Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Grywalizacja, sposób na poszukiwanie talentów

Grywalizacja, sposób na poszukiwanie talentów

 
Grywalizacja, sposób na poszukiwanie talentów

Zaangażowanie, pogłębianie wiedzy i rozwijanie umiejętności – tego od pracowników oczekuje chyba każdy pracodawca. Jak osiągnąć ten cel, jeśli codzienne obowiązki nie należą do szczególnie interesujących lub jeśli w działanie wkrada się rutyna? Odpowiedzią może być grywalizacja. Jak zastosować mechanizmy gier w działaniach marketingowych i innych? Czemu to służy?

 

Grywalizacja dla firm

 

Czym jest grywalizacja? Grywalizacja/ gryfikacja/ gamifikacja polega na wykorzystaniu mechanik gier (fabularnych lub komputerowych) w celu kształtowania zachowań ludzi w sytuacjach niebędących grami. Zamysłem programów grywalizacyjnych jest zwiększenie zaangażowania ludzi i ich chęci do wykonywania zadań, które początkowo mogą być uważane za rutynowe lub nudne. To narzędzie ma szereg zastosowań w różnych obszarach działalności biznesowej. W tym artykule przybliżymy kilka z nich.

 

Grywalizacja w sprzedaży

 

Sprzedawcy bardzo często wynagradzani się w systemie podstawa + prowizja za zrealizowane transakcje. Czy więc nie jest to wystarczającym motywatorem do działania i poprawiania swoich wyników? Grywalizacja w działach handlowych może znacznie uatrakcyjniać pracę. Jakie są jej zalety?

  • Sprawdza się poziom wiedzy pracowników i zachęca do dalszej nauki. Quizy i misje edukacyjne, w których przechodzi się kolejne poziomy, są znacznie ciekawsze niż przeglądanie notatek, a gra daje możliwość szybkiego zweryfikowania, na jakim poziomie jest dana osoba.
  • Grę można zaprojektować tak, by wspierała konkretne działania pracowników – współpracę, utrzymywanie wysokich standardów obsługi klienta albo uatrakcyjniała rutynowe obowiązki np. telefony do klientów.
  • Buduje się społeczność, w której pracownicy komunikują się, ale też obserwują swoje wyniki, statusy.
  • Osiąganie kolejnych poziomów czy przechodzenie misji angażuje, a możliwość zdobycia nawet małych bonusów za drobne zadania pokazuje, że warto się do nich przykładać.

 

Grywalizacja – marketing

 

Nie tylko pracowników można wciągnąć w świat gier. Gamifikacja w marketingu sprawia, że codzienne zakupy przestają być nudną czynnością. Klienci, angażując się w interakcję z daną marką, odczuwają przyjemność, bawią się i niepostrzeżenie... stają się jej lojalni. Gra jest ciekawsza niż tradycyjne programy lojalnościowe, w których najczęściej nawet przez kilka miesięcy zbiera się punkty, by wymienić je na małą zniżkę lub gadżet.

 

Grywalizacja w pracy i rekrutacji


Na sprzedaży i marketingu nie kończą się oczywiście obszary, w których sprawdza się grywalizacja. Przykłady znajdziemy choćby w procesie rekrutacji. Kandydaci, zamiast tradycyjnego CV, mogą zostać zaproszeni do gry, która dla najlepszych zakończy się podpisaniem umowy. Wdrażanie nowego pracownika w jego obowiązki i wstępne szkolenia także można uatrakcyjnić za pomocą aplikacji – dużą część procesu onboardingu można przeprowadzić za pomocą multimedialnej platformy. Grywalizacja ma wiele funkcji, dobrze zaplanowana, atrakcyjna dla graczy przynosi firmie wielowymiarowe korzyści.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...
  • Spedytor Międzynarodowy

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska: współpraca z przewoźnikami; organizacja i koordynowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; monitorowanie obsługiwanych zleceń; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; dbanie o wysoka jakość usług transportowych oferowanych Klientom; współpraca z...
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.