Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak zostać freelancerem?

Jak zostać freelancerem?

 
Jak zostać freelancerem?

 

Freelancer - jak zacząć

 

Jeśli od dłuższego czasu zastanawiasz się, czy pracować na etacie, czy zostać freelancerem nie podejmuj decyzji pochopnie. Praca freelancera na pierwszy rzut oka może wydawać się fantastyczna. Siedzisz w domu, w kawiarnii, w parku. Pracujesz, kiedy chcesz. Wybierasz sobie zlecenia. A ile będzie tych zleceń? Oto jest pytanie!

 

Czy zlecenia dla freelancerów spadają z nieba? Niestety freelancing to także ciężki kawałek chleba. Co prawda są portale dla freelancerów, gdzie znajduje się wiele ofert, są także ogłoszenia zamieszczane w sieci, czy social mediach, jednak, czy zawsze to Ty zwyciężysz w walce o zlecenie?

 

Pamiętaj, że np. w pracy freelancera grafika potrzebne jest portfolio, tak samo, jak w przypadku copywritera, czy fotografa. Jeśli go nie masz, wstrzymaj się z porzucaniem pracy na etacie. Buduj swoje portfolio i pracuj do momentu, aż będzie ono na tyle imponujące, abyś mógł przejść „na swoje”. 

 

Polski freelance staje się coraz popularniejszy nie tylko wśród osób, które chcą spróbować własnych sił w byciu wolnym strzelcem, ale także wśród pracodawców. Głownie firmy zagraniczne dostrzegają potencjał wynikający ze współpracy z osobami z zewnątrz. Freelance - świat wolnych strzelców zaczyna być doceniany przez wielkich graczy rynkowych.

 

Freelancer oferty 

 

Jeśli nie masz swojej firmy i pracujesz na etacie, ale chcesz spróbować swoich sił np. w tłumaczeniach freelancerskich czy zleceniach dla grafików lub innej formie wolnego strzelectwa sprawdź, jakie są zlecenia freelancingowe np. Na dedykowanych platformach. Zawierasz umowę pomiędzy platformą a zleceniodawcą i na tej podstawie platforma wystawia fakturę, a tobie potrąca niewielki procent od zlecenia. 

 

Możesz też porozumieć się z firmą, że pracujesz na umowę o dzieło. Tylko pamiętaj, zawsze zawieraj umowę. Umowa to poniekąd świętość w tym zawodzie. 

 

Gdy nazbierasz sobie doświadczenia i będziesz mieć tyle zleceń, że pozwolą ci się one swobodnie utrzymać, dopiero wtedy zastanów się, co z etatem w firmie. Zlecenia raz są, raz ich nie ma. Rachunki, ZUS i podatki pozostają do zapłaty zawsze. Dlatego warto rozważyć, a przede wszystkim wiedzieć, na co się porywamy. Analiza mocnych i słabych stron oraz badanie rynku powinno stanowić podstawę.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.