Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak kształtuje się popyt na pracę w III kwartale 2020 roku?

Jak kształtuje się popyt na pracę w III kwartale 2020 roku?

 
Jak kształtuje się popyt na pracę w III kwartale 2020 roku?

Główny Urząd Statystyczny regularnie publikuje dane dotyczące rynku pracy w Polsce. Raport pokazuje, jaki był popyt na pracę w III kwartale 2020 r., czyli w miesiącach wakacyjnych. Czy w tym czasie wzrosła liczba dostępnych miejsc pracy?

 

Miejsca pracy w Polsce w 2020 roku – II vs. III kwartał

 

W zestawieniu GUS Popyt na pracę w III kwartale 2020 r. brane są pod uwagę miejsca pracy w podmiotach gospodarki narodowej bądź ich jednostkach lokalnych – wszystkich, w których zatrudnia się co najmniej jednego pracownika.

 

W końcu III kwartału 2020 r. liczba wolnych miejsc pracy wyniosła ogółem 91,1 tys. Zanotowano zatem znaczny wzrost w porównaniu do końcówki II kwartału, kiedy wolnych miejsc pracy było 81,4 tys. Trzeba jednak zauważyć, że nadal jest to znacznie mniejsza liczba miejsc pracy niż w roku poprzednim. Dla porównania, pod koniec III kwartału 2019 r. wakatów było 148,6 tys.

 

Czy mimo pandemii koronawirusa zapotrzebowanie na pracowników w Polsce rośnie? Statystyka GUS ujmuje zarówno nowo utworzone, jak i zlikwidowane miejsca pracy. Ogólnie można stwierdzić, że od połowy 2020 r. liczba nowych miejsc pracy zaczęła rosnąć po gwałtownym spadku na początku roku, wywołanym sytuacją pandemiczną.

 

Miejsca pracy w III kwartale 2020 r. (źródło: GUS):

 

- nowo utworzone

  • III kwartał 2020 r. – 126,4 tys.,
  • II kwartał 2020 r. – 81,9 tys.,
  • III kwartał 2019 r. – 151,2 tys.

- zlikwidowane

  • III kwartał 2020 r. – 62,4 tys.,
  • II kwartał 2020 r. – 93,6 tys.,
  • III kwartał 2019 r. – 82,1 tys.

Eksperci GUS zwracają uwagę, że w ciągu ostatnich 9 lat liczba nowo tworzonych miejsc pracy przewyższała liczbę likwidowanych stanowisk. Odwrotna sytuacja miała miejsce tylko dwukrotnie: w IV kwartale 2012 r. oraz w II kwartale 2020 r.

 

W raporcie czytamy: W III kwartale 2020 r. postępował zapoczątkowany w I kwartale 2020 r. dalszy spadek likwidowanych miejsc pracy, ale jednocześnie wzrosła liczba nowo utworzonych miejsc pracy. W konsekwencji liczba nowo utworzonychmiejsc pracy była dwukrotnie wyższa niż zlikwidowanych miejsc pracy.

 

Popyt na pracę w III kwartałe według województw

 

Raport GUS ukazuje także różnice pod względem popytu na pracę w poszczególnych częściach Polski. Najwięcej wolnych, nowo utworzonych i obsadzonych miejsc pracy było w III kwartale 2020 r. w województwie mazowieckim – około jedna czwarta wszystkich zagospodarowanych wakatów. W Mazowieckiem zanotowano zarazem najwięcej zlikwidowanych miejsc pracy. Duże rynki pracy, jeśli chodzi o nowo tworzone, wolne i obsadzone miejsca pracy tworzyły woj. śląskie, dolnośląskie, małopolskie.

 

Z kolei najmniej miejsc pracy zlikwidowano w województwach warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, opolskim i podlaskim.

 

Zobacz także: popyt na pracę w I kwartale 2020 roku.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.