Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Informacje o wypadkach przy pracy w województwie wielkopolskim w 2020 r.

Informacje o wypadkach przy pracy w województwie wielkopolskim w 2020 r.

 
Informacje o wypadkach przy pracy w województwie wielkopolskim w 2020 r.

Zwykle, myśląc o miejscu występowania wypadków przy pracy, utożsamiamy je z dużymi zakładami produkcyjnymi, budowami. Choć wypadki przy pracy w pracy zdalnej mają znacznie mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia, warto wiedzieć, że niebezpieczne sytuacje mogą przydarzyć się nawet pracownikom biurowym. Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie raport Wypadki przy pracy 16.11.2021 r. w województwie wielkopolskim w 2020 r. Jak wyglądają statystyki w tej części Polski? Gdzie najczęściej dochodziło do urazów, w jakich branżach pracownicy są najbardziej narażeni na niebezpieczne sytuacje?

 

Wskaźnik wypadkowości w województwie wielkopolskim w 2020 r.

 

Zacznijmy od pozytywnej informacji. Zgodnie z prowadzonymi przez Główny Urząd Statystyczny sprawozdaniami w 2020 r. wypadków w województwie wielkopolskim, a także osób poszkodowanych było mniej niż rok wcześniej. Zmniejszyły się również szacunkowe straty materialne spowodowane wypadkami.

 

W 2020 r. 7650 osób zostało poszkodowanych w wypadkach i zdarzeniach traktowanych na równi z nimi, w 2019 r. takich pracowników było o 23,8% więcej.

 

Wskaźnik wypadkowości oznacza liczbę poszkodowanych w wypadkach przy pracy na 1000 pracujących i w 2020 r. wyniósł 5,51, natomiast rok wcześniej – 7,27. Najwyższą wartość w 2020 r. wskaźnik osiągnął w następujących sekcjach PKD:

  • górnictwo i wydobycie – 14 poszkodowanych,
  • dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja – 12 osób,
  • przetwórstwo przemysłowe oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna – po 9 poszkodowanych,
  • transport i gospodarka magazynowa, a także wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – po 6 poszkodowanych.

 

Przyczyny wypadków w województwie wielkopolskim w 2020 r.

 

W województwie wielkopolskim w 2020 r. wypadki przy pracy najczęściej były związane z czynnikiem ludzkim, przede wszystkim wynikały z nieprawidłowego zachowania pracownika (64,6% przypadków). Pozostałe dość częste przyczyny to niewłaściwy stan czynnika materialnego (7,7%), brak lub niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym przez pracownika i niewłaściwe samowolne zachowanie się pracownika (obie przyczyny po 6,3%).

 

Sytuacje powodujące urazy według przyczyn w województwie wielkopolskim w 2020 r.

 

¾ urazów spowodowanych było trzema grupami wydarzeń. Najwięcej – 29% – wynikało ze zderzenia z nieruchomym obiektem albo z uderzenia w niego. Kontakt z ostrym, szorstkim lub chropowatym przedmiotem był powodem 22,5% urazów. Z kolei uderzenie o obiekt w ruchu stanowiło 21,3% sytuacji zakończonych urazem.


Przeciętny okres niezdolności do pracy poszkodowanych w wypadkach przy pracy według płci oraz sekcji PKD w 2020 r.

Wielkopolskie przedsiębiorstwa w 2020 r. poniosły mniejsze niż przed rokiem straty materialne wynikające z wypadków przy pracy. Jak czytamy w raporcie GUS-u:

 

Łączny wymiar czasu pracy straconego w związku z wypadkami (poza poszkodowanymi w tych zdarzeniach) wyniósł 2886 roboczogodzin (wobec 4202 w 2019 r.). Najwięcej strat poniesiono w zakładach przetwórstwa przemysłowego (1411 roboczogodzin wobec 2043), a także w transporcie (431 roboczogodzin wobec 534) i budownictwie (268 roboczogodzin wobec 571). Szacunkowe straty materialne spowodowane wypadkami kształtowały się na poziomie 3217,9 tys. zł, tj. o 8,0% mniej niż przed rokiem. Największe straty odnotowano w transporcie i gospodarce magazynowej (2363,1 tys. zł; w ciągu roku wzrost o 39,4%).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...
  • Spedytor Międzynarodowy

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: współpraca z przewoźnikami; organizacja i koordynowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; monitorowanie obsługiwanych zleceń; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; dbanie o wysoka jakość usług transportowych oferowanych Klientom; współpraca z...
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.