Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Inspirujące kobiety XXI wieku – wybraliśmy idolki i liderki naszych czasów

Inspirujące kobiety XXI wieku – wybraliśmy idolki i liderki naszych czasów

 
Inspirujące kobiety XXI wieku – wybraliśmy idolki i liderki naszych czasów

Mamy być piękne i uśmiechnięte, i o 5 po południu, i o 5 rano. Mamy być silne i nigdy, przenigdy nie narzekać, nie dawać powodu do tego, by ktoś powiedział: no tak, kobiety są emocjonalne, nie można z nimi pracować! Mamy być superbohaterkami, które nie afiszują się ze swoją mocą. Mamy być wielozadaniowe i nieodmiennie wypoczęte. Mamy być tajemnicze i prostolinijne, przebojowe i skromne, spontaniczne i doskonale zorganizowane. Mamy być tymi, które pamiętają o wszystkim, myślą o wszystkim, wszystko biorą pod uwagę i mamy za wiele nie myśleć i z wdziękiem odnajdywać się w każdej sytuacji. Mamy umieć walczyć o swoje, ale mamy być też łagodne i ugodowe. I jakie jeszcze powinnyśmy być? A może w 2025 roku wreszcie przestaniemy mówić sobie, jakie „mamy być” i dostrzeżemy, jakie jesteśmy – my, kobiety XXI wieku, nie z bajek o księżniczkach i Wonder Woman, ale prawdziwe superbohaterki i liderki swoich własnych historii.

 

Z okazji Dnia Kobiet 2025 nasza Redakcja zaprosiła wszystkich pracowników Praca.pl do rozmowy o tym, jakie są ich idolki – liderki XXI wieku, kobiety, które inspirują i motywują, są wzorem do naśladowania. 

 

W postaci idolki, idola zawsze jest coś nierzeczywistego. W końcu znamy nasze bohaterki i bohaterów tylko z pewnej odległości i tylko niektóre ich cechy, jakie ukazują światu. Możemy jedynie zgadywać, że za sukcesami wybitnych kobiet stoją nieprzeliczone godziny ciężkiej pracy, niepewności, zwątpienia we własne siły, osamotnienia i walki o pozycję w środowisku zawodowym, liczne wyrzeczenia i życiowe kompromisy – ale zapewne także napotykane po drodze radości, inspirujące zdarzenia, przełomowe momenty, poczucie wsparcia ze strony bliskich lub satysfakcja smakowana w samotności. 

 

Czytając o liderkach XXI wieku pamiętajmy, że to także są kobiety z krwi i kości. Tak samo jak my wszyscy musiały znaleźć własny sposób na wykorzystanie swojego czasu, posiadanych talentów i napotkanych okoliczności. Pewnego dnia uczyniły pierwszy krok na drodze do osiągnięcia sukcesu – nie wiedząc, czy kiedykolwiek im się powiedzie. Są dowodem na to, że nie trzeba być wspomnianą Wonder Woman, by spełnić marzenia i inspirować innych. Wystarczy być zwykłą kobietą, ze wszystkimi zaletami i wadami, czasem aktywną, odważną i optymistyczną, czasem zmęczoną, sfrustrowaną i niepewną – która po prostu próbuje, a jeśli się jej nie uda, próbuje jeszcze raz.

 

Kim jest liderka?

 

Kim zatem jest liderka, przywódczyni, kobieta sukcesu? Odpowiedzieć na to pytanie spróbowała jedna z liderek biznesu Olga Kozierowska – ekspertka w obszarze Diversity, Equity & Inclusion, prezeska Fundacji WłączeniPlus, twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką, członkini Rady NGO ds. prezydencji Polski w UE, wyróżniona na liście Forbes „30 under 30”.

 

  • Jakie cechy ma współczesna liderka? 

 

Olga Kozierowska: Liderka to kobieta autentyczna, świadoma swoich wartości i otwarta na zmiany. To osoba, która potrafi łączyć empatię z determinacją, słuchać innych, ale i stanowczo stawiać granice oraz dążyć do realizacji założonych celów. 

