Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

 
Jak walczyć z rutyną w pracy?

Rutyna

 

Czym jest rutyna? Według Internetowego Słownika Języka Polskiego PWN to „postępowanie lub wykonywanie jakichś czynności według utartych schematów”. Zjawisko w dużej mierze dotyczy realizowania obowiązków służbowych. Na wielu stanowiskach wymagane 8 godzin etatu jest zaplanowane od początku do końca tak samo - każdego dnia, przez cały tydzień.

 

Warto jednak skupić się również na drugiej definicji podanej w słowniku. Według niej rutyna to „biegłość w czymś nabyta przez długą praktykę”. Przechodzenie przez te same procesy każdego dnia sprawia, że osiągnięta wprawa, pozwala zredukować analizę wykonywanych procesów. Nie musimy zastanawiać się, co zrobić i w jaki sposób. Działamy od razu, niemal automatycznie.

 

Tak naprawdę jedna definicja pośrednio wynika z drugiej – powtarzając daną czynność bardzo dużo razy, według schematów, w końcu nabędziemy w niej biegłości. I mimo że perfekcja w niektórych czynnościach jest wymagana, to pozbawiona kontroli przekształca się w rutynę. W pracy może okazać się to niebezpieczne.

 

Rutyna a wypadki przy pracy

 

Podstawowym problemem w przypadku rutynowej pracy jest to, że przestajemy zwracać uwagę na poprawność w wykonywaniu obowiązków. Działając według utartych wzorców, nie mamy motywacji, by zrobić coś lepiej, szybciej, inaczej.


Narzucone tempo lub określona liczba produktów/wykonanych zadań, sprawia, że pracownicy nie wykazują się inicjatywą, by cokolwiek zmienić.

 

W jaki sposób rutyna może zaszkodzić nam w pracy? Wymieńmy dwa główne przypadki:
1. Rutyna w pracy przyczynia się do powstawania wypadków. Postępując według schematów, jesteśmy mniej uważni, mniej dokładni. Nie zauważamy alarmujących okoliczności. Zwodzi nas kilkuletnia praktyka i przeświadczenie, że skoro nic się do tej pory nie wydarzyło, to nie ma żadnego zagrożenia, że sytuacja się zmieni.
2. Rutyna w wykonywaniu obowiązków może generować powstawanie błędów. Powody są właściwie podobne jak w punkcie wyżej. Mechaniczność w przechodzeniu kolejnych procesów utrudnia dostrzeżenie anomalii.

 

Warto też dodać, że monotonia w miejscu pracy generuje szereg negatywnych objawów. Obniżenie jakości wykonywanych obowiązków, osłabienie, apatia personelu – wpływają negatywnie na jednostki, ale też działają destruktywnie na całą firmę.

 

Jak walczyć z rutyną?

 

Na to pytanie powinni odpowiedzieć sobie zarówno pracodawcy jak i pracownicy.


Dobrze, aby przełożony był zaznajomiony z technikami motywacji, potrafił podejść kreatywnie do wyznaczania obowiązków oraz dał możliwość na wprowadzanie innowacji. Wszak pracownicy często nie chcą proponować żadnych nowych rozwiązań tylko ze względu na to, że przełożony je później zastopuje.

 

Personel ma jednak też wiele innych możliwości, by zminimalizować rutynę w wykonywanych obowiązkach. Wszystko zależy od tego jakie zadania przysługują danemu pracownikowi i jak bardzo może on ingerować w przebieg pracy. Poniżej kilka przykładów:
1. Zmieńmy kolejność obowiązków w ciągu dnia - raz odpisujmy na maile rano, raz w południe. Już nawet niewielka zmiana pozwoli z innym podejściem wykonywać zadania.
2. Róbmy przerwy - odświeżenie umysłu, odejście od stanowiska pozwoli odprężyć się i przerwać łańcuch mechanicznie wykonywanych czynności.
3. Zastanówmy się, czy możemy coś poprawić i urozmaicić. Wprowadzenie zmian jest dużym, motywującym bodźcem.
4. Rozwijajmy się - jeśli zajmowane stanowisko jest dla nas cenne, powinniśmy zadbać o to, by nieustannie się samodoskonalić. Dzięki wiedzy zdobywanej z różnych źródeł będziemy mieli możliwość spojrzeć na projekty i zlecenia z zupełnie innej perspektywy.

 

Rutyna w pracy może być zgubna. Starajmy się jej przeciwdziałać. A jeśli dana praca nie daje nam już do tego żadnych możliwości, to pomyślmy o bardziej radykalnej zmianie.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.