Jak zostać freelancerem? 2018-11-07

 

Freelancer - jak zacząć

 

Jeśli od dłuższego czasu zastanawiasz się, czy pracować na etacie, czy zostać freelancerem nie podejmuj decyzji pochopnie. Praca freelancera na pierwszy rzut oka może wydawać się fantastyczna. Siedzisz w domu, w kawiarnii, w parku. Pracujesz, kiedy chcesz. Wybierasz sobie zlecenia. A ile będzie tych zleceń? Oto jest pytanie!

 

Czy zlecenia dla freelancerów spadają z nieba? Niestety freelancing to także ciężki kawałek chleba. Co prawda są portale dla freelancerów, gdzie znajduje się wiele ofert, są także ogłoszenia zamieszczane w sieci, czy social mediach, jednak, czy zawsze to Ty zwyciężysz w walce o zlecenie?

 

Pamiętaj, że np. w pracy freelancera grafika potrzebne jest portfolio, tak samo, jak w przypadku copywritera, czy fotografa. Jeśli go nie masz, wstrzymaj się z porzucaniem pracy na etacie. Buduj swoje portfolio i pracuj do momentu, aż będzie ono na tyle imponujące, abyś mógł przejść „na swoje”. 

 

Polski freelance staje się coraz popularniejszy nie tylko wśród osób, które chcą spróbować własnych sił w byciu wolnym strzelcem, ale także wśród pracodawców. Głownie firmy zagraniczne dostrzegają potencjał wynikający ze współpracy z osobami z zewnątrz. Freelance - świat wolnych strzelców zaczyna być doceniany przez wielkich graczy rynkowych.

 

Freelancer oferty 

 

Jeśli nie masz swojej firmy i pracujesz na etacie, ale chcesz spróbować swoich sił np. w tłumaczeniach freelancerskich czy zleceniach dla grafików lub innej formie wolnego strzelectwa sprawdź, jakie są zlecenia freelancingowe np. Na dedykowanych platformach. Zawierasz umowę pomiędzy platformą a zleceniodawcą i na tej podstawie platforma wystawia fakturę, a tobie potrąca niewielki procent od zlecenia. 

 

Możesz też porozumieć się z firmą, że pracujesz na umowę o dzieło. Tylko pamiętaj, zawsze zawieraj umowę. Umowa to poniekąd świętość w tym zawodzie. 

 

Gdy nazbierasz sobie doświadczenia i będziesz mieć tyle zleceń, że pozwolą ci się one swobodnie utrzymać, dopiero wtedy zastanów się, co z etatem w firmie. Zlecenia raz są, raz ich nie ma. Rachunki, ZUS i podatki pozostają do zapłaty zawsze. Dlatego warto rozważyć, a przede wszystkim wiedzieć, na co się porywamy. Analiza mocnych i słabych stron oraz badanie rynku powinno stanowić podstawę.

Przeczytaj także:

Skomentuj