 

Ma kompetencje pozwalające skutecznie poruszać się w dynamicznym świecie, czyli posiada zwinność adaptacyjną – zdolność do szybkiego dostosowywania się do dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych i społecznych, bez tracenia z oczu długofalowej wizji.

 

Dysponuje również krytycznym myśleniem, które pozwala jej analizować informacje – a tych jest dziś ogrom – oceniać ich wiarygodność i podejmować wyważone decyzje na podstawie faktów. 

 

Wspólnotowość natomiast pozwala jej czerpać z różnorodności i budować przewagi konkurencyjne. Liderka wie, że sukces nie polega na rywalizacji, ale na tworzeniu wartości razem z innymi.

 

Co więcej, nie można dziś mówić o skutecznym przywództwie bez znajomości nowych technologii i umiejętności wykorzystania ich do rozwoju własnego oraz rozwoju swojej firmy czy organizacji. 

 

  • Co może Pani poradzić młodym dziewczynom, które dopiero szukają swojego miejsca w życiu osobistym i zawodowym, z całą niepewnością i zwątpieniem tego etapu?

 

Powiedziałabym: nie zapraszaj do współpracy nikogo z litości czy chęci niesienia pomocy. Współpracuj tylko z tymi, którzy Cię uzupełniają i reprezentują podobne wartości.

 

Pięć razy zastanów się, czy potrzebujesz wspólnika, czy pracownika – zdecydowanie polecam to drugie.

 

Nie tłumacz ani nie usprawiedliwiaj złych uczynków ludzi, kłamstw czy wybuchów złości ich trudną sytuacją życiową lub stanem psychicznym. Ucinaj szybko takie relacje – zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Mów sobie „tak", a innym „nie", zamiast odwrotnie. :)

 

Dbaj o swój dobrostan. Badaj się regularnie. Przeznaczaj czas na odpoczynek i przyjemności. Dbaj o relacje z bliskimi. Nie tylko praca się liczy...

 

Czytaj takżeRówność to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy 

 

Inspirujące kobiety XXI wieku

 

Kogo podziwiamy i chcemy naśladować? Nie sposób wskazać wszystkich inspirujących kobiet działających w XXI wieku choćby w Polsce, nie mówiąc o skali globalnej. Dlatego poniższa lista ma charakter bardzo ograniczony i w pewnym sensie osobisty – są to bohaterki, które motywują do działania nasze Koleżanki i Kolegów z Praca.pl. Wybraliśmy te, które powtarzały się w odpowiedziach najczęściej.

 

Simona Kossak 

 

Żyła w latach 1943-2007. Uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi w 2000 r. za działalność na rzecz ochrony przyrody. Profesor nauk leśnych, badająca m.in. zachowanie ssaków. Walczyła o ochronę środowiska naturalnego w Polsce, przede wszystkim Puszczy Białowieskiej, w której – w leśniczówce Dziedzinka – mieszkała przez 30 lat. 

 

  • Za pasję do przyrody, miłość do zwierząt, siłę i odwagę bycia sobą w trudnych czasach, w wymagającej rodzinie, wobec presji oczekiwań.

 

Ewa Błaszczyk

 

Aktorka filmowa i teatralna, wokalistka, działaczka społeczna słynąca z działalności charytatywnej. Znana między innymi z filmów „Dekalog IX”, „Nic śmiesznego”, „Nadzór” czy seriali „Dom”, „Zmiennicy”. Związana z Teatrem Studio w Warszawie. Jest współzałożycielką Fundacji „Akogo?” pomagającej pacjentom z urazami neurologicznymi. Z inicjatywy Fundacji Ewy Błaszczyk przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie powstała Klinika Neurorehabilitacyjna „Budzik” dla osób po ciężkich urazach mózgu i w śpiączce. 

