Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Job hopping - częsta zmiana pracy

Job hopping - częsta zmiana pracy

 
Job hopping - częsta zmiana pracy

Zmiana pracy - jak często zmieniać pracę?


Czasy, kiedy w jednym przedsiębiorstwie pracowało się nawet całe życie, bezpowrotnie minęły. Obecnie coraz więcej ludzi zmienia firmę  co 2 -3 lata, a czasami nawet kilka razy w roku. Takie zjawisko nazywa się job hoppingiem. „Przeskakiwanie” z jednego miejsca pracy do drugiego staje się coraz bardziej popularne wśród Polaków. Jak często zmieniać zatrudnienie, aby nie wyglądało to źle w CV i jakie są przyczyny takiego zachowania?

Jeżeli w naszym życiorysie, w części doświadczenie, wpisaliśmy kilkanaście pozycji, przy czym w każdym miejscu przepracowaliśmy około 2 miesiące, to faktycznie przyszli przełożeni mogą się zacząć zastanawiać, czy warto w nas inwestować. Może to wyglądać tak, jakbyśmy mieli problemy z przystosowaniem się. W związku z tym, że job hopperów jest coraz więcej, warto zastanowić się, jak sprawić, aby nie odstraszało to potencjalnych pracodawców podczas rekrutacji.

 

Job hopping - zalety


Częste zmiany pracy trzeba jakoś umotywować. Powodów rotacji jest wiele. Przede wszystkim może to być chęć poszukiwania najlepszego miejsca, które otworzy przed nami szerokie możliwości rozwoju. Zdarza się także, że jesteśmy zatrudnieni na okres trwania danego projektu, a w momencie jego zakończenia nasza umowa przestaje obowiązywać.

Jeżeli podczas rozmowy kwalifikacyjnej padnie pytanie, czemu po 2 miesiącach zaczęliśmy szukać nowego miejsca, to można powiedzieć, że obowiązki były inne niż deklarowane na wstępie, a firma nie spełniała naszych oczekiwań. Nie warto jednak bardzo źle się wyrażać o poprzednim pracodawcy, ponieważ nie będzie to mile widziane.

Czy zachowanie typu „job hop” ma swoje zalety? Oczywiście. Musimy tylko przedstawić to odpowiednio podczas rekrutacji. Przede wszystkim dzięki temu zdobyliśmy bardzo duże doświadczenie. Być może w każdej z firm pracowaliśmy na innych programach, co sprawi, że nasze doświadczenie będzie przydatne w kolejnej firmie. Dodatkowo śmiało można powiedzieć, że nie mamy żadnych problemów z aklimatyzacją w różnych miejscach, w końcu jest to dla nas naturalny stan rzeczy. Inne zalety to otwartość na zmiany i łatwość w przyswajaniu nowych zagadnień.
Oprócz tego cały czas zbieramy kontakty. W ten sposób budujemy swoją sieć networkingową. Poznajemy ciekawych ludzi i być może dzięki temu otworzą się przed nami zupełnie nowe możliwości, zwłaszcza jeżeli myślimy o zmianie profilu zawodowego.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.