Wybrana kategoria

Częsta zmiana pracy nie musi oznaczać problemu

2019-09-18

Częste zmiany zatrudnienia nie muszą być czynnikiem, który dyskwalifikuje kandydata na rynku pracy. Doświadczeni i kompetentni „skoczkowie”, bo tak się mówi o osobach zatrudnionych w wielu firmach przez krótki czas, są w stanie znaleźć sobie interesujące stanowisko i nie zawsze brak stabilizacji zawodowej oznacza problemy w znalezieniu pracy.

 

Powody zmiany pracy


W ostatnich latach zwiększa się liczba osób, które regularnie zmieniają pracę, a w jednej firmie nie spędzają zwykle więcej niż dwóch lat. „Skoczkowie” pracę zmieniają z różnych powodów. Przede wszystkim cały czas szukają lepszych warunków finansowych, możliwości rozwoju, ale z drugiej strony jest to niekiedy również efekt zbyt wysokich aspiracji, rosnącej popularności elastycznego zatrudnienia czy niedopasowania systemu szkolnictwa do potrzeb rynku pracy.


O czym świadczy częsta zmiana pracy


Jeszcze kilka lat temu dominował sposób myślenia, iż osoba często zmieniająca pracę to pracownik nielojalny i przez to mniej atrakcyjny dla firm. Tacy kandydaci byli skreślani przez rekruterów.

Obecnie rynek pracy znacznie się zmienił. O wykwalifikowanych specjalistów firmy muszą zabiegać, oferując coraz lepsze warunki zatrudnienia. Wyzwaniem dla pracodawców staje się zrekrutowanie i zatrzymanie na dłużej osoby o cennych umiejętnościach oraz wiedzy. „Skoczkowie” często posiadają cechy, których brakuje reszcie pracowników. Wyróżnia ich odwaga, mobilność oraz otwartość na zmiany, a także dobra znajomość różnorodnych środowisk i narzędzi pracy. Łatwiej więc im jest się przystosować do nowego miejsca, a proces wdrażania ich w obowiązki jest krótki. Przedstawiciele rozchwytywanych profesji, np. specjaliści IT czy doświadczeni handlowcy, mogą z tego faktu czerpać niemałe korzyści i negocjować dobre warunki umowy z pracodawcą.

 

Częsta zmiana pracy – rozmowa kwalifikacyjna


Aby otrzymać nową pracę, trzeba oczywiście przejść proces rekrutacyjny łącznie z rozmową. Jak powinni się na niej prezentować „skoczkowie”, by mogli liczyć na sukces? Przede wszystkim powinni postawić na swoje doświadczenie oraz umiejętności i wyeksponować je przed przyszłym pracodawcą.

Dużym plusem mogą okazać się także posiadane kompetencje i bogate portfolio zrealizowanych projektów. W obliczu wielu sukcesów burzliwa historia zatrudnienia traci na znaczeniu.

Warto też przygotować się na pytanie o powody odejścia z poprzednich miejsc pracy. Na pewno padnie ono na rozmowie. Racjonalne wyjaśnienie tej kwestii sprawi, że profesjonalny rekruter nie skreśli kandydata dlatego, iż pracował on w kilku firmach w krótkim okresie. Nie należy też ukrywać faktu, że zwolnienie nastąpiło z przyczyn leżących po stronie firmy. np. redukcji etatów. To w żaden sposób nie powinno wpływać na ocenę umiejętności i przydatności na dane stanowisko.


Zbyt częsta zmiana pracy – kiedy jest problemem


Osoby o unikalnej wiedzy i wąskiej specjalizacji nie powinny mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, bez względu na to, co ile miesięcy czy lat szukają nowej pracy. Dotyczy to także wciąż rozwijających się branż, w których niemal naturalna wydaje się częsta zmiana pracy. Programista, specjalista ds. marketingu online, analitycy, managerowie nie muszą martwić się krótkimi stażami w wielu firmach.

Większe problemy mogą spotkać osoby o niższych kwalifikacjach, które często zmieniały pracę. Rekruterzy będą je traktowali z większą podejrzliwością i rezerwą. Trudniej mają też  pracownicy ubiegający się o angaż w swojej poprzedniej firmie. Zwłaszcza w małych przedsiębiorstwach, gdzie sporą rolę przy decyzjach kadrowych odgrywają sentymenty i prywatne odczucia.

Przeczytaj także:

Skomentuj