 

  • Wybitna aktorka, o wielkim sercu. Mimo trudnego doświadczenia życiowego z ogromną wytrwałością walczy o życie córki i innych podopiecznych fundacji „Budzik". Jej odwaga i siła niech będą przykładem, jak można pięknie żyć mimo przeciwności losu.

 

Prof. Margot Gerritsen

 

Wykładowczyni na Uniwersytecie Stanforda, wybitna specjalistka ds. data science i matematyki obliczeniowej, w tym matematyki stosowanej w inżynierii. Jedna z głównych inicjatorek ruchu „Women in Data Science” wspierającego rozwój kobiet w dziedzinie nowych technologii – pierwotnie jako konferencji poświęconej udziałowi kobiet w naukach informatycznych, obecnie jako organizacja non-profit wspierająca kobiety w ok. 160 krajach na świecie. Prowadzi działalność popularyzującą wśród dziewczynek i młodych kobiet wykształcenie w kierunkach ścisłych.

 

  • Za to, że przełamuje stereotypy, które już dawno nie powinny istnieć! Przypomina o tym, że kobiety to doskonałe inżynierki, matematyczki, programistki, analityczki.

 

  • Za to, że wytycza drogę dla kolejnych pokoleń dziewczyn, którym czasami nadal trudno jest odnaleźć się w branżach, które do niedawna nazywano „męskimi”.

 

Agnieszka Holland 

 

Wielokrotnie nagradzana reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka. Otrzymała Order Odrodzenia Polski II i IV Klasy, w latach 2020-2024 przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej. Jej filmy określane są mianem kinem moralnego niepokoju, stanowiąc nierzadko komentarz do bieżącej sytuacji społeczno-politycznej. Laureatka licznych polskich i zagranicznych nagród, które otrzymała na festiwalach filmowych m.in. w Cannes, Wenecji, Berlinie i w Gdyni. Do jej znanych filmów należą m.in. „Pokot”, „Zielona granica”, „Europa, Europa”, „Plac Waszyngtona”, „Całkowite zaćmienie”, „Gorączka”.

 

  • Za ważkie i trudne tematy podejmowane w filmach.

 

Małgorzata Szumowska

 

Reżyserka i scenarzystka, producentka filmowa. Zdobywczyni między innymi Nagrody Grand Prix Jury – Srebrnego Niedźwiedzia za film „Twarz” na Berlinale, a także Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię oraz Nagrody Publiczności Europejskiej Akademii Filmowej za film „Body/Ciało”. W 2020 roku doceniono jej film „Śniegu już nigdy nie będzie” na MFF w Wenecji, gdzie otrzymała nagrodę specjalną za film o tematyce dotyczącej środowiska pracy. W swoich dziełach często porusza tematy relacji rodzinnych, a także współczesnych problemów społecznych, równości i tolerancji. Jej aktywność daleko wykracza jednak po branżę filmową. 

 

  • Za działalność społeczną. Jest edukatorką, twórczynią i prezeską Niewidzialnej Wystawy. W 2022 r. otrzymała tytuł Warszawianki Roku. Działa aktywnie na rzecz osób z niepełnosprawnością, propaguje zmianę ich postrzegania w przestrzeni publicznej, walczy o ich prawa. Podoba mi się jej nieszablonowe myślenie, wychodzenie poza schematy, działanie na rzecz dostępności.

 

Nadine Labaki 

 

Pochodząca z Libanu aktorka, reżyserka i scenarzystka, znana chociażby z takich filmów jak „Kafarnaum” (za który otrzymała w 2018 r. Nagrodę Jury oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes), „Dokąd teraz?”, „Karmel”. Była nagradzana także na festiwalach w San Sebastian czy MFF w Toronto. Sama wielokrotnie zasiadała w jury prestiżowych międzynarodowych festiwali filmowych, w tym konkursu głównego Cannes w 2024 r. W filmach porusza między innymi tematy roli kobiet w Libanie i arabskim kręgu kulturowym.

 

  • Za odważne i piękne, klimatyczne ukazywanie współczesnego świata arabskiego w tym problemów, roli i postaw kobiet w świecie muzułmańskim.

