Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak szukać pracy w Niemczech?

Jak szukać pracy w Niemczech?

 
Jak szukać pracy w Niemczech?

Niemiecki rynek pracy kusi i zachęca. Uważany jest za jeden z największych i najatrakcyjniejszych w całej Europie. Praca w Niemczech cieszy się więc ogromną popularnością wśród naszych rodaków. Sympatia jest jednak obustronna – niemieccy pracodawcy niezwykle cenią sobie polskich specjalistów, oferując im naprawdę świetne warunki zatrudnienia. Czym jeszcze wyróżnia się rynek pracy w Niemczech i jakich formalności należy dopełnić dla legalności pobytu? 

 

Spis treści

Rynek pracy w Niemczech

 

Jedną z podstawowych gałęzi niemieckiej gospodarki jest bez wątpienia przemysł. Siłę napędową kraju stanowi przede wszystkim przemysł samochodowy, elektroniczny, maszynowy i chemiczny. Co więcej, Niemcy – zaraz obok Chin i USA – stanowią jedną z największych potęg eksportowych. Silną pozycję na arenie niemieckiej gospodarki mają także małe i średnie przedsiębiorstwa. 

 

Rynek pracy w Niemczech ma wiele do zaoferowania potencjalnym pracownikom. Kusi naprawdę dobrymi warunkami pracy, a ponadto cechuje go wysoki odsetek pracy na etacie. Co jednak najważniejsze – wyróżnia go stabilna sytuacja gospodarcza i niska stopa bezrobocia, która w styczniu 2023 roku wynosiła dokładnie 5,5 proc. 

 

Kandydatów przyzwyczajonych do polskich realiów może nieco zaskoczyć fakt, że w Niemczech nie obowiązuje Kodeks pracy, który regulowałby kwestie zatrudnienia pomiędzy stronami. Zamiast niego przepisy prawa pracy reguluje niemiecki Kodeks cywilny, czyli Bürgerlichen Gesetzesbuch. To właśnie w nim znajdziemy informacje dotyczące tego, że umowa o pracę nie musi mieć formy pisemnej, ale obowiązkiem pracodawcy jest przedstawienie pracownikowi na piśmie najważniejszych warunków związanych z zatrudnieniem. Początkowy okres pracy najczęściej uznawany jest za okres próbny, jednak nie może on trwać dłużej niż 6 miesięcy. 

 

Co jeszcze warto wiedzieć o rynku pracy w Niemczech? Niemieccy pracodawcy zwykle proponują umowę na czas nieokreślony, jednak to podyktowane jest pewnymi uwarunkowaniami prawnymi.

 

Pamiętaj! 

 

Niemieckie przepisy dotyczące prawa pracy umożliwiają zawarcie z pracownikiem umowy na czas określony tylko w kilku szczególnych przypadkach. Terminowa umowa może zostać podpisana na czas zastępstwa innego pracownika lub wówczas, gdy występuje czasowe zapotrzebowanie na daną pracę. O terminowe zatrudnienie może też poprosić sam pracownik. 

 

Umowa na czas określony zawierana jest najczęściej w gastronomii, hotelarstwie czy w przypadku prac sezonowych. 

 

Koszty życia w Niemczech

 

Praca Niemcy może wydawać się bardzo kuszącą opcją dla Polaków. Zestawiając tamtejsze warunki pracy z polskimi realiami, z pewnością wszystko przemówi na korzyść zatrudnienia u naszym zachodnich sąsiadów. Warto jednak mieć na uwadze, że za nieporównywalnie wyższymi zarobkami idą również znacznie wyższe koszty życia. Rozważając więc decyzję o przeprowadzce, warto pokusić się o kalkulację opłacalności takiego rozwiązania. 

 

Koszty życia w Niemczech będą znacznie różniły się w zależności od regionu, w jakim przyjdzie nam egzystować. Ceny w większych miastach, takich jak chociażby Hamburg, Berlin czy Monachium, będą nieporównywalnie wyższe od tych, jakie możemy spotkać w niewielkich miasteczkach czy na prowincjach. Nie jest jednak tajemnicą, że w każdym przypadku z największym wydatkiem będzie oczywiście wiązało się wynajęcie mieszkania. To – w zależności od lokalizacji, standardu, wielkości – może zaczynać się od 500 euro. W przypadku większego metrażu i mieszkań zlokalizowanych w dużych metropoliach, koszt wynajęcia może sięgać nawet 2000 euro. Co ważne – ceny podane w ogłoszeniach nie obejmują zazwyczaj żadnych dodatkowych opłat czy chociażby kosztów ogrzewania. 

