Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Grywalizacja - definicja, w firmie, przykłady

Grywalizacja - definicja, w firmie, przykłady

 
Grywalizacja - definicja, w firmie, przykłady

Grywalizacja - definicja

 

Grywalizacja to polski odpowiednik pojęcia „gamification”. Polega na wykorzystywaniu mechanizmów stosowanych w grach, do zmiany zachowań lub innych procesów, niezwiązanych z grami. Technikę można wykorzystywać na przykład w edukacji lub biznesie. Definicja grywalizacji jest w zasadzie krótka, ale zakres tematyczny i metodologiczny jest bardzo szeroki.

 

Pojęcie gamification zostało użyte po raz pierwszy przez Nicka Pellinga. Niecałe dziesięć lat później, około 2010 r. narzędzie to zyskało na popularności i zaczęło rozprzestrzeniać się na różne obszary.

 

Grywalizacja - przykłady

 

Do działań podlegających pod zjawisko zwane gamification można zaliczyć między innymi zdobywanie punktów (na tle grupy), rozwój postaci (na przykład w kontekście rozwoju osobistego), zaangażowanie jak największej liczby użytkowników w jakieś zadanie (wdrożeniowe, rozwojowe, marketingowe).

 

Zjawisko grywalizacji wykorzystuje się m.in. w medycynie. Przykładem może być aplikacja, w której użytkownicy, za pomocą gry, pomagają tworzyć modele białek. Najlepsze wyniki są następnie analizowane przez naukowców. W taki sposób udało się wyodrębnić wirusa Masona-Pfizera, badania nad jego strukturą z kolei mogą pomóc w walce z AIDS.

 

W życiu codziennym bardzo prostym przykładem są różnego typu aplikacje. Sportowe - motywują do aktywności, prozdrowotne - monitorują wyniki. Efekty użytkowników są porównywane, a jeśli wezmą udział w konkurencjach, mogą otrzymać nagrody. Dodatkowo, korzystanie z takich programów często połączone jest z działalnością charytatywną.


W edukacji, niekoniecznie szkolnej, metody grywalizacji motywują do nauki i do osiągania coraz lepszych wyników. Na przykład aplikacje językowe, w których za udzielenie dobrych odpowiedzi zdobywa się możliwość zapoznania z nowym, wcześniej niedostępnym tematem.

 

Grywalizacja w firmie

 

Grywalizacja w biznesie jest bardzo przydatna w procesie zarządzania pracownikami. Celem metody jest w dużej mierze zaangażowanie pracowników w ich codzienne obowiązki. Zdobywanie punktów za ciekawe projekty, nagradzanie najlepszych wyników na przykład premią lub przewodzeniem grupie przez tydzień, sprawiają, że z większą ochotą i efektywnością podchodzi się nawet do nudnej, biurowej pracy.

 

Mimo że technika wydaje się stosunkowo prosta, to jednak, by przeprowadzić grywalizację w firmie należy dobrze przeanalizować cały jej proces. Trzeba poznać grupę docelową, mającą zostać włączoną w program i odpowiednio dostosować plan do sytuacji. Istotne jest określenie odpowiedniego celu, wyjaśnienie zasad uczestnikom i ich właściwa motywacja. Wszystkiemu powinna przyświecać jedna, główna reguła – proces ma być przyjemny dla pracowników, ale w efekcie przynosić korzyści firmie.

 

Jeśli na przykład w dziale sprzedaży wprowadza się premię za liczbę wykonywanych telefonów do klienta, to pracownicy nie skupią się na jakości sprzedaży. Spadnie wtedy zadowolenie konsumentów, może nawet dojść do jeszcze gorszych efektów – dzwoniący będą lekceważyć rozmówcę, skupiając się wyłącznie na odpowiedniej liczbie wybieranych numerów.

 

Również w innych działach firmy można zastosować zjawisko grywalizacji. Marketing i metody sprzedaży produktu stanowią bardzo dobrą bazę do stworzenia ciekawych przykładów gamifikacji. Niekoniecznie odnosić się muszą do działań pracowników, ale raczej do zaangażowania potencjalnych konsumentów. Zbieranie punktów lojalnościowych itp., a w konsekwencji odbiór ciekawych nagród i bonusów z pewnością zaciekawi wielu.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.