 

Han Kang

 

Południowokoreańska pisarka, laureatka International Booker Prize (2016 r.) i literackiej Nagrody Nobla (2024 r.) – jako pierwsza Koreanka i pierwsza kobieta pochodząca z Azji. W swoich książkach podejmuje tematykę społeczną, w tym roli kobiety we współczesnej, tradycjonalistycznej obyczajowo Korei Południowej. Analizuje nierealistyczne i restrykcyjne wymagania stawiane przez społeczeństwo i rodziny młodym Koreankom, dotyczące m.in. wyglądu, związków czy nawet diety (jak w głośnej powieści „Wegetarianka”).

 

  • Za cenny moim zdaniem głos na temat tego, z czym wciąż muszą mierzyć się kobiety w XXI wieku, nawet w nowoczesnych i wysoko rozwiniętych krajach. Pokazuje, że wolność kobiet do decydowania o sobie nie jest tak oczywista, jak byśmy chciały.

 

Olga Tokarczuk

 

Pisarka, poetka, publicystka, autorka scenariuszy, z wykształcenia psycholożka. W 2018 r. otrzymała literacką Nagrodę Nobla oraz The Man Booker International Prize (za powieść „Bieguni”). Laureatka licznych polskich nagród, w tym dwukrotnie Nike. Do jej ważnych dzieł należą m.in. „Księgi Jakubowe”, wspomniani „Bieguni” czy „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Książki Tokarczuk zostały przetłumaczone na ponad 30 języków, w tym angielski, chiński, arabski, japoński.

 

  • Za wrażliwość na świat i oryginalny język, za kreowanie postaci, wizji świata w swoich książkach.

 

Renata Przemyk

 

Piosenkarka, kompozytorka, fotografka. Na swoim koncie ma wiele złotych płyt (sprzedaż ponad 500 tys. egzemplarzy), wielokrotnie nagradzana i doceniana przez publiczność za wyjątkową charyzmę i otwartość. Oprócz występów na największych polskich scenach koncertowała m.in. USA, Francji, Anglii, Niemczech. Wykonuje przede wszystkim muzykę rockową i alternatywną, poezję śpiewaną. Komponuje również muzykę do spektakli teatralnych. 

 

  • Mądra, twórcza i aktywna. Autentycznie utalentowana i konsekwentna.

 

Wanda Panfil-González

 

Wybitna biegaczka, zdobyła tytuł mistrzyni świata w maratonie tokijskim (w 1991 r., z czasem 2:29:53). Wielokrotna zwyciężczyni biegów maratońskich na całym świecie, w tym maratonów w Nowym Jorku, Bostonie i Londynie. Dwukrotnie reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich, najpierw w Seulu, potem w Barcelonie. 14-krotna mistrzyni kraju i 9-krotna rekordzistka Polski w biegach na różnych dystansach. Dwukrotnie otrzymała tytuł Sportowca Roku w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. Trenerka i aktywna popularyzatorka sportu wśród dzieci i młodzieży.

 

  • Za niezwykła charyzmę, zapał i nieograniczone pokłady energii. Pokazuje, że tak naprawdę każdy może znaleźć w sobie siłę, z której nie zdawał sobie sprawy.

 

Martyna Wojciechowska 

 

Podróżniczka, dziennikarka, prezenterka telewizyjna, pisarka, działaczka społeczna, kierowczyni rajdowa, himalaistka – jako trzecia kobieta w Polsce zdobyła Mount Everest. Redaktor naczelna magazynów „National Geographic Polska” i „National Geographic Traveler”. Znana między innymi z programów dokumentalnych „Misja! Martyna” i „Kobieta na krańcu świata” oraz licznych książek popularyzujących podróże i wyprawy wysokogórskie. 

 

  • Za głód świata, mądre przedstawianie kobiet w innych kulturach, siłę, determinację, konsekwencję i odwagę.