 

Praca Niemcy od zaraz – gdzie szukać ofert?

 

Praca Niemcy od zaraz” czy “praca Niemcy blisko granicy” to jedne z najczęściej wyszukiwanych przez Polaków nastawionych na emigrację zarobkową haseł. Zainteresowanie wydaje się jednak obustronne, ponieważ niemieccy pracodawcy darzą polską siłę roboczą ogromnym uznaniem i są gotowi na jej zatrudnienie. Osoby poszukujące pracy na niemieckiej ziemi mają sporo opcji na dotarcie do ofert potencjalnych pracodawców. 

 

Dla większego spokoju i bezpieczeństwa, warto poszukać ofert pracy w Niemczech, jeszcze będąc w Polsce. W tym pomóc może nam chociażby sieć EURES, która skupia oferty publicznych służb zatrudnienia i innych organizacji, takich jak chociażby Ochotnicze Hufce Pracy. 

 

Świetną opcją dla osób nieznających realiów niemieckiego rynku pracy i zasad na nim panujących będzie skorzystanie z pomocy agencji pracy, która nie tylko pomoże znaleźć legalne zatrudnienie, ale bardzo często oferuje także wsparcie w załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności na miejscu. 

 

Polacy, których interesuje zagadnienie: praca – Niemcy, mogą także zarejestrować się w niemieckim urzędzie pracy jako osoba poszukująca zatrudnienia, a co więcej – skorzystać z poradnictwa i pośrednictwa pracy. Do zarejestrowania się wymagany będzie jedynie dowód osobisty oraz wypełnienie wniosku w języku niemieckim. 

 

Warto wiedzieć, że na niemieckim rynku pracy funkcjonują także podmioty, które wspierają obcokrajowców przed, w trakcie oraz po przyjeździe do kraju, pomagając im i doradzając chociażby w zakresie przygotowania CV do pracy za granicą. Jednym z takich podmiotów jest chociażby portal Bundesagentur für Arbeit. 

 

Niemniej, wielu Polaków wciąż decyduje się na najpopularniejszą i najszybszą opcję znalezienia pracy, poprzez przeszukiwanie ofert dostępnych na licznych serwisach internetowych czy chociażby portalach społecznościowych. Oferty pracy w Niemczech dostępne są oczywiście także na praca.pl. Wystarczy w pasku wyszukiwarki wskazać nazwę tego państwa i kliknąć przycisk: Szukaj.

 

Praca Niemcy bez języka

 

Dla niektórych zaskakujący może być fakt mówiący o tym, że język niemiecki jest najczęściej używanym językiem ojczystym w Unii Europejskiej. Co więcej – jest on uznany za język urzędowy aż w 5 krajach Unii: Niemczech, Austrii, Belgii, Liechtensteinie i Luksemburgu, a także w należącej do EOG Szwajcarii. 

 

Znajomość języka niemieckiego może otworzyć nam wiele furtek na kontynencie europejskim i oczywiście na niemieckiej ziemi – i to nie tylko w kontekście zawodowym. Codzienne funkcjonowanie, życie czy załatwianie wszelkich formalności związanych z pobytem w Niemczech – tutaj komunikatywna znajomość języka niemieckiego wydaje się wręcz niezbędna. Wobec tego pojawia się jednak pytanie, czy praca Niemcy bez języka jest w ogóle możliwa? Czy Polacy, którzy nie posługują się językiem niemieckim mają jakiekolwiek szanse na zatrudnienie? 

 

Praca w Niemczech bez języka będzie wiązała się z pewnymi ograniczeniami, jednak nie oznacza to, że nie będzie ona możliwa. Zatrudnienie znajdziemy przede wszystkim przy pracach fizycznych czy chociażby pracach sezonowych. Praca na produkcji – Niemcy czy praca na budowie Niemcy – tam zatrudnienia mogą spokojnie szukać osoby, które znają jedynie podstawowe zwroty w języku niemieckim. Warto jednak mieć na uwadze, że wszelkie prace polegające na kontakcie z klientem czy stanowiska specjalistyczne będą miały w wymaganiach biegłą znajomość języka urzędowego. Niemniej zdarza się, że w przypadku międzynarodowych korporacji z siedzibą w Niemczech głównym językiem jest język angielski. Ten może okazać się jednak niewystarczający w przypadku osób poszukujących zatrudnienia na przykład przy opiece nad osobami starszymi. W tym przypadku podstawy niemieckiego będą absolutnie niezbędne. 

