Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Fryzjer - jak zacząć i założyć działalność?

Fryzjer - jak zacząć i założyć działalność?

 
Fryzjer - jak zacząć i założyć działalność?

Jak zostać fryzjerem?

 

Fryzjer to jeden z najpopularniejszych zawodów ostatnich czasów. Kreatywność i artystyczna forma wyrazu niejednokrotnie wyznaczają trendy fryzjerskie. Dziś fryzjer to nie zwyczajny rzemieślnik, który wykona strzyżenie lub farbowanie, choć i tacy się zdarzają, ale prawdziwy mistrz nożyczek.

 

Aby zostać fryzjerem, należy ukończyć odpowiednią szkołę. Może to być szkoła zawodowa, policealne studium fryzjerskie bądź technikum usług fryzjerskich. Nauka może trwać pomiędzy 2 a 4 lata w zależności od wyboru formy kształcenia. Ponadto każdy z przyszłych fryzjerów, musi odbyć praktyki i zdać egzaminy uprawniające do wykonywania zawodu.

Fryzjerstwo jest głównie wybierane przez kobiety. Chociaż podstawowa forma zawodu jest męska i określa się ją jako fryzjer, to w salonach w większości można spotkać fryzjerkę. Nie jest to oczywiście reguła, gdyż w ostatnim czasie w salonach fryzjerskich pojawia się coraz więcej panów specjalizujących się w wyszukanych cięciach i stylizacjach.


Nauka fryzjerstwa


Nauka fryzjerstwa to godziny praktyk spędzone w salonach. To wiele uczesanych „główek” do stylizacji oraz cięć, farbowań i pielęgnacji wykonanych pod okiem fachowca. Po ukończeniu szkoły zawodowej, technikum fryzjerskiego lub studium policealnego umiejętności nabyte w szkołach należy rozwijać na różnorodnych kursach i w praktyce.

Zadania fryzjera, których wykonywanie nie powinno stanowić problemu po ukończeniu szkoły to:
    • obsługa, dobór, sterylizacja/konserwacja urządzeń i przyrządów fryzjerskich,
    • wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych,
    • analiza struktury włosa i dobór odpowiedniej kolorystyki do typu urody klienta,
    • doradzanie w zakresie profilaktyki chorób skóry głowy i włosów,
    • wykazanie się wiedzą, jakie są przeciwwskazania do wykonywania zabiegów fryzjerskich


Kształcenie zawodowe fryzjera


Zawód fryzjera można zdobywać w zasadniczych szkołach zawodowych. Oprócz przedmiotów teoretycznych związanych z pielęgnacją włosów i skóry głowy, ważna jest także praktyka. Absolwenci szkół fryzjerskich muszą zdać egzamin czeladniczy, który daje prawo do wykonywania zawodu.

Egzamin fryzjerski składa się z części teoretycznej i praktycznej. Pisemna część to 40 pytań. Praktyczna część to z kolei egzamin, który trwa pomiędzy 120 a 240 minut. Zawód fryzjera uzyskuje się, zdając w 50% część pisemną i w 75% część praktyczną.

Do egzaminu czeladniczego przystąpić może osoba, która pobierała naukę u rzemieślnika i dokształcania się w zakresie teorii w ramach nauki pobieranej w szkole lub poza nią. Należy mieć też świadectwo ukończenia szkoły, do tego niekiedy wymagany jest także trzyletni lub co najmniej półroczny staż pracy w zależności od ukończonej szkoły. Można także uzyskać tytuł mistrza, gdy jest się już czeladnikiem fryzjerstwa.


Podstawy działalności usługowej  - fryzjerstwo


W szkołach fryzjerskich uczą nie tylko zawodu, ale także podstaw przedsiębiorczości, które pomagają w założeniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Ponadto szkoły w programie nauczania dają wskazówki, jak zarządzać finansami, jak założyć własną działalność gospodarczą, jakie są podstawowe zasady BHP przy prowadzeniu swojego salonu. Aby otworzyć swój salon należy określić formę działalności gospodarczej, znaleźć odpowiednie pomieszczenie, a także wyposażyć miejsce tak, aby klient chętnie do niego wracał.

Aby pracować jako fryzjer trzeba brać pod uwagę wiele aspektów. Przede wszystkim ważny jest stan zdrowia. Dobry fryzjer ma do czynienia codziennie z dużą ilością środków chemicznych. Mogą one wywoływać uczelnia i inne nieprzyjemne dolegliwości. Ponadto jest to praca w pozycji stojącej, a ręce uniesione są praktycznie stale w górze. Po pewnym czasie kręgosłup może odmówić posłuszeństwa i mogą pojawić się żylaki.

 

Praca po kursie fryzjerskim

 

Obecnie wiele szkół oferuje kursy fryzjerskie, które także uprawniają do wykonywania zawodu. Należy jednak pamiętać, że w tym zawodzie liczy się przede wszystkim praktyka. Warto także zrobić swoje portfolio, które może okazać się pomocne w procesie szukania pracy w renomowanych salonach fryzjerskich.


Zostań fryzjerem w swoim domu


Niektórzy decydują się na założenie działalności gospodarczej we własnym domu. Wykorzystują do tego jeden z pokoi, garaż lub inne pomieszczenia gospodarcze. Wyposażenie salonu, lokalizacja i zakres usług ma wpływ na to, ile zarabia fryzjer, ile kosztuje farbowanie czy przedłużanie włosów.

Na otwarcie własnego salonu w domu można pozyskać dotację unijną, dzięki czemu będzie łatwiej wyposażyć wnętrze. Aby otworzyć salon w domu, trzeba spełniać także wymagania sanitarne, które dokładnie określone są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (opublikowane w dzienniku ustaw z 2004 r. numer 31 pod pozycją 273).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • WOVU Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa   400,00 - 600,00 zł netto (+VAT)/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Nasza poradnia funkcjonuję na rynku od 2015 roku, dysponujemy dużą bazą pacjentów, współpracuje z nami prawie setka specjalistów: głównie psychoterapeutów i psychologów dziecięcych. Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy oraz gotowi przedstawić więcej szczegółów oraz...
  • Pracownik elewacyjny

    PHUB MARIUSZ WIŚNIEWSKI   Warszawa   
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy pracowników z całej Polski do wykonywania prac elewacyjnych (ocieplenia) w budynkach jednorodzinnych na terenie Warszawy.
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!