 

  • Za całokształt działalności, odwagę, podejmowanie trudnych tematów, pokazywanie w swoich programach życia ludzi „trzeciego świata", a także za adopcję Kabuli chorującej na albinizm.

 

Klementyna Suchanow

 

Aktywistka polityczna działająca w Ogólnopolskim Strajku Kobiet, pisarka, tłumaczka i redaktorka (m.in. w Wydawnictwie Znak). Jedna z głównych organizatorek głośnego protestu przeciwko zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce (tzw. Czarna Środa). Autorka książki „To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze" (2020), na której podstawie ma powstać serial dokumentalny w produkcji amerykańskiego studia CreativeChaos.

 

  • Jest dla mnie inspiratorą chyba najsilniejszej emocjonalnej i aktywnej reakcji polskich kobiet i społeczeństwa po 1989 roku.

 

Aneta Sitkiewicz / Fundacja Psierociniec

 

Założycielka fundacji dla starszych i schorowanych psów. Zaczęła od uratowania chorych psów ze schroniska dla zwierząt w Kaliszu. Wkrótce do Psierocińca dołączyli lokatorzy z całej Polski. Są to psy, które przez wiele, nawet kilkanaście lat przebywały w schroniskach. Psierociniec ma być dla nich prawdziwym domem, w których mogą żyć spokojnie i szczęśliwie.

 

  • Za to, że założyła fundację dla starszych i schorowanych piesków i stworzyła im najcudowniejsze miejsce na ziemi.

 

  • Pani Aneta opisuje opiekę nad psiakami oczami samych psów. Codzienne historie wzruszają. O nic nigdy nie prosi, a followersów zdobywa skromnością i nieprzeciętnymi postami. Czyli mamy wielkie serducho + zupełnie inne podejście do potencjalnych darczyńców.

 

 

Gdzie znaleźć superbohaterkę

 

Szukając inspirujących kobiet i liderek, warto zauważyć także osoby w naszym otoczeniu.

 

Liderka… tuż obok mnie?

 

  • Myślę, że warto wspomnieć o tych mało znanych liderkach. Często te najbardziej inspirujące kobiety mijamy na ulicy, nie wiedząc o nich nic. Skrywają czasami takie historie, które potrafiłyby zmiękczyć każde serce i wzbudzić podziw.

 

  • Moją największą inspiracją jest moja mama. Kobieta, która pomimo wielu przeciwności losu i bardzo ciężkich sytuacji życiowych, których ja bym nie udźwignęła, podnosi się i z uśmiechem idzie dalej przez życie. Potrafiła tak wspaniale opiekować się drugim człowiekiem w ciężkiej chorobie, dać dom, gdy najbliższa nam osoba została sierotą. Nie znam drugiej tak wesołej, empatycznej, ciepłej i przyjaznej osoby. Kobiety na którą zawsze mogę liczyć, która jest ze mną w złych i dobrych chwilach. I która akceptuje każde moje wybory życiowe. Choć naprawdę podziwiam wiele kobiet, to moją mamę podziwiam najbardziej i każdemu takiej życzę!

 

  • Nie znam silniejszej istoty niż Kobieta, tak serio serio, nie ujmując przy tym Mężczyznom. Jednak nie bez powodu to my dźwigamy mentalnie najcięższe ciężary i znajdujemy w sobie nieopisane pokłady bezgranicznej miłości, wyrozumiałości i troski wobec drugiego człowieka. Ave My – KOBIETY! ;)

 

Z okazji Dnia Kobiet zespół Praca.pl życzy tego, co najlepsze wszystkim kobietom – liderkom w skali makro i mikro, bohaterkom wielkich i małych historii.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. personalnych i płac 