 

Pamiętaj! 

 

Znalezienie pracy w Niemczech bez języka może okazać się nieco problematyczne, ale nie niemożliwe. Bez znajomości niemieckiego zatrudnienie znajdziemy między innymi przy pracach fizycznych czy pracach sezonowych.

 

Praca w Niemczech dla Polaków

 

Rynek pracy w Niemczech ma naprawdę sporo do zaoferowania Polakom zdecydowanym na emigrację. Charakteryzuje się on zarówno zapotrzebowaniem na specjalistów, jak i niewykwalifikowanych pracowników. Już od wielu lat wśród branż zmagających się z nieustannym niedoborem kadry możemy wyróżnić między innymi transport i logistykę, zawody mechaniczne czy motoryzacyjne, ale także te z branży energetycznej. Niemiecka ochrona zdrowia również zmaga się z deficytem lekarzy i pielęgniarek, a także fizjoterapeutów czy ratowników medycznych. 

 

Pamiętaj! 

 

Kandydaci posiadający dyplom ukończenia zagranicznych studiów medycznych muszą uzyskać państwowe zezwolenie do wykonywania zawodu w Niemczech. Praca bez takiego dokumentu nie będzie możliwa. 

 

Dużo ofert pracy w Niemczech skierowanych jest także do hydraulików, stolarzy czy ślusarzy. Poszukiwane są także osoby do pracy w turystyce i hotelarstwie. Jednak na największe szanse zatrudnienia z Niemczech mają osoby zainteresowane budowlanką czy pracą na produkcji. Wśród ogłoszeń o pracę z niemieckiego rynku dominują także te dotyczące opiekunów nad osobami starszymi. Jest to też niezwykle popularne rozwiązanie, z którego bardzo często korzystają nasi rodacy. 

 

Pamiętaj! 

 

Niemcy posiadają bardzo rozwiniętą opiekę nad seniorami, a branża opiekuńcza jest jedną z branż zmagających się z największym deficytem pracowników. 

 

Polacy, którzy chcieliby podjąć pracę sezonową w Niemczech, także mają spore możliwości. Niemieccy przedsiębiorcy każdego roku poszukują chętnych do zbiorów owoców i warzyw. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które interesuje praca w Niemczech z zakwaterowaniem

 

Praca Niemcy – formalności przed i po przyjeździe

 

Znalezienie dobrej pracy w Niemczech to dopiero połowa sukcesu. Zachłyśnięci powodzeniem na niemieckim rynku pracy bardzo często zapominamy o szeregu formalności, jakich należy dopełnić, by zalegalizować pobyt i pracę w tym kraju. Warto pamiętać, że pomimo swobodnego przepływu obywateli Unii Europejskiej, ci mają do zrealizowania kilka niezwykle ważnych zadań. 

 

Pamiętaj! 

 

Polacy mają prawo wjazdu i pobytu na terytorium Niemiec bez konieczności posiadania wizy i zezwolenia na pobyt. W przypadku pobytu trwającego maksymalnie 3 miesiące, wystarczający będzie jedynie dowód osobisty lub paszport. Przebywanie na terenie kraju powyżej 3 miesięcy wymaga posiadania statusu pracownika, osoby poszukującej pracy lub prowadzącej działalność gospodarczą. 

 

Polacy przybywający do pracy w Niemczech muszą także pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym, a także o założeniu konta w lokalnym banku. To jednak nie koniec formalności, jakich należy dopełnić po przekroczeniu niemieckiej granicy. Jedną z kluczowych jest  zameldowanie się na terenie kraju. 

 

Pamiętaj! 

 

W Niemczech występuje obowiązek meldunkowy. Obcokrajowiec na dopełnienie formalności i wizytę w Urzędzie Meldunkowym ma dokładnie 14 dni od momentu wprowadzenia się do kraju. Podczas wizyty należy złożyć wniosek meldunkowy oraz okazać dokument tożsamości i umowę najmu mieszkania.

