.

 

Różnice pomiędzy fizykoterapeutą a fizjoterapeutą widać gołym okiem, tak samo jak pomiędzy rehabilitantem a fizjoterapeutą.

 

Kompetencje fizjoterapeuty

 

Praca fizjoterapeuty to przede wszystkim bliski kontakt z pacjentem. Aby wykonywać ten zawód, trzeba być jednocześnie osobą empatyczną oraz życzliwą i zarazem odporną emocjonalnie. Do fizjoterapeuty zgłaszają się ludzie z różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Dlatego ważne jest, by przedstawiciel tego zawodu był w stanie jednocześnie podtrzymać na duchu swojego pacjenta, a z drugiej strony nie przeżywał każdej indywidualnej tragedii, jak swoją osobistą.

 

Fizjoterapeuta musi być cierpliwy, dokładny, delikatny. Swoją postawą powinien motywować pacjentów i nie pozwalać utracić im wiary w sukces terapii. Nie bez znaczenia są też psychologiczne podstawy wyniesione z etapu studiów.

Ponieważ jest to zawód, w którym wykonuje się wiele ruchów, fizjoterapeuta musi być sprawny ruchowo i silny.

 

Obowiązki fizjoterapeuty:
• dokonanie oceny stanu zdrowia pacjenta przed zabiegiem,
• wykonanie badań czynnościowych,
• przeprowadzanie zabiegów fizjoterapeutycznych,
• dobór i dostosowanie wyrobów medycznych do potrzeb pacjenta,
• instruktaż pacjenta w posługiwaniu się wyrobami medycznymi,
• kontrola procesu fizjoterapii,
• prowadzenie dokumentacji oraz działalności profilaktycznej,
• wydawanie opinii odnośnie przebiegu procesu fizjoterapii.

 

Fizjoterapeuta - zarobki

 

Według raportu płacowego przygotowanego przez Sedlak&Sedlak mediana zarobków fizjoterapeutów wynosi 2 648 PLN. Wysokość zarobków w dużej mierze uzależniona jest od regionu, w którym pracują fizjoterapeuci. Szansę na większe zarobki mają osoby, które prowadzą swoją indywidualną praktykę. Prywatnych gabinetów przybywa, co świadczy także o ogromnym zapotrzebowaniu społecznym na fizjoterapeutyczne zabiegi.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;
  • Referent ds Płac

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    obsługa płacowa pracowników i zleceniobiorców w tym m.in. terminowe naliczanie i wypłacanie wynagrodzeń oraz pochodnych, prawidłowe naliczanie należnych składek na ubezpieczenia społeczne, obliczanie zasiłków w tym ustalanie podstaw zasiłkowych, biegła obsługa komputera, obsługa...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.