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Warszawa, Zawodzie 18    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Twój dzień pracy będzie się składał z: Prowadzenia dokumentacji kadrowo-płacowej zgodnie z obowiązującymi przepisami Naliczania wynagrodzeń z tytułu umów o prace i umów cywilno-prawnych Prowadzenie ewidencji urlopów, zwolnień oraz innych absencji, rozliczanie czasu pracy Sporządzania...
  • REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków Wdrożenie systemów informatycznych wspomagających prace użytkowników, Praca z systemami bazodanowymi, Instalowanie, aktualizowanie, konfigurowanie, optymalizowanie systemów oraz komponentów, Tworzenie dokumentacji technicznej oraz dokumentacji aplikacji, Tworzenie...
  • Specjalista ds. operacji handlowo-administracyjnych

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Opis stanowiska: Zarządzanie sprawami administracyjno-handlowymi, w tym tworzenie ofert, umów oraz dokumentacji do urzędów. Opracowywanie raportów i zestawień. Kontakty z firmami transportowymi oraz klientami (telefonicznie i mailowo). Wystawianie i zarządzanie dokumentacją BDO. Fakturowanie usług.
  • Pracownik magazynowy – sortowanie i pakowanie produktów

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   8 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Sortowanie, kontrola jakości i pakowanie owoców oraz warzyw. Przygotowywanie zamówień zgodnie ze specyfikacją. Etykietowanie produktów i układanie towarów do wysyłki. Możliwość zbierania zamówień przy użyciu skanera. Praca w systemie zmianowym – dodatkowe...
  • Młodszy Specjalista ds. Administracji Biurowej

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Opis stanowiska: Zapewnienie sprawnej rotacji dokumentów wewnątrz organizacji oraz nadzór nad ich obiegiem, Odpowiedzialność za niezakłócony przepływ informacji w ramach firmy, Współpraca z działem księgowości i HR w zakresie codziennych obowiązków operacyjnych, Tworzenie prezentacji...
  • Prototype Technician

    Aptiv   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  pełny etat
    17 godz.
    Your role: You will be responsible for all matters related to the global organization and Gdansk plant support for prototypes (assembly equipment & processes issues). In particular you will be responsible for: Supporting process engineers in the development of prototype process equipment. Performing...

Najnowsze artykuły

Szkolenia miękkie i twarde – które z nich wybrać?

Szkolenia miękkie i twarde – które z nich wybrać?

Nigdy nie jest za późno na podnoszenie kwalifikacji! W internecie znaleźć można bardzo wiele szkoleń przeznaczonych niemal dla każdej grupy zawodowej. Jaki kurs wybrać? Czym różnią się od siebie szkolenia miękkie oraz twarde? Czy szkolenia z kompetencji miękkich naprawdę mają sens? Zanim wykupisz pakiesz szkoleniowy, sprawdź, czym kierować się w czasie wyboru kursu.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

– Podczas rozmów o podwyżce wciąż pojawia się argument związany z rosnącymi kosztami życia: „potrzebuję więcej, bo życie jest droższe”. Jednak coraz częściej podnoszone są także kwestie związane z rozwojem: „wykorzystałem nowe umiejętności, poszerzył się mój zakres obowiązków”. To staje się mocnym argumentem w negocjacjach – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek.

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Podanie o pracę po angielsku – co powinno się w nim znaleźć?

Podanie o pracę po angielsku – co powinno się w nim znaleźć?

Job application, letter of application, cover letter, a może letter of intent? Na zachodnim rynku pracy funkcjonuje bardzo wiele dokumentów aplikacyjnych, wysyłanych w różnych okolicznościach. Jeśli marzysz o zatrudnieniu w międzynarodowej bądź zagranicznej firmie, na początek przygotuj podanie o pracę po angielsku. Wyjaśniamy krok po kroku, jak je szybko i łatwo napisać.

Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika – kiedy będzie przysługiwał?

Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika – kiedy będzie przysługiwał?

Pierwszy urlop wypoczynkowy naliczany jest na innych zasadach niż każdy kolejny. Kiedy najwcześniej może wziąć wolne osoba, która podpisała umowę o pracę po raz pierwszy w życiu? Jaki będzie jej wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy inaczej rozliczany jest urlop dla osób pracujących na część etatu i dla pracowników pełnoetatowych? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszym płatnym urlopie.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?