 

Średnie zarobki – Niemcy

 

Dla osoby rozważającej emigrację zarobkową do naszych zachodnich sąsiadów, zarobki w Niemczech będą bez wątpienia jednym z decydujących kryteriów. Te – w porównaniu do warunków zatrudnienia znanych z polskiego podwórka – będą z pewnością o wiele bardziej korzystne. Warto jednak pamiętać, że wysokość wynagrodzenia będzie znacznie różniła się w poszczególnych branżach, a ponadto będzie uzależniona chociażby od stażu pracy, doświadczenia czy dodatkowych umiejętności. Różnice w zarobkach widać także w poszczególnych landach, a na nieco wyższe stawki można liczyć na zachodzie kraju. 

 

Pamiętaj! 

 

Od października 2022 obowiązująca w Niemczech płaca minimalna wynosi 12 euro za godzinę pracy. 

 

Jest to gwarantowana stawka dla każdego pracownika i żaden pracodawca nie może ustalić wynagrodzenia poniżej tej wysokości. W przekroju miesięcznym oznacza to, że osoba zatrudniona w pełnym wymiarze godzin może liczyć na wynagrodzenie wynoszące minimum 1980 euro. Co ciekawe, po ostatniej, październikowej podwyżce płacy minimalnej niemiecka stawka stała się drugą najwyższą w Unii Europejskiej. Pracownicy zatrudnieni w Niemczech nie powinni mieć więc powodów do narzekań. 

 

Pamiętaj! 

 

W Niemczech możemy zaobserwować sprawne funkcjonowanie prawa układowego, które pozwala na ustalenie znacznie korzystniejszych stawek w stosunku do konkretnych branż i zawodów. 

 

A na jakie wynagrodzenie mogą liczyć przedstawiciele konkretnych stanowisk? Najniższe zarobki w Niemczech przypadają branży gastronomicznej i w usługach. Nieco lepiej zarabia zawodowy kierowca czy osoba pracująca w opiece. Jednym z najlepiej opłacanych zawodów będzie natomiast specjalista IT. Ten w Niemczech może liczyć na wynagrodzenie opiewające nawet na 7500 euro miesięcznie. Podobne stawki obowiązują także w ochronie zdrowia. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca VPA RECRUITMENT AGENCY sp. z o.o

Polecane oferty

  • Majster / Złota rączka

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    3 dni
    Zadania: Wykonywanie zleconych prac naprawczych, konserwacyjnych, monterskich Świadczenie usług remontowych; Prace porządkowe;
  • Elektryk przemysłowy

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 300 - 16 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    3 dni
    Zadania: Samodzielne wykonywanie napraw elektrycznych i mechanicznych, prac konserwacyjnych i serwisowych na obiektach produkcyjnych, maszynach i urządzeniach, dla działu elektronicznego/technicznego oraz w szerokiej gamie systemów w celu zapewnienia ciągłości prac maszyn; Rozwiązywanie...
  • Operator CNC

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 700 - 16 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    3 dni
    Zadania: Poszukujemy Operatorów CNC, z doświadczeniem jako Tokarz, Frezer, Szlifierz lub programista, Umiejętność obsługi maszyn CNC, Znajomość czytania i pracy zgodnie z rysunkami technicznymi.
  • Technik Utrzymania ruchu

    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   13 100 - 16 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    3 dni
    Zadania: Uruchamianie, oraz testy funkcjonalne i akceptacyjne złożonych urządzeń, systemów próżniowych sterowanych mikroprocesorem, hodowli kryształów, metrologii lub plazmy, Kompletowanie dokumentów testowych i odbiorowych na podstawie ustaleń umownych w porozumieniu z klientem.
  • Stolarz - Cieśla

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   13 100 - 16 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    3 dni
    Zadania: Prace dekarskie, stolarskie.
  • Robotnik / Złota rączka

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    5 dni
    Jeśli posiadasz: Doświadczenie w pracach remontowych, konserwacji i montażu, w zakresie hydrauliki, elektryki, ślusarstwa itp. Wykształcenie zawodowe / techniczne: hydraulik, elektryk, malarz, ślusarz lub pokrewne; Uprawnienia branżowe (np. G1, G2, G3) - dodatkowy atut; Znajomość...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!