Jak szukać pracy w Niemczech? 2018-09-19

 

 

Mimo niskiego bezrobocia wśród Polaków nadal popularnością cieszy się praca za granicą. Niemcy to zaś jeden z najbardziej popularnych kierunków emigracji zarobkowej. Jest blisko, a wynagrodzenia dla Polaków w Niemczech należą do dość wysokich. Jakie oferty pracy w Berlinie, Dortmundzie czy Monachium można znaleźć? Czy możliwa jest praca bez języka? Niemcy – jak szukać pracy? 

 

Oferty pracy Niemcy

 

Kogo poszukują do pracy nasi zachodni sąsiedzi? Typowe ogłoszenia to praca na produkcji, praca w ogrodnictwie, sprzątanie, oraz praca sezonowa. Niemcy mają największe zapotrzebowanie na pracowników niewykwalifikowanych, dlatego praca fizyczna to najwięcej ofert pracy oraz największe szanse na zatrudnienie. Również wtedy, kiedy nie zna się języka niemieckiego. 

 

Praca Niemcy bez języka

 

Brak znajomości języka niemieckiego nie jest przeszkodą w znalezieniu pracy w Niemczech, ale trzeba liczyć się z tym, że praca będzie słabiej płatna. Tak jest zresztą w każdym kraju, zawsze praca za granicą bez języka oznacza niższe zarobki i mniej możliwości. 

Szukając pracy w Niemczech bez języka, najbezpieczniej korzystać z oferty takich miejsc jak agencja pracy czy praca tymczasowa. Oczywiście agencja pracy musi posiadać certyfikat. Można go sprawdzić na stronie rejestru agencji zatrudnienia KRAZ. 

 

Praca Niemcy — gdzie szukać?

 

Podstawowym miejscem, w którym można znaleźć oferty pracy w Niemczech, są serwisy pracy. Każda agencja pracy czy pośrednik korzysta z nich, by umieszczać swoje oferty. Większość serwisów pracy za granicą skupia się na najbardziej poszukiwanych przez zagranicznych pracodawców pracownikach: robotnikach budowlanych, pracownikach produkcji czy magazynów. 

 

Na wielu stronach internetowych można znaleźć również prywatne oferty pracy w Niemczech. Takie opcje są zawsze nieco ryzykowne, bo nie mamy pewności, czy oferta pracy okaże się prawdziwa. Warto również samodzielnie zamieścić ogłoszenie typu „szukam pracy w Niemczech”, bo w ten sposób pracowników szukają niemieckie biura pracy dla Polaków.

 

Pośrednictwo pracy Niemcy 

 

W Polsce działają zarówno rodzime, jak i zagraniczne agencje pracy poszukujące Polaków zainteresowanych pracą za granicą. Każdy pośrednik pracy powinien posiadać stosowny certyfikat uprawniający do świadczenia usług pośrednictwa pracy. Dla agencji pracy tymczasowych istnieje też osobny certyfikat uprawniający do świadczenia pracy tymczasowej. Warto pamiętać, że agencja pracy z Niemiec musi posiadać certyfikat w swoim kraju. U nas może być jedynie zgłoszona do Marszałka Województwa. 

 

Każda agencja pracy podpisuje umowy. Przed jej podpisaniem trzeba ją bardzo dokładnie przeczytać. Niekiedy umowy z pośrednikami pracy zawierają niekorzystne klauzule - np. konieczność wykupu kursu językowego w agencji bądź biletów za jej pośrednictwem. 

 

Praca w Niemczech, czy warto?

 

Dzisiejsze oferty pracy w Niemczech nie są już dla Polaków aż tak atrakcyjne, jak jeszcze kilka lat temu. Mniejsze bezrobocie w Polsce sprawiło, że stawki wynagrodzeń w Polsce uległy zwiększeniu i praca w Hanowerze czy w Berlinie nie daje już kilkukrotnie wyższego wynagrodzenia niż praca w Rzeszowie, czy Lublinie. Nadal jednak praca na produkcji, budowie, przy sprzątaniu czy opiece nad osobami chorymi jest znacznie lepiej płatna niż praca w Polsce. 

 

Zarobki w Niemczech dla Polaków należą do najwyższych w porównaniu do innych krajów, do których emigrujemy, dlatego też Niemcy są znacznie bardziej atrakcyjne niż inne kierunki emigracji. Praca sezonowa Niemcy to wynagrodzenie 1600 – 1800 euro miesięcznie. Praca na produkcji około 10 euro na godzinę. 

Oferty pracy z zakwaterowaniem to również spora oszczędność budżetu, choć hotele, w których mieszkają pracownicy, często nie są wysokiej jakości. 

 

Bardzo interesująca jest też praca w Niemczech dla studentów – w czasie 3-miesięcznych wakacji są oni w stanie zarobić na utrzymanie w Polsce przez większą część roku akademickiego. 

Warto wybierać sprawdzone oferty pracy w Niemczech i korzystać z ofert certyfikowanych pośredników i agencji.

 

 

Przeczytaj także:

Skomentuj